"Nyní chceme privatizaci rozjet masivněji než doposud. Připravili jsme proto na listopad sérii besed, kde se bude hovořit o této problematice. Budeme přesvědčovat, že je výhodné si byt koupit," potvrdila  radní Tábora Simona Žirovnická (ODS).

Zdůraznila, že město připravilo také anketu, v níž se chce od lidí zjistit, proč zájem o koupi bytů je tak malý. Besedy se uskuteční 15. listopadu ve velkém sále Milenia, 20. listopadu v malém sále Střelnice, 21. listopadu v jídelně Základní školy Helsinská a 22. listopadu v jídelně Základní školy Husova.

"Připravíme také nové zásady privatizace městského bytového fondu. Cílem není pouze byt prodat, ale zároveň motivovat jeho obyvatele, aby následně investoval do úprav a rekonstrukcí. Nabídneme proto při prodeji finanční slevu, kterou ale nájemník bude muset reinvestovat," vysvětlila Žirovnická a doplnila, že město pomůže lidem také formou vratných půjček.

Cena až 70 procent hodnoty

Dosavadní nezájem o privatizaci bytů lze pravděpodobně vysvětlit cenou prodávaných bytových jednotek. Zatímco v jiných městech se byty privatizovaly mnohdy jen za desetinu tržní hodnoty, v Táboře je to 70 procent z odhadní tržní ceny. Součástí nové strategie je zadání auditu městské společnosti Bytes, která se stará o bytový fond.

"Provedení auditu bylo součástí koaliční dohody. Chceme zjistit, zda firma spravuje fond dobře. Zeptáme se na to profesionální firmy, která následně navrhne opatření, pokud budou třeba," uzavřela Žirovnická.