Hlavní obsah

Pokud je váš byt na rušném místě, pak byste určitě rádi svým uším aspoň trochu ulevili. Vlivem hluku roste nepozornost, zvyšuje se agresivita a v neposlední řadě může být hluk také zdraví škodlivý. Správná okna mohou intenzitu hluku do značné míry omezit.

Okna - obrana proti hluku

Zásadní  je výběr zasklení podle úrovně hluku. Pokud měníte stávající okna za plastová, nebo se k výměně chystáte a žijete v rušnějším prostředí, jistě byste rádi úroveň pronikání okolního hluku do interiéru alespoň trochu snížili.

Výrobci běžně dodávají okna v několika třídách. Okna se standardním dvojsklem tlumí hluk o cca 32 decibelů. Za příplatek v řádu stokorun za metr čtvereční okna může být díky použití silnějšího skla utlumen hluk zhruba o 37-38 dB.

Potlačení hluku o 42 decibelů lze vyřešit rovněž s použitím speciálních skel, avšak vynaložená částka se již pohybuje v řádech tisíců nad běžnou částku za metr čtvereční.

Na trhu je pestrá škála oken. Foto www.okna.cz

Pozor na těsnění

V případě výběru oken byste neměli podceňovat ani počet použitých těsnění a jejich umístění v profilu. Tato zdánlivá maličkost, která zabraňuje prostupu deště a větru, může též snížit úroveň pronikání hluku do interiéru. "Trojité těsnění, které standardně dodáváme a nabízíme zákazníkům, potlačí hluk až o 1 decibel," říká Miroslav Hybler ze společnosti AQ OKNA.

Opomíjeným detailem při výběru oken je i následné provedení jejich montáže. Ta může zásadně ovlivnit kvalitu provedení a těsnosti celé konstrukce proti hluku. Při vyšších požadavcích na těsnost proti hluku je nutné použít speciální řešení, která by měl technik nabídnout.

Výběr podle materiálu okna

Při výběru plastových oken se nevyplatí podceňovat ani počet komor. Ty v případě plastových oken spíše než zvuk izolují teplo, což je další argument pro náhradu běžných oken. V současné době je standardem u plastových oken pětikomorový systém. Obecně se dá napsat, že čím více komor, tím dochází k menším únikům tepla. Důležitá je i hloubka profilů, čím je větší, tím více vzrůstá odpor materiálu.

S výběrem by vám měli poradit ve specializované firmě. Foto www.okna.cz

U dřevěných oken je třeba dbát na stavební hloubku, obvykle se vyrábějí typy 68mm, 78mm a 88mm, kdy prostřední z nich se stává standardem a první typ je již spíše výběhový.

Při výměně starých oken za nová vždy neplatí, že moderní materiály budou tlumit lépe než stará okna. Platí to zejména v případě starších oken, například u dřevěných špaletových, která v případě bezvadného stavu dosahují mnohdy srovnatelných či lepších hodnot, než standardně dodávaná okna.

Doplňky k další úspoře

Existují různé doplňky oken, které pohlcení hluku napomohou. Patří sem například předokenní rolety, které pohlcují jak hluk, tak pomohou s úsporou tepla.

Umístění nábytku S úrovní hluku souvisí také umístění nábytku a závěsů. Čím více je rozmístěno v prostoru věcí, tím více je hluk těmito předměty tlumen a naopak - příkladem může být ozvěna při prázdné místnosti.

Příklady intenzity hluku
  
Typ hlukuIntenzita v decibelech
Šumění listí10 dB
Pouliční hluk - přesměstí30 dB
Běžný pouliční hluk50 dB
TV od 50 dB
Hlasitý hovor60 dB
Kvákání žáby64 dB
Klapot psacího stroje70 dB
Křik80 dB
Kohoutí kokrhání85 dB
Motorová vozidla90 dB
Jedoucí vlak90 dB
Diskotéka110 dB
Startující letadlo120 dB
Práh bolestivosti130 dB
Petardy 170 dB

Zdroj Convertor.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků