Bydlení v garsoniéře má svá specifika. V první řadě se musíme smířit s tím, že další obytné místnosti byt nemá, a bez ohledu na velkost bytu je tedy nutné v jednom prostoru navrhnout vybavení takové, aby splňovalo veškeré nároky na trvalé bydlení. Ke slovu přichází zejména atypická řešení jak z pohledu dispozičního řešení celého prostoru, tak jednotlivých prvků.

Půdorys 2 - V této verzi mladý muž pracuje také doma a mívá časté návštěvy. Postel je proto skládací, z důvodů více místa v místnosti. Je netradičně umístěná v prostoru místnosti a současně slouží jako clona (paravan) pro převlékání u šatny.

Půdorys 2 - V této verzi mladý muž pracuje také doma a mívá časté návštěvy. Postel je proto skládací, z důvodů více místa v místnosti. Je netradičně umístěná v prostoru místnosti a současně slouží jako clona (paraván) pro převlékání u šatny.

FOTO: Ing. arch. Petr Pospíšil

Co musí garsoniéra splňovat?

Vybavení jediné obytné místnosti musí vycházet z potřeb obyvatele bytu. Ideální je, pokud garsoniéru obývá pouze jeden člověk, tak jako je to v našem případě. „Není pak nutné se tak intenzivně věnovat řešením, která by oddělovala jednotlivé části místnosti, aby například práce v kuchyni nerušila spícího a podobně,“ vysvětluje architekt Petr Pospíšil. V každém případě ale musí prostor zabezpečit kvalitní místo pro všechny činnosti, které bydlení provází.

Původní řešení: Hlavní nevýhodou původního řešení bylo striktní oddělení jednotlivých částí, kdy v bytě byla samostatná předsíň, koupelna, WC, kuchyň a obývací pokoj. Standardní řešení neumožňovalo v podstatě žádné výrazné změny v řešení interiéru.

Původní řešení: Hlavní nevýhodou původního řešení bylo striktní oddělení jednotlivých částí, kdy v bytě byla samostatná předsíň, koupelna, WC, kuchyň a obývací pokoj. Standardní řešení neumožňovalo v podstatě žádné výrazné změny v řešení interiéru.

FOTO: Ing. arch. Petr Pospíšil

Úložné prostory

Achillovou patou malých bytů obecně jsou úložné prostory. Nejvhodnějším místem je předsíň a vestavné skříně na míru, které maximálně využívají daný prostor. U malých předsíní ale bývá jejich umístění vzhledem k počtu dveří problém.

„Pokud je to možné, preferuji úplné zrušení klasické oddělené předsíně, případně i dalšího dělení ve prospěch většího a především lépe využitelného obytného prostoru. S novým pohledem na dispoziční řešení bytu pak bývá možné navrhnout úložné prostory na zcela nových místech – nejčastěji v blízkosti vstupu do bytu. V rámci interiéru se nejlépe osvědčí kompaktní sestava, která bude využívat část stěny až ke stropu. Vzhledově by měla být maximálně jednoduchá a designově čistá, protože pak zde nebude vnímána jako něco robustního a nepatřičného, ale dokonale splyne.

Vybavení interiéru s nezbytným vtipem

Interiér bychom pak již měli volit odlehčený, pouze s minimem nábytku, aby zůstalo co nejvíce volného prostoru. Právě v malých bytech bývá nejvhodnějším řešením výroba nábytku a dalších zařizovacích prvků na zakázku, protože v mnoha případech je jen tak možné navrhnout vybavení interiéru s nezbytným vtipem a přesně podle potřeb jeho obyvatel.“

Jeden díl obytné stěny slouží jako vysouvací stůl – pokud není potřebný, zcela jej zasuneme a nepřekáží.

Jeden díl obytné stěny slouží jako vysouvací stůl – pokud není potřebný, zcela jej zasuneme a nepřekáží.

FOTO: Ing. arch. Petr Pospíšil

Kuchyň – malá, ale funkční

V žádném, byť sebemenším bytě, nemůže chybět funkční kuchyňský kout. „Typické pro obyvatele single bytu je, že omezují vaření a většinou se stravují mimo byt. Přesto ale doporučuji, aby byla kuchyň plně vybavená – varná plocha, trouba, či mikrovlnka, která může být kombinovaná s grilem. Důležitá je kvalitní digestoř, protože všechny pachy se bezprostředně dostávají do obytného prostoru. A chladnička s mrazicím boxem, to je samozřejmost,“ dodává architekt.

Kuchyňská linka se v garsoniéře stává součástí obytného celku – čím méně zdobných prvků bude mít, tím lépe bude schopna vytvořit s dalšími částmi jednotný celek. Zásuvky jsou bez madel, stejně jako u obytné stěny.

Kuchyňská linka se v garsoniéře stává součástí obytného celku – čím méně zdobných prvků bude mít, tím lépe bude schopna vytvořit s dalšími částmi jednotný celek. Zásuvky jsou bez madel, stejně jako u obytné stěny.

FOTO: Ing. arch. Petr Pospíšil

Lůžko – netradiční řešení přináší originalitu

Nesmíme zapomenout na místo pro spaní. Pokud je prostor skutečně malý, může být lůžko voleno i ve formě rozkládací pohovky. V tomto řešení bychom ale měli dbát na kvalitu lůžka po rozložení, protože bude sloužit ke každodennímu spánku. „Proč nehledat docela jiné řešení? Lůžko může být například sklápěcí, kdy se navíc může stát zajímavým prvkem interiéru. Ve sklopeném stavu navíc může mít i další uplatnění.“

Sklopné lůžko je zajímavým řešením právě pro malé byty. Stává se polyfunkčním místem, kdy ve sklopené formě plní ze strany šatní skříně funkci paravanu pro převlékání a odděluje prostor, ze strany interiéru je vybaven policemi a pracovním stolem.

Sklopné lůžko je zajímavým řešením právě pro malé byty. Stává se polyfunkčním místem, kdy ve sklopené formě plní ze strany šatní skříně funkci paravánu pro převlékání a odděluje prostor, ze strany interiéru je vybaven policemi a pracovním stolem.

FOTO: Ing. arch. Petr Pospíšil

FOTO: Ing. arch. Petr Pospíšil

Vždy o krok napřed

„Důležité je hned zpočátku znát všechny požadavky, které majitel bytu od svého domova očekává. Pak už zbývá jen najít vhodnou formu, jak všechny činnosti skloubit dohromady.“ Jak to zní jednoduše, viďte? Určitě bychom se ale neměli nechat zlákat vlastní inspirací, protože právě v malých bytech vyžaduje jejich zařízení profesionální zkušenosti nejen při návrzích vhodného řešení, ale i při výběru zařizovacích předmětů. Celkový dojem bývá nesmlouvavý a i poměrně malá chyba dokáže jinak hezkému bytu zbytečně ublížit.

Nový sprchový kout zaujme netradičními stěnami z mléčného skla. Díky tomu kout z pohledu interiéru opticky nezabírá tolik prostoru, jako kdyby zde byly klasické stěny.

Nový sprchový kout zaujme netradičními stěnami z mléčného skla. Díky tomu kout z pohledu interiéru opticky nezabírá tolik prostoru, jako kdyby zde byly klasické stěny.

FOTO: Ing. arch. Petr Pospíšil

Návrhy: Ing. arch. Petr Pospíšil

Veronika Dubová, časopis PANEL PLUS