Hlavní obsah
Než začneme s výmalbou, opatříme si vhodné štětce a válečky. Foto: Dům barev (4x)

Je ideální čas k vymalování bytu. A jestli jsme se rozhodli pro výmalbu svépomocí, přijde nám vhod zopakovat si základní postup při malování.

Než začneme s výmalbou, opatříme si vhodné štětce a válečky. Foto: Dům barev (4x)
Čím se řídit při malování svépomocí

Doporučil nám ho technicko-obchodní zástupce společnosti Dům barev Radek Kříž - od výběru odstínů a kvality barev přes zakrytí nábytku po nezbytné škrábání, penetraci či způsob, jak předejít kocourům na stěnách.

Menší pokoj a také tmavší prostory orientované na sever je vhodné vymalovat světlejšími barvami či dokonce bílou, abychom je opticky zvětšili a prosvětlili.

Výběr jemných odstínů světlých tónů vycházejících z bílého základu je široký.

Foto: OBI

Co si máme připravit

Pamatujme si, že druh zvolené barvy ovlivní výběr vhodných štětců nebo válečků. Dalším důležitým hlediskem je povrch zdi.

V naší výbavě nesmí chybět nádobka na barvu a v případě použití válečků mřížka na otření, zakrývací fólie a maskovací páska na ochranu nábytku, hadr a štafle.

Barevné tóny

Letošním trendem jsou jemné odstíny světlých tónů, které vycházejí z bílého základu, i když barevným hitem roku je okrově zlatá. Samozřejmě vycházíme hlavně z osobního vkusu a především z naší povahy a temperamentu.

Malířské barvy Primalex plus mají velkou krycí schopnost i otěruvzdornost.

Foto: Primalex

Energičtí lidé se potřebují po příchodu do bytu uklidnit, proto raději volí barvy, jako je modrá, zelená. Zklidňující účinky má i hnědá.

Bílá, žlutá a oranžová naopak dodávají energii. Studené tóny zvolíme do pracovny a ložnice, teplé naopak do jídelny, kuchyně a chodby.

Druhy barev

K běžnému malování pokojů nejčastěji používáme barvy akrylátové, disperzní (ty jsou nejoblíbenější), ředitelné vodou, polyvinylacetátové a silikátové. Barvy klihové jsou cenově nejdostupnější, jsou vysoce prodyšné, ale málo odolné.

Zvolit můžeme barvy lesklé nebo matné. V případě, že malujeme poprvé, sáhneme raději po barvách matných, u nichž jsou případné nedostatky méně vidět než u barev lesklých.

Kombinace vanilkové a bílé barvy v ložnici se světlem mají uklidňující účinek.

Foto: Primalex

Moderní barvy jsou otěruvzdorné za sucha nebo za mokra, i jejich kombinace. Barvy odolné otěru za mokra jsou omyvatelné.

Omyvatelné barvy

K dostání je široká škála barev - od těch klasických až po omyvatelné interiérové malířské barvy. Ty jsou vhodné do více namáhaných prostor, např. do obývacích pokojů, chodeb, dětských pokojů, jídelen, kuchyní, atd.

Z takové barvy setřeme skoro cokoli. Hadrem, vodou a saponátem jde dolů ze stěny kečup v jídelně, šmouhy od bot nebo otisk psí tlapy v předsíni či obrázky namalované pastelkami v dětském pokoji. Tedy šmouhy, kvůli nimž bychom při použití klasických barev už museli brát do ruky barvu a štětku.

Bílá v tónu holubičí šedi velmi dobře působí např. v jídelně.

Foto: Dulux

Množství barvy

Potřebné množství barvy vypočítáme z výměry natíraných ploch a údajů o průměrné vydatnosti (tedy kolik metrů plochy, často stanovené v intervalu od-do, vymalujeme 1 litrem konkrétní barvy), které bývají uvedeny na obalu nebo technickém listu barvy.

Platí zde pravidlo: čím hrubší povrch natíráme, tím větší množství barvy spotřebujeme a musíme se řídit spodní doporučenou hranicí vydatnosti. Např. omítka zrnitosti 2,5 mm bude mít vydatnost barvy i o 2 m2/l (tedy natřu o 2 metry plochy méně než u hladké omítky) menší než hladký povrch typu sádrokartonu.

I bílá s jemným nádechem krémového cappucina pozvedne výsledný dojem z interiéru.

Foto: Primalex

Štětka, nebo váleček?

Zatímco rohy místností, prostory kolem vypínačů, zásuvek, kuchyňských linek a další detaily lépe natřeme štětcem, pro větší plochy je vhodný váleček. Správný typ válečku závisí na druhu barvy a hrubosti malovaných stěn.

Někteří výrobci barev doporučují u jednotlivých nátěrových hmot vždy konkrétní typ válečku, který je prověřený a otestovaný a se kterým dosáhneme kvalitního povrchu.

Nezbytné zakrytí předmětů

Často podceňujeme pečlivé zakrytí nábytku a ostatního vybavení domácnosti před tím, než s malováním začneme. Je to důležité zvlášť při používání kvalitnějších disperzních barev a penetrací.

Optimistická okrově zlatá dodává prostoru slunečný a radostný nádech.

Foto: Dulux

Zejména penetrace totiž po zaschnutí nejde odstranit a na povrchu skel a dlažby může zanechat skvrny. Pokud už barva nezakrytý povrch znečistí, setřeme ji co nejrychleji.

Pro zakrytí podlahových lišt, zárubní, okenních rámů, vypínačů a zásuvek je nejvhodnější maskovací páska, nábytek ochráníme zakrývací fólií a podlahy vlnitou lepenkou či textilní savou zakrývací fólií.

Kdy musíme škrábat?

Situaci ověříme jednoduchým způsobem: postačí k tomu váleček, který namočíme, a přejedeme jím několikrát po stěně. Pokud se nátěr na váleček nalepí, jednoznačně musíme staré malby oškrábat.

Harmonická modrá propůjčuje místnostem elegantní ráz a působí dojmem čistoty.

Foto: Dům barev

Penetrace je nutná

Penetrace sjednotí savost podkladu, zpevní různorodé povrchy, zároveň zvyšuje přilnavost dalším nátěrům a barva bude lépe krýt.

Nezbytná je vždy při malování nových, dosud nenatřených nebo vyspravovaných povrchů po štukování, opravách, tmelení. Dále na plochy, které byly zbaveny starých maleb oškrábáním, a starší sprašující nátěry.

Škrábání a penetrování je vhodné, zjistíme-li, že je na stěně více nátěrů.

Foto: Dům barev

Univerzální penetraci používáme na nové povrchy, u problematických povrchů je nutné použít penetraci hloubkovou. Fungicidní penetraci použijeme u povrchů, kde se vyskytuje plíseň.

Tmel na nerovnosti

Výběr tmelicích materiálů je obrovský. K vyspravení nerovností a děr používáme práškový tmel, vnitřní stěrku jemnozrnnou či akrylátový tmel. Ten je ostatně vhodný i k opravám prasklin v omítkách na stěnách u oken a dveří, nebo spár mezi sádrokartonovými deskami a minerální omítkou.

Taupe styl v interiéru se vyznačuje použitím neutrálních barev, jejichž spektrum sahá od šedé přes tóny fialové až po tmavě hnědou.

Foto: Dulux

Vrací se bílá
Klasickou bílou barvou domácnost zjemníme a prosvětlíme. Módní jsou bílé odstíny lehce obarvené žlutou, modrou, hnědou nebo růžovou. Na první pohled je stěna bílá, a tak nepoznáme, že je do ní přidána kapka barvy, obvykle inspirovaná vybavením místnosti. V té správné kombinaci bude prostor elegantnější a kontrast mezi tmavším vybavením bude působit více sladěně.

Malování svépomocí

V rámci samotného malování je správný řemeslný postup v místnosti po směru hodinových ručiček a z rohu.

Začínáme stropem, teprve pak přijdou na řadu stěny. Nejdříve natřeme detaily štětcem, následně plochy válečkem. V případě různých odstínů napojovaných v rohu místnosti nebo stropu je nutné pokračovat jiným odstínem až po zaschnutí prvního odstínu.

Namíchání potřebného množství barvy vypočítáme podle doporučení výrobce.

Foto: Dům barev

Nátěr aplikujeme zpravidla ve dvou vrstvách, na podklady podobného odstínu může stačit i jeden nátěr. Další vrstvu nanášíme po zaschnutí nátěru, tj. po 2 až 8 hodinách, což je individuální podle druhů nátěrových hmot a rychlosti schnutí.

Pryč se šmouhami!

Kocourům na stěnách a jiným defektům předejdeme penetrací před výmalbou. Penetrace se musí do podkladu zcela vsáknout a nesmí zanechat na povrchu lesklý film! Nové minerální omítky nebo vysprávky musí být vyzrálé minimálně čtyři týdny.

Váleček musí být při aplikaci barvy neustále dostatečně mokrý a barva musí být rovnoměrně po celém jeho obvodu. Barvu válečkem vždy napojujeme a sjednocujeme nezaschnutou do stejnoměrné vrstvy po celé natírané ploše.

Vanilkově bílý odstín kuchyň proteplí a prosvětlí, opticky zvětší celý prostor.

Foto: Dulux

Kde barvu koupíme

Vhodné jsou velké hobby markety nebo sítě prodejen nabízející kompletní sortiment barev, laků, ředidel, příslušenství a dalších výrobků, které jsou potřeba při malování a natírání.

Symbolika barev

Bílá: čistota, neurčitost

Černá: zlo, protest

Šedá: smutek

Hnědá: tradice, domov, jistota

Žlutá: harmonie, veselí, uvolnění

Oranžová: teplo, radost

Červená: energie, síla, nebezpečí

Tmavomodrá: klid, vážnost

Tmavozelená: bezpečí, jistota

Skoro ve všech najdeme kolorovací automat, díky němuž si můžeme nechat namíchat jakýkoli z mnoha tisíc odstínů. Samozřejmostí je konzultace s odborníkem, který s výběrem správné barvy poradí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků