Jak postupovat:

1. Látku přepereme. Po vyžehlení ji srovnáme na stole a podle velikosti polštářku vyměříme délku a šířku povlaku. Pruhem látky obalíme polštář, přidáme asi 5 cm po stranách na šev a 15 až 20 cm na zapínání. Povlak sežehlíme do tvaru polštářku, čímž zjistíme rozměr plochy pro umístění malby. Na tenký balicí papír stejného rozměru tužkou nakreslíme motiv kapra. Tvoříme uzavřené tvary. Barevnými pastelkami či fixem kapříka vymalujeme.

2. Kresbu obrátíme rubem k nám a prosvítající čáry obtáhneme měkkou tužkou, abychom vše překopírovali. Na čtvrtky stejného rozměru (např. A3) obkreslujeme jednotlivé části roztříděné podle barev. Rohy čtvrtek vždy umístíme do stejných bodů, které si označíme na návrhu, aby rozfázovaný obraz na sebe navazoval.

3. Získáme tak několik šablon (každou pro jinou barvu) nebo pro menší skupinu barev. Šablony by měly na sebe pasovat. Místa, přes která budeme stírat barvy, vykrojíme ostrým řezáčkem na podložce. Větší tvary vystřihneme nůžkami.

4. Okraje šablon hustě pokreslíme voskovými pastelkami na textil. Pozor na to, aby se vydrobená barva nedostala na spodní stranu šablony a nešpinila textil. Každou novou šablonu podložíme čistým papírem a pokreslené šablony nepokládáme na sebe.

5. Pak první šablonu položíme na srovnanou látku a mizicím fixem na textil označíme všechny rohy. Látku i se šablonou přitiskneme a prstem stíráme barvu přes okraj výřezu. Barva u kraje šablony bude sytější s plynulým přechodem do světlých tónů uprostřed.

6. Do jednoho průřezu šablony lze umístit i více barev. Po jejich setření vzniknou až duhové přechody. Každou barvu stíráme jiným, vždy čistým prstem, takže si ruce často umýváme. Dojde-li k zašpinění látky, místo vyčistíme namydleným hadříkem. Nakonec polštářek ušijeme.

 FOTO: Miroslava Kubišová, Právo