Před rekonstrukcí staršího domu s omezenými prostorami dali přednost novostavbě na parcele získané od rodičů. „Rozhodli jsme se začít v novém,“ vypráví mladá žena.

„Pro mě to sice znamenalo přestěhovat se z Prahy na venkov, ale protože je tady nádherná krajina a s manželem zde máme spoustu společných kamarádů, nebylo to pro mě těžké rozhodování.“ Návaznost na blízké vztahy se projevila i v průběhu výstavby.

FOTO: Robert Virt

V místní režii

Místní architekt dodal projekt rodinného domu, který splňoval jak představy rodiny, tak podmínky stavebního odboru CHKO, a fáze realizace mohla začít.

„Oslovili jsme několik zdejších stavebních společností a podle referencí a cenových nabídek padla naše volba na společnost AVstav. S majiteli firmy se navíc osobně známe a věděli jsme, dle předchozích zkušeností od kamarádů, že stavbu domu provedou kvalitně. Ale i přesto jsme si pro jistotu zajistili stavební dozor, protože já ani manžel nejsme stavaři. Jsme spokojeni s tím, jak to dopadlo,“ vypráví majitelka.

Členitý tvar a přizpůsobení sklonu terénu stavbu opticky zmenšují a napomáhají jejímu zapojení do krajiny.

Členitý tvar a přizpůsobení sklonu terénu stavbu opticky zmenšují a napomáhají jejímu zapojení do krajiny.

FOTO: Robert Virt

„Nábytek v koupelně a kuchyni dělal místní truhlář na zakázku, i dřevěná okna jsou vyrobena na míru. Sami jsme si domlouvali řemeslníky a organizovali jejich práci, z 90 % to byli naši známí či firmy z blízkého okolí. I když jsme z toho měli zpočátku obavy, s nikým jsme se nerozkmotřili. Stavba se neobešla zcela bez konfliktů, ale nakonec vše dobře dopadlo,“ vypráví žena, která se o řemeslníky starala s malým miminkem v náručí.

Velká rodinná koupelna je vybavena rohovou vanou, dvojumyvadlem a sprchou. Ani zde nechybí teplé přírodní barvy, především oblíbená čokoládově hnědá.

Velká rodinná koupelna je vybavena rohovou vanou, dvojumyvadlem a sprchou. Ani zde nechybí teplé přírodní barvy, především oblíbená čokoládově hnědá.

FOTO: Robert Virt

Pohodlí pro rodinu i přátele

Projekt domu vznikal na základě inspirace z různých časopisů a katalogů tak, aby vyhovoval životu na venkově úzce spojenému s přírodou: „Kdykoli je hezky, pořádáme na zahradě grilování s přáteli. Dispozice v přízemí jsou uzpůsobeny tomu, aby měli hosté snadný přístup do koupelny přímo ze zádveří a nemuseli procházet domem. Terasa je propojená s obytnou částí a v létě vlastně slouží jako místnost navíc,“ popisuje paní domu výhody projektu vytvořeného na přání.

„Dnes po čtyřech letech bydlení bych některé detaily udělala jinak, např. zádveří a chodba jsou příliš malé, když se sejde celá naše početná rodina,“ doplňuje.

FOTO: Robert Virt

Kuchyňská linka, vyrobená z MDF desek, se skrývá za malým barovým pultem. Je vybavena vestavnými elektrospotřebiči a velkou pracovní plochou pod oknem.

Kuchyňská linka, vyrobená z MDF desek, se skrývá za malým barovým pultem. Je vybavena vestavnými elektrospotřebiči a velkou pracovní plochou pod oknem.

FOTO: Robert Virt

První podlaží nepodsklepeného domu zahrnuje kromě zmíněných prostor a technického zázemí především kuchyni spojenou s velkým obývacím pokojem a jídelnou.

Své soukromí zde naleznou i hosté v pokoji pro návštěvy s vlastní koupelnou. Protože dům obývá mladá rodina se dvěma malými dětmi, tento pokoj v současné době slouží převážně jako dětský koutek na hraní.

Společným obývacím prostorem prochází keramická dlažba, optimální podlaha pro podlahové vytápění. Pokračuje francouzským oknem až na terasu.

Společným obývacím prostorem prochází keramická dlažba, optimální podlaha pro podlahové vytápění. Pokračuje francouzským oknem až na terasu.

FOTO: Robert Virt

Po dubových schodech s bezpečnostními přepážkami můžeme vystoupat do intimní zóny prvního patra, kde se nachází ložnice rodičů, pokoje dětí, rozlehlá koupelna a také místnost, kterou lze nejlépe označit jako hernu.

Domácí kino s promítacím plátnem se zde kombinuje s tělocvičnou, takže prostor mohou hravě využívat jak děti, tak dospělí.

Dětské pokoje jsou vybaveny a vybarveny individuálně podle věku, potřeb a vkusu dětí.

Dětské pokoje jsou vybaveny a vybarveny individuálně podle věku, potřeb a vkusu dětí.

FOTO: Robert Virt

„Většina vybavení pochází z našeho předchozího bydlení. Se svými představami čekám, až děti povyrostou do školního věku. Do budoucna nám ještě zbývají drobné úpravy kolem domu – kamenné obložení soklu, drenáž s malými kamínky a chodník ze zámkové dlažby.”

Slovo majitelky
„Co jsme chtěli od rodinného domu? Aby v něm byl dostatek prostoru. Byli jsme zvyklí na mezonetový byt 4 + kk a chtěli jsme něco většího – velký obývák, kuchyň, pokoj pro každé z našich dětí, soukromí a volnost, což se nám spojenými silami podařilo. Jsem tady doma, spokojená a šťastná.“

Článek připravila redakce časopisu MŮJ DŮM.