Hlavní obsah

Americký New Orleans má dlohou historii, k níž nerozlučně patří hudba. Jazz, blues a další hudební žánry dotvářely zvláštní atmosféru této perly amerického Jihu. Po ničivých povodních ve městě na Upper 9th Ward vznikla unikátní Hudební vesnička.

Zdi plné hudby v New Orleans

New Orleans leží na jihovýchodě Luisiany, oblévá jej řeka Mississipi a blízko něj je jezero Pontchartain. Blízkost řeky i jezera je pro Orleans osudová, v minulosti mu výhodná poloha u Mississipi přinesla nemalé zisky. Nyní ale představuje spíše hrozbu, i přes důmyslný systém vodních hrází, kanálů a pump jsou záplavy stálým nebezpečím. V roce 2005 New Orleans postihly hurikány Rita a Katrina a voda zaplavila město. 

Město bylo v troskách, a následky této přirodní katastrofy vyhnaly mnoho tamních obyvatel ze svých domovů. Mezi nimi bylo i mnoho hudebníků, kteří přišli o střechu nad hlavou. Organizace Habitat for Humanity se rozhodla postavit pro hudebníky bezdomovce nové domky.

Projekt zaštítil a podpořil věhlasný jazzový klavírista Ellis Marsalis a jeho syn saxofonista Brandford, ale také známý herec, skladatel a zpěvák Harry Connick Jr. Pro muzikanty a jejich rodiny vznikla na Upper 9th Ward kolonie zvaná Musician's Village.

Stojí v ní 80 jednoduchých rodinných domků. I přes unifikovaný vzhled si je nespletete, září totiž různými barvami. V pomyslném centru městečka bude stát také Hudební centrum Ellise Marsalise, které bude sloužit jako místo pro další hudební vzdělávání tamních obyvatel a jejich sousedů. 

Zpěvák Fredy Omar hraje na pináno a zpívá milostnou píseň ve svém domě v v Musician's Village v New Orleans. Foto ČTK/AP

Dan Oestreicher hraje na saxofon před svým domem. Foto ČTK/AP 

Domy s veselým barevným nátěrem stojí ve zbrusu nové Musician's Village v New Orleans. Foto ČTK/AP 

Basák  Michael Harris drží dřevěný kříž který vyrobili dobrovolníci z Habitat for Humanity, kteří hudebníkům pomáhají postavit nové domy. FOTO ČTK /AP

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků