"V roce 2007 a 2008 očekáváme vyvrcholení realitního boomu v oblasti komerčních nemovitostí. Předpokládáme, že se cenová hladina ustálí. Růst cen nemovitostí bude probíhat pomalejším tempem. V některých segmentech může dojít i k dočasnému poklesu cenu," uvedl ředitel Přemysl Vávra.

Výnosnost investic do komerčních nemovitostí podle Vávry pozvolna klesá. Například v loňském roce se výnosnost z pronájmu kancelářských prostor pohybovala kolem 6,5 procenta. V letošním roce už půjde o 5,5 až šest procent, což je v Evropě běžnější.

Na této hranici se výnosnost v nejbližších několika letech zřejmě ustálí. Vzhledem k tomu, že výše nájmů bude v průměru stejná nebo jen mírně klesající, je zde prostor pro růst cen kvalitních administrativních objektů, a to až o deset či 15 procent, dodal Vávra.

Tuzemští zákazníci se podle společnosti stěhují za lepším. O kanceláře ve starších nemovitostech, byť po rekonstrukci, zájem opadá. Souvisí to s budováním nových administrativních center.

Expanze trhu přetrvává

Naopak poptávka po kancelářských prostorech, které odpovídají moderním trendům, přetrvává. Jde o plně klimatizované prostory, s možností parkování, budování otevřených prostor a vysokými hygienickými standardy, uvádí se v tiskové zprávě.

Za realitním boomem v ČR stojí podle AAAINDUSTRY.CZ hospodářský růst, přetrvávající nízké úrokové sazby a příliv zahraničních investic.

Prostor pro expanzi na trhu komerčních nemovitostí ovšem zůstává, především v Praze. Naopak v některých krajských městech, například Hradci Králové, je už trh nasycen. Společnost dále uvádí, že pro investiční expanzi jsou nyní nejlepší logistické prostory, tedy haly a sklady.