Hlavní obsah

Už nejde jen o to, aby se nám v kuchyni dobře pracovalo, ale abychom se tu i příjemně cítili. Kvalitu kuchyně ovlivňuje v první řadě dobrá dispozice, ale také přiměřené výšky pracovních ploch a vhodně zvolené spotřebiče. To, jak bude kuchyně vypadat, záleží do značné míry na našem způsobu života.

Rozvržení kuchyně si zaslouží pozornost

Ať už plánujeme koupi nové kuchyně, nebo renovaci té dosavadní, počítejme s faktem, že budeme investovat nemalé finanční prostředky.

Proto si vše pořádně promyslíme, seženeme maximum informací, případně se poradíme s architektem. Taková příprava se vyplatí už proto, abychom neopakovali chyby, kterých jsme se dopustili v předešlé kuchyni. Inspirujme se, ale nekopírujme do detailu kuchyně z katalogů či z kuchyňských studií.

Každý dům i byt má své zvláštnosti a především neoddiskutovatelné rozměry. Omezený prostor často neumožní ani to, aby kuchyně plnila všechny funkce, které od ní očekáváme.

Například varné centrum - sen každé hospodyňky - kromě nadstandardních financí vyžaduje také speciální digestoř, zvláštní přívod vody, odpad i dostatečný prostor na odkládání věcí a chození kolem.

Kuchyň je často spojená i s obývacím koutem. Foto Amica

Možná že jsme v předešlé kuchyni měli sporák v rohu a vedle něj dřez. Posléze jsme zjistili, že to bylo řešení nanejvýš nepraktické. Od té doby si pamatujeme, že mezi varnou plochou a dřezem by mělo být alespoň trochu místa na přípravu jídla a po obou stranách odkládací plochy.

Odborníci se přiklánějí k variantě zvolit místo dlouhé linky praktičtější rohové kuchyně do L nebo kuchyně řešené do tvaru U či G.

Pracovní deska je důležitá

Šetřit nebudeme ani na pracovních deskách. Třícentimetrové dřevotřískové desky potažené fólií dávno vystřídaly minimálně o centimetr silnější MDF desky nebo desky z umělého kamene - Corian, Kerrock či Hi-Macs a další.

V kuchyních, kde více vaříme, zavrhneme nerezové pracovní plochy, které sice vypadají perfektně, ale jsou náročné na údržbu. Některé jsou již opatřeny úpravou proti otisku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků