Sádek stojí na kopci a je vidět z širokého okolí, pod ním se nachází jediný vinohrad na Vysočině. Podle pověsti hrad v tomto místě vznikl už před rokem 1200. Obec převzala budovy po druhé světové válce - posledním majitelem byl Němec, který byl s rodinou vystěhován do Rakouska. Od té doby do loňského pololetí byla v zámku základní škola, která se nyní přemístila do nově zrekonstruovaného domu v obci.

Školákům dříve sloužil i zámek v Pohledu na Havlíčkobrodsku, který je také na prodej, a to za 40 miliónů korun. Obec tak chce zaplatit svůj dluh vůči státu. Pohledští dostali před lety ze státní pokladny skoro 25 miliónů korun na novou školu, ale stavbu nedokázali dokončit a dotaci musejí vrátit. Zámek vznikl na základech ženského cisterciáckého kláštera, obec jej spravuje od roku 1945.

Starostové hledají vhodné zájemce

Několik let čeká na vhodného investora městský zámek v Jemnici na Třebíčsku. Podle loňských jednání s Česko-čínskou společností se zámecké sály měly přeměnit pro potřeby česko-čínského centra. "Jednání se ze začátku vyvíjela nadějně, ale teď se odmlčeli. Nevíme, z jakého důvodu," popsal starosta Miloslav Nevěčný.

Město převzalo zámek na počátku 90. let od ministerstva obrany. "Je velmi obtížné hledat zájemce, jehož zájmy by byly maximálně sladěny s potřebami města," podotkl starosta.

V nabídce realitních kanceláří je i barokní zámek v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku, podle údajů na internetu je prodáván za 21 miliónů korun. Třípodlažní budovu vlastní soukromý majitel, předtím patřila samosprávě.

Do 90. let minulého století byly v zámku byty. "Poté, co obec v roce 1994 objekt prodala, se nájemníci vystěhovali a objekt se postupně rekonstruoval," přiblížil starosta Jaroslav Andrle. Nyní je podle něj opravena asi třetina vnitřních prostor a kromě toho fasáda a střechy, upraveno je okolí. "S majitelem jsme v kontaktu. Snaží se sehnat takového nového vlastníka, který bude splňovat také představy města," uzavřel.

Zámek v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku je podle nabídky na internetu k mání asi za deset milionů korun. V budově se po několik desetiletí maloval porcelán; dílna Starorolského porcelánu byla uzavřena přibližně před pěti lety a pak byl zámek prodán. O koupi tehdy uvažovala i obec, ale pro rozlehlé sály se jí nepodařilo najít využití. Zámek nyní zřejmě patří fyzické osobě.