Hlavní obsah

Pokud je v půdě nadbytek vápníku, rostlinám to nemusí vůbec prospívat. Přílišné množství tohoto prvku totiž omezuje příjem jiných živin.

Půda by měla mít vyvážené složení

To se týká zejména mikroprvku bór, který má u rostlin důležitou funkci v hospodaření vodou, při oplozování květů a zabezpečení kvality ovoce.

Zvyšuje také odolnost květů proti jarním mrazům (u meruněk se používá roztok boraxu k ochrannému postřiku) a snižuje červnový propad plůdků.

Nedostatek bóru způsobuje špatné oplození květů, nepravidelný vývoj plodů a jejich horší kvalitu (např. u jablek korkovatění slupky a tzv. křenčení dužniny, u hrušek kaménčitost dužniny, u broskví praskání pecek a dužniny).U maliníku dochází k odumírání výhonů, u jahodníku je větší podíl nevyvinutých plodů.

U révy vinné dochází k nepravidelnému růstu letorostů, takže keře dostávají metlovitý tvar. Dochází k tzv. sprchávání poupat, květů a bobulí a hrozny jsou v době zralosti velmi řídké a mají mnoho nevyvinutých bobulek. K odstranění nedostatku bóru se doporučuje postřik 0,6 % roztokem boraxu na podzim krátce před opadem listí, nebo na jaře ve stadiu zeleného až růžového poupěte.

Keře révy vinné se ošetřují 0,3% roztokem boraxu poprvé, když se na letorostech vytvoří 3. list, podruhé před kvetením. Postřiková jícha se připravuje tak, že se práškovitý borax rozpustí v menším množství horké vody a pak se studenou vodou doplní na celkové množství potřebné podle koncentrace.

Mangan také chybí

Na převápněných půdách je také blokován příjem manganu, který ovocné stromy potřebují ke zdárnému průběhu různých enzymatických pochodů, pro příjem dusíku, tvorbu vitaminu C apod. K odstranění nedostatku manganu se používá postřik 0,25% roztokem síranu manganatého na list. 

Dobrý vývoj letorostů ovlivňuje i měď, jejímuž příjmu brání kromě převápnění půdy i nadbytek fosfátů a organické hmoty v ní. Při nedostatku mědi se začnou v červnu objevovat na listech hnědé skvrny, vrcholky letorostů odumírají a pod nimi vyrůstají tzv. předčasné letorosty.

Nedostatek mědi lze napravit 0,25% postřikem kuprikolu na list. l Na půdách převápněných a přehnojených fosforečnými hnojivy dochází rovněž k nedostatku zinku, který je potřebný pro vývoj listů a letorostů. Na jeho nedostatek, který se projevuje menšími bledě skvrnitými a předčasně opadávajícími listy, jsou citlivé zvláště jabloně a hrušně. Plody bývají malé, znetvořené a předčasně opadávají.

Při nedostatku zinku se doporučuje v době po odkvětu do konce července ošetřit stromy 0,3 - 0,4% roztokem síranu zinečnatého (bílé skalice). Předejít fyziologickým poruchám, působeným nedostatečným příjmem některých živin, se nám podaří, když se vyvarujeme převápnění půdy a ke hnojení použijeme plná hnojiva, obsahující kromě základních živin i stopové prvky (např. Cererit, Vegaflor, Hydrokomplex, Kristalon, Harmavit).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků