Nový zákon má také například odstranit nejasnosti v tom, co patří do společných prostor. Nově se budou do výpočtu pro údržbu a opravy započítávat vlastníkovi i lodžie a balkony, které používá jen on.

Úprava mění i podmínky, které jsou nutné pro založení společenství vlastníků. Bez jeho založení nebude možné provést změny v katastru nemovitostí.

Zákon předloží ministerstvo vládě ještě v říjnu, parlament by o něm měl jednat příští rok. Nová úprava by mohla platit od ledna 2009. Nahradí zákon z roku 1994, který byl už desetkrát novelizován.

Nová norma už vzbuzuje diskuze

Na semináři, který se konal minulý týden v Praze, vzbudila největší diskusi nutnost souhlasu všech vlastníků při některých hlasováních. To bude nutné například u vybudování nástavby nebo půdních vestaveb.

Předseda svazu českých a moravských bytových družstev Vít Vaníček se domnívá, že v mimořádných případech by mělo být možné nahradit hlas rozhodnutím soudu.

Opačný názor má František Lébl ze Sdružení bytových družstev. Podle něj ve sdružení vlastníků neplatí demokracie, že nelze nikoho k ničemu nutit. "I kdyby to bylo jen proto, že s ostatními nemluví," dodal Lébl.