Soutěž byla asi o 200 000 metrů čtverečních parcel, které jsou v neutěšeném stavu. V novém městském centru mají být obytné domy, obchody, služby, kanceláře, nábřeží, park i plovárna. Nově se propojí Karlín s Libní a vznikne i další přístup k řece.

V oblasti ostrova by měly z 55 procent vzniknout bytové domy, zbytek by měly tvořit kanceláře. Celkový počet bytů by se v areálu mohl pohybovat kolem počtu 1200 až 1300.

Konsorcium Rohan zvítězilo v soutěži nad společností Development Pobřežní, která nabízela 1,59 miliardy korun, a Avenzo Vice s cenou 1,47 miliardy korun. O lukrativní pozemky se ucházelo celkem 17 investorů.

Areál bude mít protipovodňovou ochranu

Před povodněmi, na které je oblast Karlína po drastických zkušenostech z roku 2002 citlivá, se již údajně připravuje ochrana. "Město už vytváří protipovodňovou bariéru," řekl výkonný ředitel pro development Leoš Anderle.

"Rohanský ostrov jako zelené centrum Prahy představuje z hlediska polohu i rozsahu jedinečnou investiční příležitost. Je největším multifunkčním projektem v sousedství historického centra hlavního města," uvedl Sekyra.

Stavba by měla začít do dvou let

Se stavbou se však nezačne hned. Vedle vlastního stavebního a územního řízení bude developer zpracovávat ještě realizační studii projektu. "Myslím, že řádově za 18 měsíců až dva roky, pokud nedojde významnějšímu odvolání, bychom mohli začít stavět," uvedl Anderle.

Část území ostrova by měla zůstat veřejná, radnice tu uvažuje o parku s amfiteátrem. Rozpočet hlavního města počítá pro rok 2008 na úpravu území Rohanského ostrova s částkou 5 miliónů korun. Ta zahrnuje revitalizaci Rohanského ostrova, včetně oddychové zóny Manin.