Hlavní obsah

Pojem extrémní klimatické podmínky je vzhledem k aktuální nestabilitě a nepředvídatelnosti počasí těžko přesně stanovitelný. Podmínky, dříve typické pro horské regiony se nyní mohou objevit v městech a nížinách, stejně jako nás naopak mohou vyšší teploty překvapit na horách.

Střecha na míru

Také z těchto důvodů se i v městské soukromé i veřejné zástavbě setkáváme daleko častěji s falcovanou krytinou, dříve typickou pro horské oblasti. Nejen pro její odolnost a trvanlivost, ale díky nové bezúdržbové úpravě, která nabízí výběr z mnoha barevných odstínů, je vhodná pro moderní i klasickou architekturu.

Jak se dělá střecha z plechu

Princip falcované - drážkové krytiny spočívá v pásech plechu s otevřenou stojatou drážkou - falcem, kladených od okapové hrany k hřebeni střechy. Pásy se bočně spojují uzavřením zmíněné dvojité stojaté drážky.

Drážka má výšku přibližně 3 cm a je tvořena dvakrát stočeným okrajem plechového pásu. Podklad tvoří zpravidla prkenné bednění. Prkna mohou nahradit OSB desky. Je doporučeno vkládat mezi krytinu a podklad dodatečnou hydroizolační vrstvu tvořenou difúzní fólií nebo nepískovanou lepenkou. Velmi vhodné jsou difúzní fólie opatřené drátěnkou, která vymezuje mezeru mezi plechem a podkladem.

Je tak možné částečné provětrání krytiny a plynulý odtok případného kondenzátu. Pokud se předpokládá výskyt kondenzované vlhkosti ve větší míře, je třeba koncipovat střešní skladbu tak, aby bylo větrání zajištěno prostorem pod bedněním (větraný hřeben, apod.).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků