„Když se to sečte všechno dohromady, můžeme předpokládat, že se přibližně do pěti let zvedne počet obyvatel v Praze 12 nejméně o deset, možná ale až o dvacet tisíc obyvatel,“ řekl Právu předseda komise územního rozvoje Prahy 12, opoziční zastupitel František Adámek (ČSSD). Podle jeho slov nyní čeká největší rozvoj oblast v blízkosti Vltavy.

V místech někdejší čokoládovny Orion, kde dnes již stojí nová budova ředitelství Nestlé, už roste asi největší bytový projekt, nazvaný Belárie Park, který má do roku 2011 nabídnout celkem téměř sedm stovek nových bytů.

Další velké projekty se chystají ve stejné oblasti v areálu nyní nevyužívané továrny Chirana a také na sousedních pozemcích, kde je dnes prodejna Dřevoráj. O něco dále v areálu Zakládání staveb a na sousedních pozemcích mají také vyrůst byty.

Problémy má naopak původně velmi ambiciózní projekt Neo Riviera, který má být realizován na místě modřanského cukrovaru. Jeho součástí byly podle původního plánu i dvě věžové budovy, přístav pro jachty, obchodní centrum a stovky bytů.

.: V Belárii Parku na vltavském břehu by mělo do tří let vzniknout sedm set nových bytů.

Podle informací Práva ale dochází nyní ke kompletnímu přepracování projektu a jeho konečná podoba zatím není vůbec jasná. „Projekt Neo Riviera má velké množství fází, zahájení některých je plánováno na listopad 2008,“ potvrdil Tomáš Beran z Neocity Group, která projekt chystá.

„Mezi stavbami, které změní tvář Modřan, je také projekt Centrum Modřany blízko polikliniky Soukalova. Tam by mělo být téměř 250 bytů a stavba by měla dotvořit urbanismus náměstí, developer uvádí realizaci do roku 2010,“ řekl Právu Adámek. Lokalita Nad Modřanskou roklí nabídne ve stejném horizontu dalších 500 bytů mezi ulicemi Novodvorská a Papírníkova.

„Těch projektů je celá řada, většinou jde o bývalé průmyslové areály, jako jsou Modřanské strojírny a podobně, chystají se ale také další projekty například v Cholupicích. Tím, že jde o velké počty bytů, se na popud naší komise nyní radnice snaží jednat s developery o nějaké formě spolupráce ve výstavbě školské a další potřebné infrastruktury. Zatím jsme je oslovili formou dotazníků, zdá se ale, že bude dohoda možná,“ vysvětlil Adámek.

Podobná dohoda, která byla inspirací pro politiky z Prahy 12, se už před časem podařila radnici Prahy 8. Spolu s masivní výstavbou hrozí řada problémů například i s dopravní obslužností, kapacitou komunikací, parkováním, ale také například s nedostatkem možností nakupování.

Protože jde o velké počty bytů, jednáme s developery o možné spolupráci ve výstavbě potřebné školské i jiné infrastruktury František Adámek, zastupitel Prahy 12