Koupelna se používá denně, vlhké prostředí vytváří příznivé podmínky pro tvorbu plísní a zabráníme tomu jen účinným větráním. Když máme obklady s původní cementovou spárou, je znečištění velké. Co s tím?

Máme v podstatě dvě možnosti: buď nanést novou spárovací hmotu na tu původní, nebo tu starou kompletně odstranit.

Nabídka spárovacích hmot je rozšířena o čtyři nové barvy: světle žlutá sahara, světle žlutý toffi, jemně oranžová melba a modrý sky.

Nabídka spárovacích hmot je rozšířena o čtyři nové barvy: světle žlutá sahara, světle žlutý toffi, jemně oranžová melba a modrý sky.

FOTO: archiv, Právo

V prvním případě je to možné jen za předpokladu, že stávající profil (velikost spáry) nám umožní nanést minimálně 2 mm nového materiálu. Jestliže to není možné, pozveme odborníka, který spárovací cementovou hmotu mezi obklady odstraní a vyspáruje prostor znovu.

Nové spárovací hmoty

Když se pustíme do kompletní renovace, čeká nás sice spousta práce, ale zase si můžeme vybrat mezi špičkovými spárovacími hmotami, které jsou na trhu běžně dostupné. V nabídce jsou desítky sladěných odstínů spárovací hmoty a sanitárního silikonu, samozřejmostí je jejich dlouhodobá barevná stálost a hlavně skvělá ochrana před pronikáním vlhkosti.

Ve spojení se sanitárním silikonem poskytují navíc ochranu proti tvorbě plísní. Takzvaný efekt aquastatic totiž způsobuje, že se kapky vody udrží ve formě perliček na povrchu spáry a nevsakují se do její struktury. Moderní spárovací hmoty s touto recepturou se od klasických materiálů liší tím, že obsahují hydrofobní přípravky, které zvyšují jejich odolnost proti pronikání vody. Tak je vlastně spára chráněna proti vsakování vody a má delší životnost.

  • Kromě praktických vlastností spárovacích hmot zejména ženy ocení širokou barevnou nabídku, která je dokonale sladěna se silikonovými tmely. Jednoduše řečeno: ke každému silikonu najdeme odpovídající odstín pro spáru.
  • K výběru je zhruba 30 odstínů, novinkou jsou čtyři nové odstíny (světležlutý sahara, světlehnědý toffi, jemně oranžový melba a modrý sky). Nemusíme se bát, že uděláme chybu a v obchodě sáhneme po nevhodném odstínu a zjistíme to až doma. Předností nových vzorníků je, že zákazník si může fyzický vzorek spárovací hmoty v aluminiovém profilu „imitujícím“ spáru přiložit přímo k obkladu či dlažbě a okamžitě zjistit, zda je tato barevná kombinace zdařilá a líbí se mu, či nikoli.

Prevence se nezanedbává!

Jestliže máme v koupelně či kuchyni mezi obklady nové a čisté spárovací hmoty, je logické, že je chceme co nejdéle udržet ve skvělém stavu. Prevenci tedy věnujeme náležitou pozornost.

Důležité je např. pamatovat na správnou cirkulaci vzduchu. Ve špatně větrané koupelně se vlhkost hromadí a působí hlavně na spáry. Proto se snažíme často větrat, v případě potřeby investujeme třeba i do nového účinnějšího větráku. Spárovací hmoty jsou v naprosté většině z minerálních materiálů, jejich pórovitá struktura nemá ráda dlouhodobé silné vodní „zatížení“. Příliš zkoušená je i ta nejlepší spára ve sprchách, v okolí vany, na podlahách a místech, kde přímo působí voda, může po čase určité množství vody propustit. Je tomu tak v případech, kdy se ve styku s obkladem objeví ve spárách tzv. vlasové trhlinky, zpočátku těžko rozeznatelné pouhým okem. Přesto jsou dostatečně velké pro vlhkost, která si vždy najde cestu, jak proniknout pod obklad nebo dlažbu.

Dalším kritickým místem, kterého si všímáme, jsou dilatační spáry vyplněné silikonem. I zde dochází k nejčastějšímu průniku vlhkosti.

Obnovení spár

1. Obnovovač naneseme na čisté a suché spáry pomocí aplikátoru s houbičkou. Hmotu necháme zaschnout, dokud povrch spáry neztratí lesk a zůstane matný.

Spárování 1

FOTO: archiv, Právo

2. Následně celou plochu navlhčíme hladkou stranou houbičky, kterou předtím namočíme ve vodě.

Spárování 2

FOTO: archiv, Právo

3. Nakonec drsnou stranou houby krouživými pohyby nebo do kříže omyjeme zbytkovou barvu. Povrch očistíme hadrem nebo jelenicí.

Spárování 3

FOTO: archiv, Právo