Mělník má těchto startovacích bytů pro mladé rodiny 64. Před sedmi roky je všechny naplnil, ovšem nájemníci dostali podmínku, že si musejí do pěti let najít nové bydlení. "To nedodržela zhruba polovina z nich, proto jsme jim dva roky ještě nájem prodlužovali," řekl starosta města Mělník Miroslav Neumann.

Letos však lhůta vypršela, další prodloužení nájmu už není možné. "Kdybychom to udělali, tak by se ze startovacích bytů staly byty sociální. V takovém případě bychom museli asi vrátit dotaci, která nebyla malá," podotkl Neumann. Na městský úřad zatím dorazily čtyři žádosti o prodloužení, město jim však za žádných okolností nevyhoví. Na přidělení těchto bytů, v nichž se platí regulované nájemné, čekají další mladé rodiny.

Městské byty budou na prodej

Mělník se také snaží prodat svých 130 bytů ve Studentské a Čechově ulici. "V současné době se zpracovávají posudky na cenu, to je pro současné nájemníky bytů klíčová informace. Jejich prodej bychom uskutečnili do poloviny roku," řekl starosta s tím, že by město nejraději prodalo celé domy bytovým družstvům nájemníků.

"Odkoupení bytu nebude povinné, ale museli bychom v takovém případě asi zvýšit nájemné. Byty potřebují zásadní opravy," dodal starosta. Druhou variantou by byl prodej domů s nájemníky třetí osobě. Město prý již takové zájemce registruje. Mělník zatím neuvažuje o prodeji svých bytů v centru města, v budoucnu se to bude týkat jen předměstí a panelových sídlišť.