Nejdříve vybereme obrázek, který chceme na stěnu přenést. Ideální jsou schematické kresby třeba z omalovánek. My jsme se nechali inspirovat mořským světem a pohádkou Hledá se Nemo.

  • Ještě před samotným vytvářením obrázku vymalujeme protilehlé stěny pokoje modrou barvou. Na stěnu použijeme barvu s vysokou otěruvzdorností a výbornou kryvostí, např. Remal Color.
  • Na vybarvení motivu zvolíme tónovací pasty Remakol v praktickém malém kelímku.

Postup práce

Vybraný motiv si zvětšíme do požadovaného rozměru (velikost A1 a A0). Připravíme si ostrý hřebíček, galanterní kolečko (tzv. rádlo) nebo jehlu v dřívku a propícháme šablonu na měkké podložce (deka, koberec). Přiložíme na zeď v místě, kde chceme mít obrázek, a jemnou lepicí páskou připevníme.

Do kousku starého bavlněného trička nebo jiné řídké tkaniny nastrouháme křídu, případně jinou práškovou hmotu. Zmačkáme do uzlíčku a tupujeme (jemně přitlačujeme) přes dírky, které jsme předtím v šabloně vytvořili. Poté šablonu odstraníme.

Na stěně tak zůstanou obrysové body zvoleného motivu. Body spojíme tužkou nebo rovnou štětcem a začneme vybarvovat. Jako první použijeme barvu, která je v motivu dominantní. Šablonu schováme a použijeme na další barvy, v našem případě pruhy na rybičce.

Po vybarvení červenou přiložíme šablonu znovu a přeneseme obrysy bílých pruhů. Pak do šablony vyznačíme dělicí prvky, detaily obrázku, a ty potom jenom dobarvíme. Po dobu, co barva schne, si můžeme připravit děrováním další šablonu.

Variantou, která je časově náročnější, je přenesení celého obrysu výsledného obrázku na stěnu a pak postupné vybarvování jednotlivých ploch, a to tak, aby další barva v těsném sousedství byla nanesena tehdy, až když první doschne.

Máme-li doma projektor, lze s jeho pomocí obrázky z počítače přenést na stěnu. Další možností jsou samodržicí šablony. V tomto případě jsme ale omezeni nabídkou trhu.

Rady& tipy
Na co dáme pozor: Na soudržnost povrchu. V případě, že je spodní vrstva stěny natřena hlinkovou nebo klihovou barvou a naneseme na ni disperzní barvu bez předchozí přípravy (škrábání, penetrace, stěrka), sloupne se. To platí i pro vinylovou barvu, která se snadno otírá.
Při tupování skrz dírky šablony ohlídáme, aby se příliš velké množství směsi z uzlíčku (křídy) nedostalo na stěnu. Barvicí složka by se mohla vpít do malířské barvy.
Při vybarvování větších ploch pozor na množství a konzistenci barvy – snadno stéká. Raději natíráme opakovaně malé množství. ? Vyzkoušíme soudržnost lepicí pásky při aplikaci šablony, spíš vybereme pásku s menší přilnavostí, aby se neodloupla malba.
Volíme menší štětce a válečky, existují i speciální válečky, které při aplikaci nevytlačují tolik barvy.
Vždy si necháme zbytky všech barev na opravy.