Hlavní obsah
Ručníkové šaty s nastavitelnými ramínky (80 x 100 cm za 499 Kč) a žakárový ručník (50 x 100 cm za 399 Kč/2 kusy) jsou ze 100% bio bavlny. Foto: Tchibo

Hebký ručník vás obejme, režný namasíruje

Koupelnám většinou vládnou ručníky a osušky z bavlny. Z bavlněných přízí vznikají obláčkově nadýchané tkaniny s vysokým vlasem i husté s kratším, vždy příjemné na dotek.

Ručníkové šaty s nastavitelnými ramínky (80 x 100 cm za 499 Kč) a žakárový ručník (50 x 100 cm za 399 Kč/2 kusy) jsou ze 100% bio bavlny. Foto: Tchibo
Hebký ručník vás obejme, režný namasíruje

Trh ale také nabízí režnější materiály určené k osušení i masáži, záleží na kombinaci bavlny s dalším materiálem, který v tomto ohledu obohatí její vlastnosti.

Spolehnout se můžeme i na stoprocentně lněné produkty s přírodně režným povrchem a dokonalou savostí. Z jakých materiálů můžeme vybírat?

Bavlna

Hraje prim pro svou jemnost, pevnost v tahu, odolnost proti oděru, vyniká savostí. Její konvenční podobu nahrazuje ekologicky udržitelnější bio bavlna, která překvapí ještě větší jemností, na textilu vnímáme chmýří neporušené chemickými přípravky, také odolností, pružností a vyšší prodyšností.

Bývá opatřena certifikátem kontroly (např. GOTS, Naturtextil IVN Certified BEST), který dokládá, že při její výrobě byla splněna kritéria týkající se nejen životního prostředí, ale i čestných pracovních podmínek apod.

Ručník Grand 500 Grafico ze 100% bavlny vyniká elegantním geometrickým vzorem. Hmotnost 500 g/m2. Rozměr 50 x 100 cm za 210 Kč.

Foto: Veba

Froté, velur a modal

Froté je oblíbenou smyčkovou tkaninou vyráběnou takřka výhradně z bavlněných přízí či ze směsi s viskózou získávané regenerací celulózy. Oříznutím smyček pak vznikne velur s krátkým hustým vlasem a se sametově lesklým povrchem.

Koupelnový textil může být třeba z jedné strany tvořen hebkým velurem, z druhé hrubším froté. Nadýchaný jako obláček bývá modal. Jeho vlákno se vyrábí z celulózy bukového dřeva, někdy se mu také říká umělé hedvábí. Ve směsi s kvalitní bavlnou dodá ručníkům perfektní savost, zároveň dobře schne a látka neztvrdne ani po častém praní.

Bambus

U koupelnového textilu z bambusové tkaniny se nejčastěji setkáme se směsí 30 až 70 % bambusu s bavlnou nebo s modalem. Bambus neutralizuje zápach, zvyšuje savost i odolnost proti bakteriím, plísním, což oceníme v hůře větratelných koupelnách. Podobně prospěšné je spojení bavlny a lnu.

Smyčky na světlejším líci ručníku Bamboo Soft jsou provedeny z měkké mikrobavlny, rubová strana z bambusových přízí hraje tmavšími odstíny a hýčká tělo svou hebkostí. Velikost 50 x 100 cm za 490 Kč.

Foto: SCANquilt

Len

Stoprocentně lněný ručník je velmi odolný a pevný, neřídne, nepouští vlákna, schne rychleji než bavlněné ručníky, je odolný proti znečištění a snadno ho vypereme i při nízkých teplotách. Můžeme ho i vyvářet. Je rezistentní vůči bakteriím a plísním.

Zvyknout si musíme na jeho přirozenou mačkavost, při žehlení používáme nejvyšší žehlicí teploty.

Pereme před prvním použitím

Zakoupené ručníky nejprve dvakrát vypereme, a to oddělené podle barev na 40 nebo 60 °C, držíme se pokynů výrobce. Po prvním vyprání se tkanina zbaví nečistot z výroby, smyčky se lehce srazí a utáhnou, což podpoří trvanlivost výrobku. Některé se mohou uvolnit, ty pouze zastřihneme ve výšce vlasu na tkanině. Textil nepereme s ničím, o co by se mohlo zatrhnout oko smyčky!

U prášku na praní i gelu dodržujeme doporučené dávkování. Prací gel se snáze rozpouští, má-li označení color, neobsahuje optické zesvětlovače a chrání barvy.

Na bílé ručníky používáme prací prášek či gel na bílé prádlo, které naopak optické zesvětlovače obsahují. Přidat můžeme také sodu na praní.

Pračky WaveActive disponují špičkovými technologiemi. Buben se speciálními 3D žebry ve tvaru vlny zajistí starostlivé praní i nejjemnějšího prádla.

Foto: Gorenje

Pozor na aviváž, a to i tu obsaženou v některých gelech! Může slepit vlákna, a tím snížit savost. Jestliže ručník nepříjemně páchne i po vyprání, vypereme ho v horké vodě spolu s 1-2 dl octa a sušíme na čerstvém vzduchu.

Sušíme a nežehlíme

Při sušení v sušičce se vlákna odstředivou silou nadzvednou, materiál se tím načechrá, je příjemnější na omak, opticky se projasní. Volíme však vhodnou rychlost otáček, aby vlákna příliš netrpěla.

Sušíme-li textil na radiátoru, vlákna slehnou, mohou se polámat, čímž se sníží měkkost a hebkost materiálu. Proto ho pouze zavěsíme např. na držák v blízkosti radiátoru.

Ručníky a osušky rychle uschnou venku při mírném vánku za slunečného počasí. Nevystavujeme je však přímému slunci, barvy by mohly vyblednout.

Ručníky, s výjimkou těch 100% lněných, nikdy nežehlíme, pouze při skládání přehladíme rukou. Smyčky a vlákna se vlivem vysoké teploty lámou, ztrácejí kvalitu i savost.

Co je dobré vědět
Při nákupu zvažujeme nejen vzhled, cenu, materiál a jeho zpracování, ale i gramáž neboli hmotnost na m².
K hýčkání po koupeli se hodí ručníky s gramáží 450-550 g/m².
Ručníky s delším vlasem lépe sají, jsou příjemnější na dotek.
Masážní osuška má krátký hustý vlas, ideální jsou směsi bavlny a lnu, případně 100% len.
Anketa
Máte ručníky barevně sladěné se zařízením koupelny?
Ano, ovšem.
43.7 %
Někdy se to povede.
18.3 %
Nesnažím se o to.
38 %
Celkem hlasovalo 142 čtenářů.

Ručníky a pračka

  • Pračku neplníme zcela, nad vloženým textilem má zůstat mezera na šíři dlaně.
  • Tlačí-li látka na buben, ničí se vlákna a tvoří se žmolky. Totéž se stane vlivem odstředivé síly, když je buben poloprázdný.
  • V pračce nesmí být prádlo se zipem, který by mohl vytrhnout smyčky z látky.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků