Samostatní drobní podnikatelé musí podávat daňové přiznání a dle něj platí daně. Banky posuzují příjmy právě dle daňového přiznání. Podmínkou je, že musíte mít minimálně jedno daňové přiznání, u některých bank požadují dokonce dvě, uzavřené. Bonita se však počítá z posledního daňového přiznání, a započítá se 10-20 % z obratu OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné).

U některých bank se tato procentuální částka ještě sníží o platby na sociální a zdravotní pojištění. Pro některé obory, kde jsou nízké náklady a jedná se o odborné činnosti, připravily banky určité zvýhodnění a berou až 50 % obratu.

Prokázování příjmů tímto způsobem je dobrá alternativa pro OSVČ, které mají jak vysoké příjmy, tak vysoké výdaje. Tento produkt nepatří k nejlevnějším, protože za dokládání bonity procentem z obratu si banky o něco navýší úrokovou sazbu. Také jej zřídkakdy lze získat na výši 100 % odhadu nemovitosti. Poplatky jsou shodné jako u klasické hypotéky, kdy se příjem dokládá. (více na www.bcas.cz)

Jak nejlépe splatit nákup pozemku od obce (cena 1,2 mil. Kč a nelze ručit bance pozemkem), a také budoucí výstavbu RD (asi 2,5 mil. Kč s podmínkou výstavby do 5 let). Vlastníme tři stavební spoření s naspořenou částkou asi 500 tisíc Kč a byt v osobním vlastnictví v hodnotě asi 2,2 mil. Kč. Zajímalo by mě, jak zkombinovat úvěr ze stavebního spoření a hypoteční banky.

Neuvedla jste dostatek informací, přesto se dá určitý postup nastínit. Pokud nelze ručit pozemkem, a to ani do budoucna, je to zásadní problém. Nicméně ve většině případů prodeje od obce či města pozemkem ručit jde. Zádrhel je pouze v tom, že město se nemůže stát zástavcem, tedy bude nejprve potřeba podepsat kupní smlouvu, a pak až zástavní smlouvy.

 

Jinými slovy nejprve koupíte pozemek, a pak si teprve vezmete úvěr na domek. Pokud by na katastru město chtělo například předkupní právo i po koupi, pak to situaci zkomplikuje a opravdu bude problém s ručením nemovitostí. Z tohoto důvodu bych volila možnost meziúvěru či řádného úvěru ze stavebního spoření s využitím dozajištění ručiteli.

 

Obraťte na realitní kancelář, aby posoudila pronajímatelnost nemovitosti, popřípadě prodejní cenu. Pak si nechte zpracovat finanční plán od profesionálního finančního konzultanta a zvažte, co je pro vás příznivější. Nezapomeňte, že než si postavíte dům, musíte někde bydlet, tedy pokud bydlíte v současně vlastněném bytě, bude vhodnější vzít si hypotéku na vyšší částku. Až zkolaudujete dům, přestěhujete se, stávající byt prodáte a část úvěru z těchto peněz můžete umořit. Kombinovat hypotéku a stavební spoření v ideálním případě potřeba nebude. Uvidíte, jak to dopadne s možností zastavení pozemku.

 

Rodiče mi před osmi lety půjčili 2 500 000 Kč na koupi bytu. Ten má dnes hodnotu asi 5 100 000 Kč. Splácím rodičům 10 000 Kč měsíčně. Po 102 měsících jsem jim tedy dal 1 020 000 Kč. Jdou nyní do důchodu. Potřebovali by sami rekonstruovat svůj dům, ale nemají peníze. Hypotéku už nedostanou, jak to vyřešit? Půjčka byla na smlouvu a byla provedena převodem z účtu.

Udělal jste v minulosti správnou věc. Rodiče vám pomohli a vy jim to nyní můžete vrátit. Protože jste chytře sepsali smlouvu o půjčce, která je pravděpodobně i ověřená notářem a převod peněz se uskutečnil elektronicky, a tedy je dohledatelný a prokazatelný, můžete si nyní vy vzít hypoteční úvěr, jehož účel je splacení půjčky na bydlení.

Odborník vám pomůže vybrat levnou banku a pokud prokážete bonitu, nebude problém, abyste hypoteční úvěr získal a rodičům dluh předčasně splatil.

 

Pokud máte problém z oblasti bydlení, se kterým by vám mohla naše finanční expertka pomoci, napište na adresu bydleni@novinky.cz. Pokusíme se všechny dotazy přečíst a ty nejzajímavější najdete na našich stránkách i s odpověďmi.