„Základní výhoda nového bytu spočívá v možnosti financování. Developeři jsou připraveni na to, že velká část kupujících bude potřebovat hypoteční úvěr a není pro ně problém v rámci financování projektu nastavit podmínky tak, aby nediskriminovali klienty, kteří závisí na hypotečním financování,“ říká Peter Višňovský, obchodní ředitel společnosti Lexxus, která se na prodej nových bytů specializuje.

Další výhodou je komfort bydlení. Ten zahrnuje nejen moderní dispozici bytu odpovídajícího současným trendům, ale rovněž komfort parkování v rámci objektu. „Člověk přijede domů, zaparkuje a „suchou nohou“ se dostane do svého bytu,“ dodává Višňovský.

Možnost okamžitého nastěhování

Jenže než se suchou nohou dostaneme do své vysněné klícky, musí ji někdo postavit, což chce čas. U nových bytů je to obvykle otázka minimálně roku až dvou let od prvního kontaktu s developerem. „Navíc u developera většinou kupujeme neexistující byt ve virtuální stavbě.

Často se posouvá termín kolaudace a nastěhování. To může působit problémy se zajištěním provizorního náhradního bydlení. Byt obdobných kvalit přitom často můžeme koupit na sekundárním trhu už hotový, připravený k okamžitému stěhování,“ argumentuje Petr Vosmík, generální ředitel Českomoravské realitní, jež je naopak zaměřena na prodej staršího bydlení.

Kamenem úrazu však může být podle Ondřeje Diblíka z Lexxusu právě financování. „Pan Novák jako možný prodávající bude zcela jistě preferovat ze dvou klientů toho, který platí hotově, nebude ho zatěžovat čekáním na hypotéku a nebude vyžadovat v tomto směru jeho součinnost.“ S tím souvisí podle Diblíka i určitý časový pres.

Pokud se nám naskytne výhodná koupě staršího bytu, je logický předpoklad, že o něj bude velký zájem, takže bude třeba rychle se rozhodnout a rychle zaplatit.

Starší, nebo nový byt?

„Jako firma, která se specializuje na nové projekty a má zkušenosti na trhu zhruba sedm let, je naše doporučení jednoznačně nový byt. Výhody jsou jasné jak z hlediska financování, tak i z hlediska komfortu užívání bytu,“ uvádí Peter Višňovský.
„U dokončeného bytu, zapsaného v katastru, nekupuji ,zajíce v pytli‘.

Investice do staršího dobře udržovaného bytu, pokud ji provedu přes solidní realitní kancelář, poskytuje mnohem větší míru jistoty než objednávka rozestavěného bytu u developera,“ zdůrazňuje Petr Vosmík.