Ukážeme vám, jak můžete pokaždé vyrobit obálku přímo na míru oslavenci. Co kus, to originál…

Postup 
1. Vybereme si obrázek, který se nám líbí a hodil by se na klopu obálky. Obrázek vložíme pod pergamenový papír a připevníme kancelářskými sponkami proti posunutí. Obrázek umístíme do dolního okraje papíru a začneme silnějším háčkem obtahovat celý motiv.
Výroba obálky ke Dni matek 1.
2. Kontrolujeme, zda jsme vše obtáhli: jednu sponku uvolníme a pergamenový papír otočíme. Chceme-li mít některá místa celá bílá, jemnými krouživými pohyby je háčkem jakoby vybarvíme. Na menší plošky stačí tenčí háček. Pořád dáváme pozor, abychom papír neprotrhli!
Výroba obálky ke Dni matek 2.
3. Jakmile máme vše obtaženo, odstraníme sponky a pergamenový papír otočíme. Uvidíme, že místa, která jsme obtáhli, vystupují a jsou bílá. Toto je líc naší práce. Bílým gelovým perem z lícové strany obtáhneme kontury. Výsledný obrázek se zvýrazní.
Výroba obálky ke Dni matek 3.
4. Nyní musíme ze čtvrtky papíru poskládat obálku. Nejdříve přehneme klopu (obr.5) a poté zbytek tak, aby kapsa obálky byla o cca 1 cm kratší pro snadnější přístup dovnitř. Delší okraje také ohneme tak, aby kopírovaly rozměr vrchní klopy.

 

Výroba obálky ke Dni matek 4.
5. Vezmeme jehlu na vlnu a pro docílení krajkového efektu, kterým je právě technika pergamano jedinečná, postupně propícháme milimetr po milimetru dokola obrys klopy a přebytečný papír opatrně odtrhneme.
Výroba obálky ke Dni matek 5.
6. Chceme-li na obálku vepsat přání, věnování či cokoli jiného, vytiskneme si to na obyčejný papír a umístíme na nejvhodnější místo na obálce. Poté obtáhneme gelovým perem.
Výroba obálky ke Dni matek 6.
7. Vatovou tyčinkou nebo párátkem namočenými v lepidle (Herkules) potřeme ohnutý kratší okraj obálky a na chvíli pevně přitiskneme, aby se vše k sobě slepilo.
Výroba obálky ke Dni matek 7.
8. Dovnitř obálky vložíme přeložený barevný papír, který ustřihneme tak, aby se vešel pohodlně do obálky.
Výroba obálky ke Dni matek 8.
9. Chceme-li použít i pastelky, vybarvujeme jimi až když máme vše obtáhnuto gelovým perem. Progressa jsou totiž mastná, nedalo by se přes ně psát.
Výroba obálky ke Dni matek 9.
10. Nakonec můžeme použít tekuté perly, které dodají 3D efekt a jsou perličkou naší práce. Pozor, tekuté perly schnou 4-5 hodin! Proto je používáme až úplně na konec.
Výroba přání ke Dni matek 10.

FOTO: Ester Čaplová, Právo