Hlavní obsah
Plechové lemování střechy u štítu by mělo být vizitkou domu. Přitlučení plechu hřebíkem plech prohne a působí rušivě. Správně by měl být plech nasunut na vložené příponky, které nejsou vidět a podpírají plech zezadu. Foto: Nemopas

Nekvalitně provedené klempířské práce uškodí domu nejen vizuálně

Klempířina na stavbách je poměrně staré řemeslo. A dobrý klempíř by měl umět to, co klempíř před sto lety. Bohužel, asi jako v každé době, narazíme i na méně zkušené řemeslníky. A u klempířských prvků, které kromě své izolační funkce dotvářejí i estetický vzhled domu, může nekvalitní práce zkazit celkový dojem z domu.

Plechové lemování střechy u štítu by mělo být vizitkou domu. Přitlučení plechu hřebíkem plech prohne a působí rušivě. Správně by měl být plech nasunut na vložené příponky, které nejsou vidět a podpírají plech zezadu. Foto: Nemopas
Nekvalitně provedené klempířské práce uškodí domu nejen vizuálně

Paní Zuzana si koupila starý statek pod Lužickými horami a rozhodla se jej zrekonstruovat. Chtěla, aby dům byl pro moderní bydlení, ale současně odpovídal tradici místa. Snažila se používat kvalitní materiály.

Parapetní plech by měl spolehlivě odvádět vodu od oken, tedy by měl mít spád alespoň 3 %.

Foto: Nemopas

Na oplechování a klempířské prvky proto použila špičkový trvanlivý materiál, hliníkový plech s poplastovaným povrchem. Bohužel klempíř, který oplechování konstrukcí prováděl, se moc nepředvedl. Což dokumentují i fotky v článku.

Voda z parapetu by neměla ani při větru stékat na fasádu. Proto má mít parapet (či např. oplechování římsy) přesah před fasádu 3 cm.

Foto: Nemopas

Klempířské prvky by měly chránit konstrukce před pronikáním vody. Současně vzhledově „ukončují” řadu konstrukcí.

České normy pro klempířské prvky a konstrukce jsou pro řemeslníky hodně nápomocné. Doporučují konkrétní řešení, která se historicky osvědčila a jsou spolehlivě funkční.

Podélný přesah plechů parapetu. Tmelení většinou dopadne vizuálně špatně a je otázkou, jak je dlouhodobě těsné. Přiznat tzv. stojatou drážku je elegantnější řešení.

Foto: Nemopas

Klempířinu by měl tedy na domech dělat zručný řemeslník, který ví, jak které prvky realizovat. A investor si takového řemeslníka nejlépe najde na základě referencí.

Viditelné kotvení plechu skrz musí být vodotěsné. Pokud chceme šroub překrýt kloboučkem, je třeba klobouček spolehlivě připevnit. To se dělá naletováním, což u plechu s plastovým povrchem nelze.

Foto: Nemopas

 Radim Mařík – hlavní inspektor, radim.marik@nemopas.cz

Inzertní sdělení
 
Potřebujete pomoc při nekvalitně provedených stavebních pracích?
Trápí vás na domě či bytě následující problémy?
  • Máte vlhko ve sklepě?
  • Máte mokré stěny v bytě či domě?
  • Máte doma plísně na stěnách nebo na oknech?
  • Máte mokré skvrny pod střechou?
  • Cítíte od stěn průvan a chlad?
  • Nemůžete v zimě vytopit místnosti?
  • Slyšíte hluk z okolních místností?
  • Slyšíte kroky z chodby?
  • Bude vás soused zastiňovat při dostavbě/nástavbě svého domu?
  • Trápí vás na vašem domě či bytě jiný technický problém?
Specialisté a inspektoři NEMOPAS Znaleckého ústavu Dekprojekt vám pomohou. Vycházejí ze své více než dvacetileté zkušenosti s poruchami a diagnostikou staveb.
Specialisté Akreditované laboratoře Atelier DEK jsou připraveni provést úředně akreditovaná měření řady parametrů budov (akustická měření, vzduchotěsnost, osvětlení apod.).
Experti na poruchy staveb identifikují příčiny poruch a navrhnou, jak problém optimálně řešit.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků