Přestože dům je poměrně velký – společenská zóna v přízemí, tři ložnice v patře a dvě koupelny – vše důležité stihli v poměrně krátkém termínu.

V únoru a březnu vyhledali firmy a připravili harmonogram prací, další dva měsíce trvala rekonstrukce a koncem května se stěhovali. Dům byl obyvatelný, i když všechno nebylo hotové, ale to už se zvládlo za pochodu.

V koupelně v přízemí slouží červená mozaika k optickému oddělení WC.

V koupelně v přízemí slouží červená mozaika k optickému oddělení WC.

FOTO: Petr Horník, Právo

Výhodou bylo, že hostitelka je se synem na rodičovské dovolené a měla čas se rekonstrukci věnovat. Ať už vyhledávání firem, či výběru materiálů. Hostitelé také měli štěstí na firmu Nabastav, která se podílela na stavebních pracích v domě.

Nové dlažby i obklady

Nejdůležitější byla rekonstrukce koupelen. „Měli jsme jasno v tom, že koupelna v přízemí bude mít provozní ráz a velká koupelna v patře bude tzv. rodinná,“ vysvětluje hostitelka a podotýká, že si realizační firmu našla na internetu úplně náhodou.

Vizualizaci koupelen včetně praktických rad připravili odborníci, ale dlažby, obklady, barevné kombinace i zařizovací předměty si vybírali hostitelé sami. Zvolili ze tří variant tu, která je oslovila nejvíce.

Také sprchový kout je obložen červenou mozaikou, což je nejen praktické, ale i zajímavé řešení.

Také sprchový kout je obložen červenou mozaikou, což je nejen praktické, ale i zajímavé řešení.

FOTO: Petr Horník, Právo

Jedinou překážkou v návaznosti stavebních prací byl balkón, kam zatékalo a který se musel odizolovat. Koupelnu a kuchyň pod ním bylo nutné vysušit, a tedy na týden přerušit práce, aby se mohly udělat podlahy. To bylo jediné zdržení.

Původně byla v přízemí velkoformátová dlažba, kterou odstranili, a do propojeného obývacího prostoru nechali položit plovoucí dřevěnou podlahu – ořech.

Proměna koupelen

V koupelnách byla špatně provedena vodoinstalace. V původním projektu se počítalo s jiným rozmístěním zařizovacích předmětů, lze ale konstatovat, že vše bylo uděláno tzv. horkou jehlou. Limitující pro stavební firmu bylo umístění sprchových vaniček. Ve spodní koupelně se udělal stupínek kvůli odtoku vody, nahoře se odtok vody křížil s rozvody topení v podlaze.

V koupelně dole byl prázdný prostor, dělaly se tu nové rozvody vody a opravovala se stoupačka, aby fungovala pračka a sušička.

Koupelna v přízemí

Koupelna v přízemí
Foto: Nabastav (2x)

Koupelna v patře

Koupelna v patře

V koupelně nahoře byly původně černé obkladačky i vana, což bylo pro rodinu se dvěma dětmi nepřijatelné. Vše se vybouralo a na řadu přišly nové rozvody vody, odpad, obklady a dlažba.

„Tím, že je to relativně malá místnost, šli jsme do světlé barvy. Měli jsme jasné požadavky: dvojumyvadlo, vanu kvůli dětem, manžel zase trval na sprchovém koutě,“ vysvětluje hostitelka.

Koupelna s vanou, sprchovým koutem i dvojumyvadlem je prostornější a vyhovuje potřebám čtyřčlenné rodiny.

Koupelna s vanou, sprchovým koutem i dvojumyvadlem je prostornější a vyhovuje potřebám čtyřčlenné rodiny.

FOTO: Petr Horník, Právo

Sázka na mozaiku

Hostitelé vsadili v obou koupelnách na mozaiku, která je stálicí v koupelnovém designu. Už proto, že ji lze kombinovat s materiály různých velikostí i barev. Mozaika v obou koupelnách se dobře doplňuje s velkoformátovými obklady i dlažbou.

Designově čisté řešení obkladů, hlavně kombinace barev v koupelně v prvním podlaží.

Designově čisté řešení obkladů, hlavně kombinace barev v koupelně v prvním podlaží.

FOTO: Petr Horník, Právo

Ať už se použila v ploše, nebo decentně v jemných pruzích, interiér obou koupelen vždy opticky rozjasnila. Kromě toho je kvalitní mozaika praktická na údržbu a dostatečně odolná, což je další důvod, proč jí hostitelé dali přednost.