Zateplení není levnou záležitostí a každý chce jasně viditelný výsledek, hlavně při vyúčtování energie. Aby rekonstrukce dobře dopadla, je potřeba předejít věcem, které se někdy stávají.

Obkládání pláště domu izolantem.

Obkládání pláště domu izolantem

Časté chyby při zateplování

Chybuje se v nekompatibilitě materiálu. Objevuje se nevyhovující podklad pro izolaci.
Špatně se zvolí samotný materiál. Pozor dáváme už při přípravě podkladu a dále způsobu lepení a kotvení desek.

Rodinný dům před zateplením

Rodinný dům před zateplením

Kdo chce úspěšně rekonstruovat, měl by zainvestovat do technického dozoru, který vychytá včas všechny nešvary a dohlédne na dodržení předepsaných technologií.

Na co myslet nejdříve

Náš příběh se zateplením fasády izolační deskou začíná volbou dodavatele. Na trhu je spousta firem, ale rozhodně oslovíme jen tu, která má dobré reference na trhu a mnohaleté zkušenosti.

U ní si objednáme realizaci od A do Z, nikdy se nesnažíme kombinovat více různorodých prvků, materiálů.

Na zateplení z kamenné vlny by měla přijít vždy jen silikátová nebo silikonová omítka, která umožní izolaci propouštět vodní páry.

Na zateplení z kamenné vlny by měla přijít vždy jen silikátová nebo silikonová omítka, která umožní izolaci propouštět vodní páry.

FOTO: ROCKWOOL (2x)

Všechny používané komponenty při kontaktním zateplení mají být navzájem kompatibilní, protože jedině tak si „rozumí“, jsou odzkoušené a lze u nich předpokládat dlouhou životnost.

Dalším krokem je volba správné skladby: jde o tloušťku, hmoždinky, jejich počet, délku a typ omítky (musí izolaci umožnit propouštět vodní páry).

U desek z kamenné vlny je důležité, aby tmel pokryl minimálně 40 % plochy desky. Desky se lepí k sobě na sráz a na vazbu, obdobně jako když se zdí.

U desek z kamenné vlny je důležité, aby tmel pokryl minimálně 40 % plochy desky. Desky se lepí k sobě na sráz a na vazbu, obdobně jako když se zdí.

Samotná realizace se provádí vždy, když je teplota okolí i podkladu mezi 5 až 25 °C.

„Mokré procesy, tedy lepení, stěrkování, nanášení omítky se nesmí provádět přímo na osluněných plochách nebo za deště. Stejně tak je nutné po celou dobu realizace chránit fasádu před povětrnostními vlivy,“ vysvětluje Jozef Dírer z firmy ROCKWOOL.

Lepení izolantu z minerálních vláken s příčnou orientací vláken (lamely) se provádí vždy celoplošně.

Lepení izolantu z minerálních vláken s příčnou orientací vláken (lamely) se provádí vždy celoplošně.

Dobrá práce se pozná na detailech

Ostění, nadpraží, podpraží (parapetní lůžka) jsou choulostivá místa, kde často vznikají tepelné mosty a vyžadují pečlivou izolaci.

Náročnou etapou je i kotvení desek, které se provádí nejdříve za dva dny po nalepení desek. Druh, počet a rozmístění hmoždinek určí vždy projektant nebo statik na základě svých výpočtů.

Základní vrstva se před prováděním povrchové úpravy penetruje vhodným podkladním nátěrem.

Základní vrstva se před prováděním povrchové úpravy penetruje vhodným podkladním nátěrem.

Častým problémem je zateplení soklů. Na ně totiž patří výhradně izolace, které jsou nenasákavé, odolné vůči vodě a mají větší mechanickou odolnost.

„Aby nedocházelo k tepelným mostům, promrzání a tvorbě plísní, je třeba dům izolovat ideálně až 800 mm pod úroveň terénu,“ radí Jozef Dírer.

Tenkovrstvé omítky se nanášejí na zaschlý penetrační nátěr. Při realizaci je třeba napojovat nanášený materiál tzv. „živý do živého“, tedy okraj nanesené plochy před pokračováním nesmí zasychat.

Tenkovrstvé omítky se nanášejí na zaschlý penetrační nátěr. Při realizaci je třeba napojovat nanášený materiál tzv. „živý do živého“, tedy okraj nanesené plochy před pokračováním nesmí zasychat.

Starší domy, které mají zelený až šedozelený odstín, mají fasádu jednoznačně napadenou mikroorganismy. Co s tím? Řešením je aplikace omítky, která brání růstu řas, mechů a lišejníků.

„Taková omítka umí regulovat vlhkost, po zvlhčení deštěm nebo rosou se rychleji vysouší, a proto v ní nenaleznou řasy ani plísně živnou půdu,“ vysvětluje Monika Ruffová z firmy WEBER.

Termoizolační nátěr má výbornou účinnost, otěruvzdornost, nízkou špinivost a snadno se aplikuje malířskou štětkou nebo válečkem.

Termoizolační nátěr má výbornou účinnost, otěruvzdornost, nízkou špinivost a snadno se aplikuje malířskou štětkou nebo válečkem.

FOTO: MAXITHERM (2x)

Omítka je navíc šetrná k životnímu prostředí, protože neobsahuje biocidní (= látka používaná k hubení škodlivých organismů) konzervační prostředek a nedochází tak k vymývání chemikálií.

Termoizolační nátěr zateplí a má protiplísňový efekt

Ne na každý dům je vhodná kontaktní izolace.

Další možností je zateplení fasády termoizolačním nátěrem. Po aplikaci dojde k výraznému omezení tepelných úniků zdivem, speciální druhy mají kromě termoizolačního účinku i dlouhodobý protiplísňový efekt.

Dům s termoizolačním nátěrem Maxitherm, který zpomaluje uvolňování tepla do okolí, je vodoodpudivý, prodyšný a zamezuje tvorbě řas, mechů a plísní.

Dům s termoizolačním nátěrem Maxitherm, který zpomaluje uvolňování tepla do okolí, je vodoodpudivý, prodyšný a zamezuje tvorbě řas, mechů a plísní.

Spolu se schopností regulovat vlhkost jsou pro dům zajímavou možností. Jejich další výhodou je cenová dostupnost a rychlá ekonomická návratnost (5–6 let).

Napište nám
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz: