Když se k nedostatečnému větrání přidají ještě roztoče v kobercích a v peřinách, mohou se u citlivějších členů domácnosti objevit dýchací potíže, pálení očí, slzení a rýma, které signalizují alergii. Když plíseň odstraníme důkladně a včas, ušetříme nejen peníze, ale i své zdraví.

Mykostop je sněhobílý kvalitní malířský nátěr s výbornou kryvostí, propouštějící vodní páry. Lze jej aplikovat na omítky a sádrokartonové desky ve vnitřních prostorech. Působí fungistaticky a pomáhá tak ochránit stěny proti napadení plísněmi

Mykostop je sněhobílý kvalitní malířský nátěr s výbornou kryvostí, propouštějící vodní páry. Lze jej aplikovat na omítky a sádrokartonové desky ve vnitřních prostorech. Působí fungistaticky a pomáhá tak ochránit stěny proti napadení plísněmi

FOTO: Primalex

V opačném případě zvýšíme riziko možných poškození. Tato mikroskopická houba přežívá v nepříznivých podmínkách tak dobře, že je zcela nezávislá. K nejčastějším příčinám patří zatékání dešťové vody či sanitárních instalací, vzlínání zemní vlhkosti nebo kondenzace vnitřní vlhkosti.

Kontrola je nutná

Důkladně zkontrolujeme stěny, zejména ve sklepě a v koupelně. V případě, že jsou na venkovních či vnitřních zdech domu vlhká místa, trhliny nebo nabobtnalá omítka a je cítit ostrý nebo zemitý zápach, signalizuje to provlhnutí, plíseň nebo dokonce výskyt hub. Pak se o nutnosti a způsobu sanace provlhlé místnosti poradíme s odborníkem.

Detastop použijeme jako sanační a preventivní ochranu omítek zdiva, betonu, kamene, dřeva, dřevotřískových desek a dalších materiálů v interiéru i exteriéru. Dá se používat jako efektivní mycí prostředek v koupelnách a ve sklepech.

Detastop použijeme jako sanační a preventivní ochranu omítek zdiva, betonu, kamene, dřeva, dřevotřískových desek a dalších materiálů v interiéru i exteriéru. Dá se používat jako efektivní mycí prostředek v koupelnách a ve sklepech.

FOTO: Detecha

Zjistíme příčinu

Jestli se podaří zjistit, o jaký druh vlhkosti jde a jaká je přesná příčina vzniku plísní, pak je můžeme relativně snadno zlikvidovat. Někdy stačí jen dobře větrat, což platí především u koupelen a kuchyní. Větrání a proudění vzduchu vysušuje i odstraňuje spory plísní z vnitřního prostředí domů. Proto jsou nejlepší prevencí čistota a zvýšená hygiena osobní, objektů i okolí.

Ne lokálním zákrokům

Lokální zákroky napadených ploch nebývají úspěšné. Před vyklízením prostor neodnášíme dřevěné předměty, mohli bychom přenést houby do jiných částí bytu. V případě, že potřebujeme odstranit z prostoru nedřevěné předměty, aplikujme nejprve dezinfekční zákrok prostředkem s fungicidním účinkem.

Nelze ošetřovat stěny, z nichž opadává nátěr či omítka. Před malováním odstraníme za mokra plísně vhodnými přípravky.

Nelze ošetřovat stěny, z nichž opadává nátěr či omítka. Před malováním odstraníme za mokra plísně vhodnými přípravky.

FOTO: Primalex

Plísně nikdy neodstraňujeme za sucha! Seškrabáváním se spory rozšíří na další místa. Po vyklizení opět prostor vydezinfikujeme, důsledně vyvětráme a zajistíme stálou cirkulaci a výměnu vzduchu.

Odstraníme ze zdí všechny omítky, znovu provedeme celoplošnou dezinfekci a pak použijeme barvy na stěny s fungicidním účinkem.

Pomoc i prevence

Při odstraňování vlhkosti dáme přednost účinné pomoci i prevenci. Zaměříme se na protiplísňové, antibakteriální a algicidní přípravky určené k hubení plísní a řas. Působí hloubkově a mají jak likvidační, tak i preventivní účinky. Neobsahují anorganicky vázaný chlór, který způsobuje nežádoucí zasolování a následně další zvyšování vlhkosti podkladu. Jsou bez zápachu a nemají bělicí účinky.

Detakryl je finální povrchová úprava omítek, zdiva, sádrokartonu, dřeva a podobných savých materiálů v prádelnách a koupelnách. Je vhodný k finální úpravě ploch předem ošetřených protiplísňovým preventivním nátěrem.

Detakryl je finální povrchová úprava omítek, zdiva, sádrokartonu, dřeva a podobných savých materiálů v prádelnách a koupelnách. Je vhodný k finální úpravě ploch předem ošetřených protiplísňovým preventivním nátěrem.

FOTO: Detecha

K dispozici jsou i sněhobílé malířské barvy do interiéru s výrazným protiplísňovým účinkem. Vytvářejí vysoce kryjící, paropropustné nátěrové filmy, které lze podle potřeby tónovat běžnými tónovacími malířskými barvami. Zaschlé nátěry jsou otěruvzdorné a zaručují preventivní ochranu proti napadení houbami a plísněmi.