Developeři zde představují své projekty. Prezentují se i investoři, finanční instituce, města i celé regiony, a také realitní kanceláře a jejich makléři. Loni se takto na veletrhu představilo dokonce 8000 společností.

Stavba světa je ocenění, které se s názvem MIPIM Awards udílí v pěti kategoriích nejlepším projektům, které nominovala odborná porota složená ze znalců evropských realit.

Všichni tři navržení v každé kategorii tedy stojí za divákovu pozornost. A je to právě účastník veletrhu, kdo rozhoduje o tom, který ze tří finalistů dostane toto prestižní ocenění.

.: Oceněná budova Evropské rady – nová hlavní kancelářská budovafoto: http://www.iosisgroup.fr/

Nová kategorie - Zelená budova roku
Zelenou budovou roku se stala budova, která byla navržena, nebo rekonstruována zcela podle zásad ekologie. Důvodem u k udělení tahovéhoto ocenění je snaha pořadatelů ocenit respekt k životnímu prostředí a také snahu hospodárně využívat energii a vodu.

Stejně jako u ostatních kategorií ale porotci kladou důraz na architektonické řešení budovy a na její schopnost stát se svébytnou, ale i integrovanou stavbou, která bude chloubou svého okolí.

Získal ji projekt Crane Track z Amsterdamu. Architektem byla celá designerská skupina Trude Hooykaas. Tato budova splňovala náročné ekologické normy.

Trendem je podporovat výstavbu právě takových projektů. V budovách je totiž možné ušetřit podstatnou část nákladů na vytápění. Evropská unie tyto projekty podporuje ze svých strukturálních fondů.

.: Oceněný Unilever House - Londýn, Velká Britániefoto:http://www.worldarchitecturenews.com/

Ústřední budova Rady Evropy a kancelářská budova z Londýna
První kategorií je cena za nejlepší stavbu business centra získala nová budova Rady Evropy ve Štrasburku od studia architektů s názvem Art & Build Architect. Cenu za renovovanou kancelářskou budovu si odnesl působivý projekt Unilever House z Londýna od architekta Kohna Pedersena Foxe.

Nejlepším rezidenčním projektem se stal Chimney Pot Park ze Salfordu ve Velké Británii. Tato budova, její barevnost a architektonické řešení, které je pro Velkou Británii do značné míry typické, respektuje vztah k prostředí, i když si zachovává originalitu.

.: Vítězný Chimney Pot Park, Architect: Shedkmfoto: http://www.dezeen.com/

Hotelová cena pro Hamburk

Ocenění v kategorii „Hotely a turistické budovy“ připadlo projektu Hotel Wasserturm z německého Hamburku, práce architekta Falka von Tettenborna. Ubytování se v takovém hotelu jistě podtrhne dojmy z města, které navštívíte.

.: Hotel Wasserturm – Hamburg Sternschanzefoto:http://www.baunetz.de

Česko mělo také své zastoupení
Na veletrhu se představila Praha, Brno i Ostrava. Veletrh je pro českou republiku příležitostí, jak se prezentovat jako země, ve které stojí za to investovat do nemovitostí. Jaké projekty se letos na MIPIMU nabídly k vidění?

Tak třeba Kavčí Hory Office Park nebo Arkády Pankrác. Magistrát města Prahy představil strategii ochrany historického jádra metropole. Brno zase na veletrhu představilo především průmyslové projekty, například Český technologický park.