Po stěhování z jižních do středních Čech kvůli změně zaměstnání hledal pan Vladimír nové bydlení pro sebe i rodinu. Doufal, že v okolí najde vhodný dům a během pár týdnů se přestěhuje. Jenže žádná vyhovující stavba k dispozici nebyla.

Mezinárodní společnost zabývající se vyspělými technologiemi však sama nabízela zaměstnancům ke koupi několik parcel na hezkém místě u lesa a kousek od firmy. To rozhodlo o stavbě domu podle vlastních představ a potřeb.

Osvědčené materiály a nadčasový nábytek majitelé zvolili i do obývací části. Pohled na krb si tak dopřávají ze světlé kožené pohovky, z nábytku místnostem dominuje knihovna a starobylý sekretář.

Osvědčené materiály a nadčasový nábytek majitelé zvolili i do obývací části. Pohled na krb si tak dopřávají ze světlé kožené pohovky, z nábytku místnostem dominuje knihovna a starobylý sekretář.

Pozemek byl k dispozici, architekta i stavební firmu sehnali na doporučení známé.

„Parcelu jsme převzali na počátku dubna a majitelé se mohli stěhovat koncem září na svatého Václava,“ říká Radek Vasserbauer, majitel stavební společnosti A V stav, která stavbu prováděla. Doporučila realizaci z broušeného zdiva Porotherm.

Sázka na kvalitní zdivo

Majitelé se spolehli pouze na zděnou stavbu bez přidané vrstvy tepelné izolace, tu nahrazuje tepelně izolační omítka. Důvodů k absenci izolace měli hned několik:

„Předně nám ji nedoporučovala známá, shodou okolností stavební inženýrka. Její názor ještě podpořila naše zkušenost z předešlého pronájmu. Šlo také o dům zateplený vrstvou polystyrenu a měli jsme pocit, že dům ‚nedýchal‘ a klima uvnitř nebylo ideální. Navíc bydlíme blízko lesa a báli jsme se poškození izolace od ptáků nebo neopatrným zacházením,“ vyjmenovává vlastník.

Po dohodě s architektem i stavební firmou dal raději přednost kvalitnímu zdivu a dobrým dřevěným eurooknům. „Už při stavbě jsme počítali s tím, že raději více protopíme, abychom se doma cítili dobře.“

Ačkoli je v domě k dispozici krb, má spíš jen estetickou funkci a slouží maximálně k přitápění během studených večerů mimo sezónu. Dům celý je vytápěn plynovým kotlem.

Schodiště jako ozdoba

Přízemí domu tvoří kromě vstupní haly také propojený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, pokoj a koupelna pro hosty. Nechybí ani sklad a technická místnost včetně takzvaného špinavého umyvadla, které rodina ocení nejen při úklidu.

Zajímavým a unikátním prvkem interiéru je samonosné schodiště.

Zajímavým a unikátním prvkem interiéru je samonosné schodiště.

První patro, koncipované jako soukromé, tvoří ložnice, pracovna s pohovkou nahrazující pokoj pro hosty a hlavní koupelna. Protože majitelé nemuseli bojovat o každý centimetr místa, dopřáli si zde kromě základního vybavení i pohodlnou rohovou vanu, z níž je krásný výhled ven, a saunu.

Unikátním kouskem je samonosné dřevěné schodiště, které obě patra spojuje. Dodavatele si majitel opět nechal doporučit od známých a jako v předešlých případech, ani tentokrát nelituje. A schodiště je oblíbené u všech členů rodiny, včetně domácího miláčka. „Strategický“ prostor pod schody totiž slouží jako jeho „bouda“.

Přízemí

Přízemí

Patro

Patro

I v domě se hodí lodžie

Dům je propojen s přistavěnou garáží, která zachovává stejný styl. Přesahující střecha působí nejen jako zajímavý architektonický prvek, ale zároveň je velmi praktická, u domu tak vzniklo druhé garážové stání a chráněné závětří před vstupními dveřmi. Ačkoli mnozí tvrdí, že balkón u rodinných domů je zbytečný, zde si ho rodina nemůže vynachválit:

Kuchyň, která je součástí obývacího pokoje, se zároveň šikovně skrývá za rohem. Podařilo se tak maximálně využít každý centimetr místa a vytvořit praktický pracovní prostor, kde se člověk při vaření příliš nenaběhá.

Kuchyň, která je součástí obývacího pokoje, se zároveň šikovně skrývá za rohem. Podařilo se tak maximálně využít každý centimetr místa a vytvořit praktický pracovní prostor, kde se člověk při vaření příliš nenaběhá.

„Jde o malou krytou lodžii, kterou využíváme nejen na větrání peřin, ale stala se také útočištěm manželky - kuřačky. A protože nejde o balkón, ale chráněnou lodžii, využíváme ji bez ohledu na počasí.“

Problém s ní neměla ani stavební firma. „Dříve se balkóny a lodžie dělily na ty, které začnou téct hned, a na ty, co potečou později, dnes už máme k dispozici stavební materiály dovolující postavit balkóny a lodžie bez problémů s hydroizolací, a tak není důvod je odmítat,“ dodává Radek Vasserbauer.

Hlavní koupelna v patře je doplněna o saunu.

Hlavní koupelna v patře je doplněna o saunu.

Zahrada je pojata jako okrasná. Nechybí proto skoro třicetimetrová terasa s venkovním krbem a posezením určená k relaxaci.

Zatímco ze strany do ulice majitelé zvolili vzrostlé keře, které dům chrání, zadní část zahrady naopak zůstává otevřená, s výhledem k lesu.

Článek připravila redakce časopisu MŮJ DŮM.

www.mujdum.cz