Loni si venkovskou idylu jako relaxaci vybralo na 30 tisíc lidí, uvedl to Český statistický úřad. Asi třetinu agroturistů tvoří cizinci.

Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek předpokládá, že růst zájmu o venkovskou a zemědělskou turistiku nabere v budoucnu mnohem rychlejší tempo, než je tomu dnes.

Do deseti let by se mohl počet turistů na venkově zdvojnásobit. Podmínkou však je, že vedle zemědělství a kontaktu s domácími zvířaty, nabídnou farmáři i ubytování na lepší úrovni než dnes.

Limitujícím faktorem pro rozvoj agroturistiky je také české specifikum, kterým je chalupaření. Téměř 15 procent obyvatelstva vlastní tzv. druhé bydlení, kde si o víkendech užívá zahrady, lesa a venkovského klidu. 

Principem agroturistiky je stále seznámení se zemědělskou výrobou a blízký kontakt s hospodářskými zvířaty a jejím přínosem je mimo jiné i to, že přivede turisty i mimo hlavní město.

V České republice se agroturistice věnuje na 350 podnikatelů. Nejvíce takových farem je ve východních a jižních Čechách. Dovolenkáři tráví na statku v průměru pět až sedm dní, což je výrazně více než běžní městští turisté.