Kombinace dvou technik

Malování a tapetování jsou dvě nejběžnější techniky, jak vylepšit a dokonale změnit vzhled stěn v interiéru. Obě techniky můžeme navíc vzájemně kombinovat. Na trhu je totiž speciální sklovláknitá tapeta, kterou lze po nalepení na zeď kolorovat jakýmkoli odstínem ze vzorníku.

Doporučené články

Tapeta dokonale skryje popraskanou či poničenou stěnu, s ní je renovace rychlá a levná.

Předností sklovláknité tapety je vysoká odolnost vůči mechanickému poškození, tepelná a zvuková izolace. Povrchová úprava má omyvatelný nátěr, je paropropustná, vhodná pro alergiky.

Předností sklovláknité tapety je vysoká odolnost vůči mechanickému poškození, tepelná a zvuková izolace. Povrchová úprava má omyvatelný nátěr, je paropropustná, vhodná pro alergiky.

FOTO: archiv firmy Primalex

Sklovláknitá tapeta je utkaná z bezalkalické skleněné příze a má spoustu užitečných vlastností. Především je to vysoká odolnost proti mechanickému poškození a otěru (ideální na chodby, frekventované místnosti nebo do dětského pokoje). Zvyšuje požární odolnost interiéru, je omyvatelná, paropropustná, vhodná i pro alergiky, tepelně a zvukově izoluje.

Lze ji použít (lepí se speciálním disperzním lepidlem) na zeď, beton, sádrokarton, dřevotřísku. Před vlastní aplikací však musíme věnovat pozornost přípravě podkladu (nesmí být mastný, prašný, špinavý). Rovněž je nutné podklad natřít penetračním nátěrem, který sjednotí rozdílnou savost.

Sklovláknité tapety se hodí pro jakýkoliv povrch stěn: beton, zdivo, sádrokarton, dřevotřísku. Šikovně pod nimi skryjeme trhlinky, které se jinak náročně opravují.

Sklovláknité tapety se hodí pro jakýkoliv povrch stěn: beton, zdivo, sádrokarton, dřevotřísku. Šikovně pod nimi skryjeme trhlinky, které se jinak náročně opravují.

FOTO: archiv firmy Primalex

Sklovláknité bílé tapety jsou vhodné do moderního interiéru i na chalupu. V nabídce je deset vzorů plastické tapety, včetně jedné hladké varianty. Na povrch tapet je vhodné aplikovat omyvatelné nátěry v matu či pololesku, vybírat můžeme z tisíce odstínů.

Sklovláknité tapety lze zhruba desetkrát přetřít novým nátěrem, takže barvu do bytu můžeme změnit každé jaro.

Jílové dekorativní omítky ProCrea jsou „zdravé“, protože dokáží zpětně vydávat do okolí vlhkost. V nabídce je 38 odstínů, které lze vzájemně kombinovat.

Jílové dekorativní omítky ProCrea jsou „zdravé“, protože dokáží zpětně vydávat do okolí vlhkost. V nabídce je 38 odstínů, které lze vzájemně kombinovat.

FOTO: archiv firmy Hock

Tip na hliněnou stěnu

Hlína je velmi starý stavební materiál se skvělými vlastnostmi: rychle pohlcuje vlhkost a podle potřeby ji zase vydává zpět do okolí (relativní vzdušná vlhkost v místnosti je pak 45-55 %). V hlíně jsou minerály, které vážou škodlivé látky i zápach, umí ukládat teplo a zlepšuje klima v obytných místnostech. Jílové dekorativní omítky ProCrea jsou tedy dobrým nápadem pro kreativní úpravu stěn, navíc si můžeme vybírat z 38 přírodních barev se třemi stupni sytosti. Lze hravě kombinovat klidné pískové odstíny a barvy země s harmonickou modrou a zelenou, vyzkoušet kontrasty červené a žluté s klasickou šedou nebo bílou. Povrch můžeme uhladit, nechat ho drsný, strukturovaný, obtisknout do něho přírodniny apod.

Hliněné omítky ze série ART v interiéru. Po levé straně je zlatobéžová a v pozadí krémově béžová hliněná omítka. Hliněné materiály jsou čisté ekologické materiály s protialergickým potenciálem.

Hliněné omítky ze série ART v interiéru. Po levé straně je zlatobéžová a v pozadí krémově béžová hliněná omítka. Hliněné materiály jsou čisté ekologické materiály s protialergickým potenciálem.

FOTO: archiv firmy Rigi

Jílová dekorativní omítka se nanáší v tloušťce 2-4 mm, důležitá je správná příprava podkladu (suchý, čistý, pevný, savý, zbavený prachu a mastnot). Při vysychání nesmí být omítka vystavena průvanu, aby v ní nevznikly trhlinky. Svrchní vrstva vysychá zhruba 24 hodin.

Prostory vymalované světlejšími odstíny (bílá káva) vypadají větší, proto se hodí na chodby a menší místnosti. K decentním barvám navíc není problém kombinovat jakýkoliv nábytek.

Prostory vymalované světlejšími odstíny (bílá káva) vypadají větší, proto se hodí na chodby a menší místnosti. K decentním barvám navíc není problém kombinovat jakýkoliv nábytek.

FOTO: Balakryl Color

Novinky v barvách

Každý rok jsou trendy jiné barvy. Letos mají přednost barvy hedvábně matných odstínů, ale důležité je, že je lze vzájemně kombinovat. Jarním tipem tohoto roku je žlutá a okrová, která ladí k lipově zelené či jasně trávově zelené barvě. Chybu neuděláme, ani když sáhneme po barvě nugát, bílé kávě (připomíná našlehané italské cappuccino), světlé šampaň, čajové růži či toskánské levanduli.

V baumarketu jsou k dispozici vzorníky, které je moudré osobně si přinést domů. Přiložíme tón ke stěně a zkoušíme ho kombinovat s ostatním nábytkem, bytovými textiliemi. Pamatujme, že syté barvy na vzorníku vypadají na stěně ještě sytější.

V baumarketu jsou k dispozici vzorníky, které je moudré osobně si přinést domů. Přiložíme tón ke stěně a zkoušíme ho kombinovat s ostatním nábytkem, bytovými textiliemi. Pamatujme, že syté barvy na vzorníku vypadají na stěně ještě sytější. Proto raději volme jemnější variantu (o odstín méně).

FOTO: archiv firmy Primalex

Kdo má rád sytější odstíny, vybere si odstín s názvem královský rubín či tmavý šafrán, švestkovou modř. Nejdůležitější ale je, aby se nám barva líbila a cítili jsme se v ní dobře. Stejně tak volíme jenom kvalitní nátěr: vysoce kryvý, paropropustný a omyvatelný.

Teplé odstíny jako červená, hnědá povzbuzují k aktivitě, jsou to pohodové barvy pro dobrou náladu, s přátelskou a přívětivou atmosférou.

Teplé odstíny jako červená, hnědá povzbuzují k aktivitě, jsou to pohodové barvy pro dobrou náladu, s přátelskou a přívětivou atmosférou.

FOTO: archiv firmy Balakryl

Váleček patří mezi oblíbené malířské pomůcky. Je vhodný pro vodou ředitelné barvy (lze ho vyčistit propráním v roztoku se saponátem). Pro olejové nátěry používejme válečky levnější, jejich kvalitní vyčištění je náročné a je lépe je po práci vyhodit.

Váleček patří mezi oblíbené malířské pomůcky. Je vhodný pro vodou ředitelné barvy (lze ho vyčistit propráním v roztoku se saponátem). Pro olejové nátěry používejme válečky levnější, protože jejich kvalitní vyčištění je náročné a je lépe je po práci rovnou vyhodit.

FOTO: archiv firmy Primalex

Výzva pro mladé - kreativní malování

Pigmentování: technika, vytvářející na stěně barevné efekty. Natřeme stěnu základní barvou, přes ni naneseme nepravidelnými tahy štětce druhou barvu tak, aby spodní barva místy prosvítala. K pigmentování lze použít emulzní barvu smíchanou s lazurou na vodní bázi.

Žilkování: tenká vrstva průsvitné barvy (tónovací lazury) se nanáší přes světlejší základní nátěr a vytváří efekt - žilkování. Při aplikaci nátěru musíme dodržet stejnoměrný tlak po celou dobu tahů štětcem. Lépe se pracuje ve dvojici: jeden nanese lazuru, druhý hned provede svislý tah tvořící žilky.

Tupování: jemná malířská technika. Provádí se nanesením tónované lazury na základní vinylový lesklý nátěr, jehož vlhký povrch se poťukává velkým plochým tupovacím štětcem s krátkými štětinami. Podle vyvinutého tlaku se vytáhnou tečky lazury. Variantou je použití mořské houby a vytváření rozmanitých efektů na stěně.

Zdobení textilií: patinovaného efektu dosáhneme díky textilii. Postup je jednoduchý: naneseme tónovanou lazuru na základní nátěr a přikládáním čisté zmačkané látky na povrch malby vytvoříme nepravidelnou strukturu. Je dobré vědět, že přírodní vlákna vsakují více barev než umělá.