Praktické jsou celokovové stahovací schody, neboť jsou na rozdíl od dřevěných odolné vůči výkyvům teplot a vydrží nám na věky. Nášlapy jsou pozinkované a lakované, nemusíme je sami povrchově ošetřovat. Víko a rám mají z pohledové strany bílou barvu a hladký povrch, který bezvadně splývá s interiérem.

Možné je i provedení s protipožární úpravou, kde je sendvičová skladba víka vyplněna nehořlavou minerální vatou a vysoce odolnou nehořlavou vložkou Sibral.

Co udělat před montáží

 

  • Připravit montážní stavební otvor, který odpovídá zvolenému schodišti. Myslíme na to, že nesmíme nijak narušit nosné prvky stropní konstrukce.
  • Zkontrolujeme strop. V místě, kde chceme schody montovat, nesmí být vedení elektřiny, vzduchotechniky.
  • Sledujeme prostor nad stropem, kde budou schody umístěny. Musí být dostatečně vysoký pro výstup (riziko zranění hlavy).
Postup


1 Stahovací schody vybalíme z ochranné fólie, přiložené příslušenství poskládáme vedle sebe a překontrolujeme. Nesmí chybět návod na montáž.

 

2 K uchycení rámu schodů do stavebního otvoru slouží čtyři kotevní šrouby M 10x100 s maticemi, které nasadíme do nachystaných otvorů ve čtyřech rozích rámu schodů.

 

3 Dvě osoby vyzvednou schodiště do stavebního otvoru a třetí pomocník je již připraven v horním půdním prostoru. Tam upevní rám schodiště čtyřmi kusy nosníků.

 

4 Nosníky se položí úhlopříčně přes rohy otvoru a upevní šrouby M10x100 s maticemi.

 

5 Pečlivě utáhneme všechny čtyři kotevní šrouby.

 

6 Vyzkoušíme otevírání a zavírání schodů (stahovací tyč je součástí balení). Tyč ukončuje háček, kterým zachytíme očko zámku na víku schodů a tahem k sobě ho odjistíme.

 

7 Poslední montážní operací je nasazení a přišroubování horního madla na rám schodů. Madlo slouží k jednoduššímu výstupu do horních prostor.

 

 FOTO: archiv firmy J.A.P.