Hlavní obsah
Skydd olej na dřevo pro vnitřní užití (99 Kč/0,5 l) prodlužuje životnost kuchyňských doplňků z neupraveného dřeva. Foto: IKEA (2x)

Pravidelná povrchová úprava zaručí krásu dřeva na dlouhé roky

Aby dřevo v interiéru i exteriéru dobře sloužilo i vypadalo, je potřeba dobře se o něj starat. Ale i ta nejlepší povrchová úprava časem přestane plnit svoji ochrannou i estetickou funkci. Co s tím? Se správným postupem a vhodným výběrem barvy či lazury to zvládneme sami.

Skydd olej na dřevo pro vnitřní užití (99 Kč/0,5 l) prodlužuje životnost kuchyňských doplňků z neupraveného dřeva. Foto: IKEA (2x)
Pravidelná povrchová úprava zaručí krásu dřeva na dlouhé roky

Ať už si pro povrchovou úpravu dřeva vybereme lazuru, vosk či vodou ředitelný lak nebo barvu, je nutné natíraný povrch nejprve připravit. To platí jak pro dřevo nové, tak i pro obnovování starých nátěrů.

Karbolineum (0,7 kg, od 200 Kč) se po několika letech udržuje snadno dalším natřením. Po zaschnutí je zcela bez zápachu. V nabídce je deset odstínů + bezbarvý, extra palisandr, nátěr šindelové střechy.

Foto: DETECHA

Povrch musí být čistý a suchý, než na něj začneme nátěr aplikovat. Na neočištěné dřevo by nátěr přilnul nerovnoměrně. Ze dřeva je nutné odstranit i veškerou mastnotu - vodou ředitelné nátěry by na mastné dřevo nepřilnuly.

Unikátní Lazura & napouštědlo 3v1 představuje komplexní ochranu dřevěných ploch v exteriéru a významně prodlužuje životnost ošetřeného povrchu, aniž by bylo nutné ji doplňovat dalšími produkty.

Foto: PRIMALEX

Natíráme nové dřevo

Povrch nejdříve obrousíme dohladka, vyspravíme případná poškození tmelem a očistíme od mastnoty a prachu. Vysprávky tmelem necháme zatvrdnout a tzv. vyzrát, nespěcháme s jejich přetíráním.

Tmel se může při schnutí mírně propadnout. V takovém případě přidáme další vrstvu tmelu a teprve pak dřevo zabrousíme.

Balakryl UNI, univerzální vodou ředitelná barva pro nové i renovační nátěry, pro venkovní i vnitřní použití. Hodí se na povrchy dřevěné, kovové i z betonu a dalších materiálů.

Foto: BALAKRYL

Na takto připravený podklad můžeme nanášet nátěr. Mezi jednotlivými vrstvami nátěru necháme barvu či lazuru zaschnout, případně zlehka přebrousíme. Vždy ovšem dodržujeme pokyny výrobce!

Obnovujeme starý nátěr

Před aplikací ochranného nátěru důkladně odstraníme starou barvu. Při tom si pomůžeme brusným papírem, bruskou nebo opálením.

V některých případech se dá použít i odstraňovač starých nátěrů - tedy speciální přípravek, který zbytky staré barvy naruší a zjednoduší jejich odstranění.

Behandla olej na dřevo pro vnitřní užití (149 Kč/0,75 l) chrání dřevo na povrchu i hluboko ve vláknech a dává mu přirozený vzhled. Vhodný pro nábytek z neupraveného dřeva nebo naolejovaný nábytek v interiéru, pro pracovní desky a prkénka z masivu.

Foto: IKEA

Dřevo musí být opět očištěné nejen od starého nátěru, ale i od mastnoty a prachu. Také musí být suché, aby se na něj dal nanést nový nátěr.

Bondex Exotic Oil (235 Kč/0,75 l) je přírodní týkový olej pro ochranu a zkrášlení všech druhů dřeva, zejména zahradního nábytku z tvrdých tropických a exotických dřevin, stejně jako ušlechtilých dřevin v interiéru i exteriéru.

Foto: BONDEX

Při výběru šířky štětců mějme na paměti, jaký materiál budeme natírat. Na větší plochy využijeme širší štětec, na laťky plotu nebo výplně lavičky zase štětec užší.

Karbolineum je impregnační a lazurovací přípravek (0,7 kg, od 200 Kč), dřevo napustí a chrání proti biologickým škůdcům včetně dřevokazného hmyzu, na druhou stranu nátěr dřevo neuzavírá, nepraská a neloupe se - extra ořech, nátěr dřevěného obložení.

Foto: DETECHA

Vyplatí se základní ošetření

Dřevěné materiály v exteriéru chráníme před hnilobou vhodnými impregnačními přípravky, abychom prodloužili jejich životnost.

U nátěru rozhoduje
Druh materiálu
masivní dřevo měkké (smrk, borovice, modřín)
masivní dřevo tvrdé (buk, dub, ořech a další)
exotické dřeviny (teak, mahagon, eben apod.)
dýhované podklady
dřevotřískové a dřevovláknité desky
Účel, kterému výrobek slouží
podlaha (parkety, palubky)
obložení stěn
interiérové dveře
nábytek
dekorativní předměty

Proti provlhnutí pomůže speciální pryskyřice. Je elastická, neprůhledná a odolává povětrnostním vlivům.

Při opravách nebo obnovení starého nátěru se nám hodí vibrační bruska PSS 250 AE (1790 Kč), která má příkon 250 W. Hmotnost 1,6 kg.

Foto: HORNBACH

Nepříliš vhodné jsou nátěry ředitelné vodou, která snižuje jejich izolační účinek.

Na ošetření dřevěného plotu využijeme stříkací systém Pattfield HVLP PE-500 SP (1150 Kč) o výkonu 500 W, objemu nádoby 800 ml, který je vhodný pro laky a lazury.

Foto: HORNBACH

Při natírání terasových podlahových prken aplikujeme speciální oleje pro ošetření tvrdého dřeva.

Foto: HORNBACH

Lak, nebo lazura?

Zvolíme-li na povrchové ošetření dřeva krycí nátěr či barevnou nebo jen přírodně tónovanou lazuru, záleží na osobním vkusu.

Foto: WWW.BAL.CZ

Výběr mezi přípravky ředitelnými vodou na olejové nebo rozpouštědlové bázi přizpůsobíme tomu, jaké máme nároky na trvanlivost a odolnost daného předmětu či zahradního nábytku.

Zatímco krycí barva vytváří silnější vrstvu, která kresbu dřeva zakrývá, lazura zvýrazní její krásu.

Foto: HORNBACH

Venku lazura vzdoruje povětrnostním vlivům až 7 let, v interiéru její účinky působí podstatně déle.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků