Letos v létě radnice vystěhovala tamní obyvatele, neboť romské rodiny dlužily městu přes milión korun na nájemném a službách. Uvnitř i kolem budovy navíc udělaly velký nepořádek. "Uvedení objektu do stavu přijatelného pro bydlení by městskou pokladnu přišlo na spoustu peněz," zdůvodnil prodej nemovitosti a pozemku místostarosta Žatce Aleš Kassal (ČSSD).

"Prodejem získá město peníze na přístavbu náhradního bydlení," dodal. Ubytovnu pro neplatiče zřídí město jinde. Ve hře je podle Kassala přístavba objektu v Heydukově ulici, kde nyní sídlí ubytovna pro bezdomovce, kterou provozuje Český červený kříž.

"Problémy jako v Čeradické tam nikdy nebyly," poznamenal. Z ubytovny vystěhovaní Romové přitom na začátku letošního léta iniciovali diskusi s vedením města na téma bydlení v unimobuňkách ne nepodobným těm, do kterých přestěhovalo Romy vedení moravského Vsetína.

Prostřednictvím občanského sdružení oslovili radnici, zda by pospojováním s následnými úpravami stavebních buněk nevyřešila jejich tíživou bytovou situaci. "Poradili jsme jim, co a jak mají udělat a co mohou získat. Nyní je na nich, jaký zvolí postup a jak budou aktivní," uvedl Kassal.

Žatec ubytovnu pro neplatiče podle místostarosty bude potřebovat, dokud bude město vlastnit byty. Těch má nyní zhruba osm set. Jejich nájemníci dluží milióny korun. Ubytovna v Heydukově ulici sloužila původně jako svobodárna pro žateckou šroubárnu. Už několik let je tam zřízena ubytovna pro muže bez střechy nad hlavou, jichž najednou může ubytovat čtyři desítky.