U blížící se zřejmě poslední etapy se hovoří o tom, že byty budou prodávány i za 70 procent tržní ceny. "Pravidla privatizace zatím nebyla stanovena, natož schválena. Nelze tedy uvádět nějaká čísla. Těch zmíněných 70 procent je jen jedna z uvažovaných variant," řekl Právu Michal Koláček (Sdružení pro Pardubice), náměstek pardubického primátora.

Hlavním důvodem prodeje bytů je dosycení městské pokladny, která má v posledních letech minimum kapitálových příjmů. "Město nebývá dobrým vlastníkem a správcem. Mělo by si ponechat jen nezbytně nutné sociální byty," dodal další důvod Jaroslav Deml (ODS), primátor Pardubic.

"Nepochybujte o tom, že regulované nájemné prostě nemůže pokrýt náklady. Dalším důvodem je zájem nájemníků o koupi bytu. Dřív mnozí zájem neměli, situace se změnila. Jsem přesvědčen, že soukromník se o byty bude starat lépe," dodal primátor Deml.

 "Měly by se prodávat celé bytové domy, každý se bude individuálně posuzovat v zastupitelstvu," slíbil Koláček. Zatím jen málokdo ví, které bytové domy připadají v úvahu a které zůstanou dál z privatizačního procesu vyčleněny.

"Možnosti posuzuje komise, ani my zatím nevíme, který z domů to bude," pokrčil rameny Koláček. Seznam nemovitostí zpracovávají a k posouzení předloží úředníci z odboru správy obecního majetku. O prodeji bytových domů bude pravděpodobně pardubické městské zastupitelstvo jednat 18. prosince.