"Zájem o bydlení v našem městě je obrovský," řekl místostarosta Bohumil Dolanský. Například ze 40 bytů, které se dokončují v ulici Elektrárenské a budou předány do užívání v červnu, je jich 37 prodáno. Dvacet bytů se staví v ulici Hlavní a 24 bytů vznikne v ulici 5. května. Dalších 80 bytů ve čtyřech domech postaví soukromý investor na místě starého kina. Promítat se bude jen do března a pak objekt čeká demolice.

Podle Dolanského je nebývalý zájem i o pozemky pro individuální výstavbu. Na stavební parcely se proto mají přeměnit i nevyužívané zemědělské plochy, u nichž je ale kvůli výstavbě nutné změnit účel jejich využití v územním plánu. "Podáno je asi 70 žádostí na změnu územního plánu, některé by mohly být využity i pro výstavbu více rodinných domů," dodal místostarosta.

Lukrativní čtvrtí se podle vedení města stává místní část Nová Ves, a to i přesto, že zde zatím nefunguje kanalizace. Město chce v letošním roce s příspěvkem státu její výstavbu zahájit. Stavba za 60 milionů je jednou z priorit města a měla by být dokončena v příštím roce. Frýdlant mimo jiné také uvolní osm milionů korun na opravu Elektrárenské ulice, a to souvislosti s dokončením výstavby bytů.

Radnice doufá, že zvýší počet obyvatel

Místostarosta očekává, že díky investicím do bytové výstavby se mírně zvýší i počet obyvatel, který je nyní 9800. "Očekávám, že se vrátíme k číslu, které mělo město do 90. let minulého století a znovu mírně přesáhneme desetitisícovou hranici," poznamenal. Mezi zájemci o bydlení je podle něj i sedm rodáků, kteří se do malebného městečka vracejí ze Spojených států.

Mimořádný zájem lidí o bytovou výstavbu je také ve dvoutisícové Čeladné. Lidé si tam rezervují byty ještě před zahájením stavby domu, řekl ČTK už dříve Jakub Bernady z developerské firmy. Přibližně třetina zájemců se hodlá do obce přestěhovat, další kupují byty pro rekreační účely nebo je chtějí pronajímat dalším zájemcům, například zahraničním investorům, kteří nyní na Ostravsko přicházejí.