Pelety se vyrábějí lisováním, podobně jako brikety, jsou ale tak malé, že se kotle dobře obsluhují. Zásadní výhodou je malý hořák, takže se do hořáku dávkují podle potřeby tepla. Jejich dalším plusem je malý obsah vody i popela, a tedy jejich dobrá výhřevnost. Automatické kotle na pelety se díky komfortní obsluze přibližují topidlům na plyn nebo lehký topný olej s tím, že cena paliva je o něco přijatelnější.

Automatické kotle na pelety

Moderní vytápění představují automatické kotle na dřevěné pelety. Dodávají se s automatickým zapalováním paliva, které zajišťuje komfort topení, minimální obsluhu a nižší spotřebu.

Rotační hořák Biorobot H15 (60 000 Kč bez DPH, sestava vč. kotle 99 000 Kč bez DPH), na dřevěné směsné a alternativní pelety o výkonu 6-25 kW je revolučním řešením, jak spalovat plně automaticky různé druhy pelet.

Rotační hořák Biorobot H15 (60 000 Kč bez DPH, sestava vč. kotle 99 000 Kč bez DPH), na dřevěné směsné a alternativní pelety o výkonu 6-25 kW je revolučním řešením, jak spalovat plně automaticky různé druhy pelet.

FOTO: PETROJET

Sestava kotle s hořákem na pelety, externím dopravníkem a zásobníkem paliva pracuje zcela automaticky a je řízena elektronickou regulací, za pomoci snímače plamene (fotocely) a dalších senzorů.

Rozdíl oproti zemnímu plynu je jen ten, že při spalování dřevních pelet vzniká určité množství popela, který je nutné z hořáku a kotle podle potřeby odstranit (jednou za týden až jednou za měsíc).

Speciální automatické kotle na pelety dosahují účinnosti 85 až 92 % a mají ekologicky šetrné spalování podle normy ČSN EN 303-5 třetí a vyšší třídy.

Pelety spalují rotační hořáky

Jsou revolučním řešením, jak spalovat plně automaticky různé pelety a uspořit až 80 % za energie.

Speciální automatické kotle na pelety A25 nebo A45 dosahují účinnosti 85-92 %. Cena sestavy pro výkon 20 kW se pohybuje kolem 56 000 Kč bez DPH.

Speciální automatické kotle na pelety A25 nebo A45 dosahují účinnosti 85-92 %. Cena sestavy pro výkon 20 kW se pohybuje kolem 56 000 Kč bez DPH.

FOTO: ATMOS

Zařízení se spouští běžným termostatem, ale i nejmodernější ekvitermní (tzn. nastavením teploty topné vody v závislosti na venkovní teplotě) regulací. Jedinou podmínkou je doplňovat palivo a podle potřeby vysypat popel.

Hořáky pracují v nejvyšší ekologické třídě s téměř nulovými emisemi CO a s plnou účinností od 6 do 70 kW, takže mohou vytápět rodinný dům stejně tak jako školu. Jsou určeny hlavně pro kotle Solokov nebo Ekoefekt, ale lze je instalovat do jiných kotlů.

Kotle spalují kromě dřevěných pelet i pelety z řepkové slámy, makoviny, rašeliny, cukrovarnických řízků, kukuřice, papíru, obilné slámy, slunečnice, zadiny i z jiných rostlinných odpadů.