Nejdříve je nutné dřevo ochránit před dřevokazným hmyzem a houbami, a to jak nové kusy, tak při renovaci staršího venkovního nábytku. Nejdůležitější je postarat se, aby dřevo nezačalo degradovat. To znamená, že musíte vybrat vhodnou barvu a dobře ji aplikovat.

Prvním krokem je mechanické odstranění starého nátěru, prasklin či závad. Poté dřevo ošetříte biocidní penetrací (fungicidní přípravek proti dřevokazným houbám a plísním) a nakonec ho dobře natřete. Jaké nátěry máte k dispozici? Můžete vybírat mezi několika variantami.

Dauerschutz-Lasur UV dekorativní, středně vrstvá lazura na bázi rozpouštědel s odolností vůči UV-záření, univerzální pro dřevo v exteriéru.

Dauerschutz-Lasur UV je dekorativní, středně vrstvá lazura na bázi rozpouštědel s vysokou odolností vůči UV-záření, univerzální pro dřevo v exteriéru. Odstín Farblos UV+ (bezbarvý UV+) lze využít i jako obětovanou vrstvu u pigmenovaných variant pro stálosvětlé dřeviny. Doporučená cena balení 0,75 l – 297,20 Kč.

FOTO: Remmers (3x)

Lazury

Patří mezi nátěry estetické a oblíbené. Dělí se na tenkovrstvé a silnovrstvé. Hluboce pronikají do struktury dřeva a zvýrazňují jeho kresbu, obsahují vosk a oleje. Ručí za dlouhodobou ochranu proti vodě a UV záření, jsou stálobarevné, obsahují moderní typy pigmentů.

Lazura & Napouštědlo 3v1 nabízí unikátní ochranu dřevěných povrchů především v exteriéru.

Lazura & Napouštědlo 3v1 nabízí unikátní ochranu dřevěných povrchů především v exteriéru.

FOTO: Primalex

Na venkovní nábytek stačí tenkovrstvá lazura, která se aplikuje 2 až 3x a vždy po 20 minutách se zbytky setřou. Takový nátěr nepraská a vydrží tři až sedm let.

Výrobci zahradního nábytku sice dodávají kvalitní kusy, ale je lepší opravit malý defekt než čekat na rozsáhlé poškození nábytku.

Xyladecor Tinova poskytuje prémiovou ochranu dřeva, jde o silnovrstvou lazuru, která nabízí 12 let ochrany. Obsahuje fungicidní složku hlubokou penetraci, nepraská ani se neloupe. Cena balení 0,75 l je 479 Kč.

Xyladecor Tinova poskytuje prémiovou ochranu dřeva. Jde o silnovrstvou lazuru, která nabízí 12 let ochrany. Obsahuje fungicidní složku hlubokou penetraci, nepraská ani se neloupe. Cena balení 0,75 l je 479 Kč.

FOTO: Bauhaus (4x)

Laky

Jsou dekorativní lesklé nátěry vysoce odolné vůči vlhkosti. Tvoří koncovou úpravu a ochranu dřeva, která zachová jeho přírodní kresbu a barvu. Působí také jako ochrana dřeva před nepříznivými vlivy počasí nebo před mechanickým opotřebením.

Rozlišujeme laky syntetické nebo vodou ředitelné, lesklé, polomatné, matné, transparentní. Vrchní vrstva tvoří ochranu dřeva.

HK-Lasur je dekorativní, tenkovrstvá olejová lazura vhodná k ochraně plotů, hrázdění, přístřešků pro auta, rolet, obkladů, zahradních domků, ale i oken a dveří. Cena balení 0,75 l je 303,80 Kč.

HK-Lasur je dekorativní, tenkovrstvá olejová lazura vhodná k ochraně plotů, hrázdění, přístřešků pro auta, rolet, obkladů, zahradních domků, ale i oken a dveří. Cena balení 0,75 l je 303,80 Kč.

Holzschutz-Creme je tenkovrstvý olejový lazurovací krém 3v1, na bázi rozpouštědel s obsahem účinných látek. Je vhodný pro nátěry těžko dostupných míst dřevěných konstrukcí. Cena za balení 0,75 l je 302,50 Kč.

Holzschutz-Creme je tenkovrstvý olejový lazurovací krém 3v1 na bázi rozpouštědel s obsahem účinných látek. Je vhodný pro nátěry těžko dostupných míst dřevěných konstrukcí. Cena balení 0,75 l je 302,50 Kč.

Přírodní olejové lazury a barvy

Účinně chrání venkovní dřevěné plochy. Vsakují se hluboko do pórů dřeva, dokonale přilnou k povrchu a neloupou se, ale pozvolna se vypařují a sprašují. Po určité době je snadno přetřete bez broušení.

K dostání jsou základní oleje, bezbarvé lazury, stálé olejové barvy i lazury s pigmenty, které chrání dřevo před slunečním zářením a s ním spojeným zašednutím.

Profi olejová lazura je určena k penetračním jednovrstvým lazurovacím nátěrům dřeva, poskytuje vysokou a hloubkovou ochranu proti povětrnosti a UV záření již v jednom nátěru. Cena je 399 Kč/750 ml.

Profi olejová lazura je určena k penetračním jednovrstvým lazurovacím nátěrům dřeva, poskytuje vysokou a hloubkovou ochranu proti povětrnosti a UV záření již v jednom nátěru. Cena je 399 Kč/750 ml.

Přírodní olejové lazury a barvy lze použít i na vlhčí dřevo. Výborně se hodí k ošetření srubových nebo roubených staveb, dřevěných fasád, zahradních domků, pergol aj. Navíc s nimi můžete pracovat i za nižších teplot, ale jen za suchého počasí.

Oživují povrch, způsobují hedvábný lesk, zvyšují odolnost dřeva proti vodě, a proto se hodí i na venkovní nábytek, podlahy a terasy.

Letošní novinka Luxol Dekor je krycí olejová lazura na vodní bázi pro dekorativní nátěry na dřevo. Je vhodná do interiéru i exteriéru, zajišťuje vysokou přilnavost nátěru, mechanickou odolnost a je rychleschnoucí (nátěr suchý na dotek po 3 h).

Letošní novinka Luxol Dekor je krycí olejová lazura na vodní bázi pro dekorativní nátěry na dřevo. Je vhodná do interiéru i exteriéru, zajišťuje vysokou přilnavost nátěru, mechanickou odolnost a je rychleschnoucí (nátěr suchý na dotek po 3 h).

FOTO: Luxol

Swingcolor - střednědobá lazura na bázi alkydových pryskyřic odolná vůči povětrnostním vlivům, nekape a je vhodná i pro práce nad hlavou. Cena od 272 Kč/750 ml.

Swingcolor - střednědobá lazura na bázi alkydových pryskyřic odolná vůči povětrnostním vlivům, nekape a je vhodná i pro práce nad hlavou. Cena od 272 Kč/750 ml.

Emaily

Tyto základní přilnavé a lehce brousitelné či vrchní krycí nátěry s vysokou mechanickou odolností se aplikují na okna. Zcela zakryjí strukturu a barvu dřeva, koupit se dají v lesklém či matném provedení, jsou vodou ředitelné.

Swingcolor - impregnační lazura 2v1 vytváří speciální film, který zamezuje růstu mikroorganizmů na povrchu dřeva, je odolná vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Cena 199 Kč/750 ml.

Swingcolor - impregnační lazura 2v1 vytváří speciální film, který zamezuje růstu mikroorganizmů na povrchu dřeva, je odolná vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Cena 199 Kč/750 ml.

Bondex Decking Oil v šesti barevných odstínech je speciální napouštěcí olej na alkydové bázi, obnovuje přírodní vzhled dřeva, tvoří voděodolný film na jeho po vrchu na terasách, zahradním nábytku, obložení apod.

Bondex Decking Oil v šesti barevných odstínech je speciální napouštěcí olej na alkydové bázi, obnovuje přírodní vzhled dřeva a tvoří voděodolný film na jeho po vrchu na terasách, zahradním nábytku, obložení apod.

FOTO: Bondex

Syntetický univerzální email Industrol Univerzál S2013 je určen k vrchním lesklým nátěrům kovů, dřeva, ale také dřevotřísky, železa, litiny, betonu zdiva apod. Podklad vyžaduje vhodnou základní nátěrovou hmotu.

Syntetický univerzální email Industrol Univerzál S2013 je určen k vrchním lesklým nátěrům kovů, dřeva, ale také dřevotřísky, železa, litiny, betonu, zdiva apod. Jako podklad vyžaduje vhodnou základní nátěrovou hmotu.

FOTO: Barvy Laky

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: