Boj s mastnotou

Nejčastěji v kuchyni odstraňujeme mastný prach. Spoléháme přitom na vodu s octem nebo odmašťovací čistidla s alkoholem.

V případě znečištěné pečicí trouby pomohou alkalické přípravky. Platí, že jsou účinnější, pokud troubu před čištěním lehce předehřejeme zhruba na 40 až 50 °C.

Vnitřek pečicí trouby čistíme prostředky s alkoholem nebo alkalickými přípravky.

Vnitřek pečicí trouby čistíme prostředky s alkoholem nebo alkalickými přípravky.

FOTO: MORA

Šmouhy na nerezové mikrovlnce nebo lednici nejprve odmastíme. Čistý nerezový povrch pak vyleštíme speciální impregnací na nerez.

Čistič na trouby, grily a sporáky i kuchyňské obkladačky s rozprašovačem rozpouští tuky a zbytky jídla. Cena 178 Kč za 250 ml.

Čistič na trouby, grily a sporáky i kuchyňské obkladačky s rozprašovačem rozpouští tuky a zbytky jídla. Cena 178 Kč za 250 ml.

FOTO: ELEKTROLUX

Vodní kámen

V koupelně je problémem číslo jedna usazený vodní kámen na stěnách sprchového koutu i na sanitě. S čerstvými usazeninami si poradí voda s octem.

Při použití speciálních přípravků dbáme doporučení výrobce – např. chlór nebo abrazivní prostředky mohou poškodit povrch vodovodní baterie.

Udržet sprchový kout v čistotě a bez zaschlého vodního kamene nemusí být utrpení. Někdy stačí jen stěrka a voda s octem na doleštění.

Udržet sprchový kout v čistotě a bez zaschlého vodního kamene nemusí být utrpení. Někdy stačí jen stěrka a voda s octem na doleštění.

FOTO: RAVAK

Skleněné i keramické součásti koupelnové sanity bývají z výroby opatřené anticalcovou vrstvou bránící usazování nečistot a vodních sedimentů. Pro snazší trvalou údržbu těchto povrchů je ošetřujeme doporučenými kondicionéry.

Všudypřítomný prach

Běžné vysávání koberce doplníme jednou za rok hloubkovým čištěním. Máme na výběr suché i mokré čištění. Vyluxovaný koberec zapudrujeme suchým čisticím práškem, který váže nečistoty, a opět vysajeme.

Pěnu čisticího přípravku s rozprašovačem na koberce a čalounění naneseme po vysátí na povrch a po zaschnutí vysajeme znovu. Cena 69 Kč za 600 ml.

Pěnu čisticího přípravku s rozprašovačem na koberce a čalounění naneseme po vysátí na povrch a po zaschnutí vysajeme znovu. Cena 69 Kč za 600 ml.

FOTO: LAKMA

Při mokrém čištění používáme pěnu (pronikne více do hloubky) nebo čisticí saponát a po zaschnutí vysajeme. Dokonalé zaschnutí zkontrolujeme na podlaze pod kobercem, musí být suchá. U mokrého čištění dáváme pozor na stálobarevnost, nejdříve vyzkoušíme vliv saponátu na malém kousku pod nábytkem nebo na zbytku koberce.

Robotický vysavač Roomba 555 pro suché sání zbavuje podlahu nečistot a uklidí v době, na kterou jeho činnost načasujeme. Cena od 8789 Kč.

Robotický vysavač Roomba 555 pro suché sání zbavuje podlahu nečistot a uklidí v době, na kterou jeho činnost načasujeme. Cena od 8789 Kč

FOTO: IROBOT

Podlahy zbavíme vysavačem hrubých nečistot a námahu při stírání si ušetříme mopem (plochým nebo třásňovým). Vykreslujeme na podlaze číslovku osm, takže špínu směrujeme k sobě.

Na linoleum a povrchy z PVC postačí dobře vyždímaný mop (předtím namočený v saponátu a vodě nebo v octové vodě). Na natřené dřevo použijeme olej, keramickou dlažbu doleštíme jelenicí.

Směs mýdel na čištění kožených výrobků. Cena 170 Kč.

Směs mýdel na čištění kožených výrobků. Cena 170 Kč

FOTO: VT VOTRUBEC

Jde to i bez chemie

Parní čističe mají mnohostranné využití, nejjednodušší ruční typy slouží k rychlému úklidu na menších plochách.

Parní čistič SC 2.550 C na mytí oken, podlah – záleží, jaký nástavec použijeme. Cena od 4653 Kč.

Parní čistič SC 2.550 C na mytí oken, podlah – záleží, jaký nástavec použijeme. Cena od 4653 Kč

FOTO: KÄRCHER

Nejvšestrannější jsou čističe podobné vysavačům a parní mopy s velkou škálou nástavců. Jejich výhodou je, že tlaková pára pronikne do těžko přístupných míst.

Hubí roztoče (jejich mrtvá těla musíme pak vysát), odstraní nečistoty z koberců i z čalounění a oživí je. Usnadní práci při čištění spár v koupelně, reliéfových skel i grilu.

Bona Spray Mop obsahuje čistič na podlahy (0,85 l – jednorázová náplň), otočnou hlavici a čisticí pad z mikrovláken. Hodí se na dřevo, laminátové a korkové podlahy. Cena od 1300 Kč.

Bona Spray Mop obsahuje čistič na podlahy (0,85 l – jednorázová náplň), otočnou hlavici a čisticí pad z mikrovláken. Hodí se na dřevo, laminátové a korkové podlahy. Cena od 1300 Kč

FOTO: BONA

Při nákupu těchto produktů hlídáme provozní tlak a odpovídající příkon, podobně opotřebování kartáčů a dalších nástavců.

Současné vysavače jsou lehké a velmi výkonné s nabídkou různých nástavců. Vysavač s možností ztlumení hluku 52 My Miele za 3790 Kč.

Současné vysavače jsou lehké a velmi výkonné s nabídkou různých nástavců. Vysavač s možností ztlumení hluku 52 My Miele za 3790 Kč

FOTO: MIELE