Zejména děti a starší lidé patří mezi nejohroženější skupiny. Jejich organismus se nedokáže tak účinně bránit. Proto je nutné plísně co nejdříve zlikvidovat.

Mobilní klimatizace 5 v 1 (7649 Kč) s pěti funkcemi (chlazení, ohřev, odvlhčení, čištění a přívod vzduchu), s časovačem a dálkovým ovládáním max. do 33 m2.

Mobilní klimatizace 5 v 1 (7649 Kč) s pěti funkcemi (chlazení, ohřev, odvlhčení, čištění a přívod vzduchu), s časovačem a dálkovým ovládáním max. do 33 m2.

FOTO: OBI (2x)

Nadměrnou vlhkost poznáme snadno klasickými příznaky: kapky na skle, orosená okna z vnitřní strany. V tomto okamžiku je potřeba jednat.

Pomáhá intenzivní větrání, ale to není vždy možné zajistit a mnohdy nestačí. Je nutné snížit nadměrnou vlhkost na optimální hladinu a udržet ji.

Není nad sucho v domě

Vlhké zdi se obvykle vyskytují ve starších domech, kde se stavební materiály po letech působení vlhkosti rozpadají, ztrácejí statickou nosnost, fyzikální i tepelně izolační vlastnosti.

Elektrický odvlhčovač vzduchu (5490 Kč) s příkonem 410 W a odvlhčovací kapacitou 20 l/24 hodin.

Elektrický odvlhčovač vzduchu (5490 Kč) s příkonem 410 W a odvlhčovací kapacitou 20 l/24 hodin

FOTO: BAUHAUS (2x)

Kromě negativního vlivu na zdraví zvyšují vlhké zdi spotřebu energie na vytápění. Je-li stavba trvale vystavena vlhkosti, začnou se na podlahách, zdech i na stropech tvořit plísně a prorůstat soli.

Příčiny vzniku vlhkosti v domě

Zpravidla jde o kondenzaci vodních par, ale i o špatnou údržbu domu, o korozi původní hydroizolace či změnu hladiny podzemní vody. Stavbu ohrožují sníh a déšť - poškozují potrubí a žlaby, svody dešťové vody, střešní krytinu i oplechování.

Speciální tableta Aero 360° přeměňuje pohlcenou vlhkost na solný roztok, který se shromažďuje ve spodní části nádoby a tím udržuje vzduch v místnosti na optimální hladině vlhkosti na doporučených 40-60 %.

Speciální tableta Aero 360° přeměňuje pohlcenou vlhkost na solný roztok, který se shromažďuje ve spodní části nádoby a tím udržuje vzduch v místnosti na optimální hladině vlhkosti na doporučených 40-60 %.

FOTO: WWW.STOP-VLHKOSTI.CZ (2x)

Domu nepřidají ani mokré cesty či neodizolovaná zemina a odpady. Soli rozpustné ve vodě se projevují opadáváním omítek, výkvětem a ložisky plísní.

Další příčinou vlhkosti je průnik vody po záplavě nebo z porušeného vodovodního potrubí. Nadměrná vlhkost domu poškozuje i další stavební konstrukce, dřevo, železo, omítky i nátěry. Proto jsou nejlepší ochranou správně izolované základy, střecha a obvodové zdi bez trhlin.

Novinka Ceresit stop vlhkosti aero 360° pohlcuje nadměrnou vzdušnou vlhkost a neutralizuje zápach prostřednictvím 360° cirkulace vzduchu.

Novinka Ceresit stop vlhkosti aero 360° pohlcuje nadměrnou vzdušnou vlhkost a neutralizuje zápach prostřednictvím 360° cirkulace vzduchu.

Vyhledáme odborníky

Jakmile v domě objevíme znatelnou vlhkost, ihned se obrátíme na odborníky. Chybné určení příčiny či postup sanace by mohly stav vlhkosti zhoršit. Odborníci poradí i se složitějšími problémy, což nevylučuje sanační práce svépomocí.

Čisticí prostředek Savo proti plísním Koupelna (66 Kč/500 ml) je specialista proti plísním a skvrnám v koupelně, má dezinfekční a bělicí účinky. Odstraní plíseň, řasy i kvasinky ze spár kachliček, dlažby, z rohů sprch a van.

Čisticí prostředek Savo proti plísním Koupelna (66 Kč/500 ml) je specialista proti plísním a skvrnám v koupelně, má dezinfekční a bělicí účinky. Odstraní plíseň, řasy i kvasinky ze spár kachliček, dlažby, z rohů sprch a van.

FOTO: WWW.SAVO.EU

K sanaci plísní v domě i bytě je vhodný nový moderní, vysoce účinný přípravek FungiSPRAY bezchlorový avokádo (500 ml za 83 Kč) nebo citrus.

K sanaci plísní v domě i bytě je vhodný nový moderní, vysoce účinný přípravek FungiSPRAY bezchlorový avokádo (500 ml za 83 Kč) nebo citrus.

FOTO: STACHEMA

Existují různé metody i materiály od hydroizolačních a asfaltových pásů či antikorových plechů přes chemické injektáže zdiva až po hydrofobizační a elektrofyzikální technologie. Izolace proti vlhkosti instalujeme pod stěny, pod podlahy, na zdi, které se nacházejí pod úrovní terénu.

Novými stavebními materiály a technologiemi se dnes daří přebytečnou vlhkost odstranit, případně omezit tvorbu solí, jež znehodnocují dům.

MEM suchá zeď (679 Kč) je nové a inovativní řešení pro dodatečné zhotovení vodorovné izolace proti vzlínající vlhkosti ve zdivu.

MEM suchá zeď (679 Kč) je nové a inovativní řešení pro dodatečné zhotovení vodorovné izolace proti vzlínající vlhkosti ve zdivu.

Příčiny vlhkosti v bytě

Odstranit vzdušnou vlhkost z bytu není otázkou několika dní. Kromě vysoušení vzduchu je nutné nalézt i příčinu vzniku problému a odstranit ji.

Typickým důvodem je mnohdy výměna oken za plastová. Ta sice potěší dobrou zvukovou a tepelnou izolací, ale následkem své vysoké přesnosti brání proudění vzduchu. Byt pak přestane dýchat. Někdy lze problému zabránit dostatečným větráním, krátkým, ale intenzivním.

Nejčastější příčinou rosení oken z vnitřní strany je vysoká vlhkost v místnosti.

Nejčastější příčinou rosení oken z vnitřní strany je vysoká vlhkost v místnosti.

Potíže s vlhkostí se objevují také v zimě v místnostech, které sousedí např. s nevytápěnými chodbami či sklepy, což vede ke kondenzaci vody na stěnách a k tvorbě plísní. Vyplatí se zateplení stěny a investice do vlhkoměru.

Mobilní klimatizace Progres 7 (8199 Kč) má 3 stupně ventilace, časový spínač, dálkový ovladač, energetickou třídu A, samostatnou odvlhčovací funkci, dehydrataci 1 l/h, max. do 60 m3.

Mobilní klimatizace Progres 7 (8199 Kč) má 3 stupně ventilace, časový spínač, dálkový ovladač, energetickou třídu A, samostatnou odvlhčovací funkci, dehydrataci 1 l/h, max. do 60 m3.

Vlhkost vzduchu by neměla přesáhnout 60 %. Ideální stav je okolo 40 %. Pokud je vlhkost vyšší než 70 %, objevuje se plíseň na stěnách, pod koberci, na nábytku, ale i na textiliích a obuvi.