Budova se nachází nedaleko dětského domova zvaného Strawberry Fields, který později pronikl do názvu jednoho z nejproslulejších hitů. V domě napsal Lennon i jiné písničky, například She loves you. Často před ním sedával, hrál na kytaru, zkoušel tu nejprve se svou první skupinou The Qurryman, později s Beatles.

Když v roce 2001 zemřel ve věku 88 let vlastník budovy, jeho syn Rod Burkey ji nabídl ve dražbě na internetu. „Byl bych raději, kdyby vilu koupil někdo s vazbami na Beatles,“ svěřil se tehdy televizi SKY NEWS. Ačkoli cena zůstala na přání prodejce obchodním tajemstvím, odborníci odhadovali hodnotu nemovitosti, postavené ve třicátých letech minulého století, na přinejmenším 150 tisíc liber (4, 3 mil. korun).

Obývací pokoj

Obývací pokoj

FOTO: fotobanka Profimedia

Burkeyovi se přání splnilo. V březnu 2003 dům koupila Yoko Ono, vdova po Lennonovi, aby ho později darovala nadaci Národní fond, která ho zpřístupnila veřejnosti. Po cihlách, jež zbyly po vybourání části stěny, se na internetových dražbách jen zaprášilo.

Nechybí dokonce ani otisk zubů

Pro nadaci představuje dům nevšední objekt, protože spravuje převážně staré hrady, zámky a další šlechtické usedlosti. Fiona Reyholdsová, ředitelka nadace, se svěřila: „Je to skvělé, že můžeme lidem představit místo, kde to všechno začalo“.

„Dům se může pochlubit opravdu výjimečnou atmosférou“, upozornila Yoko Ono. Jako první si ho prohlédli žáci školy, kam chodil i malý Lennon – Dovedale County Primary School.

Pohled do koupelny

Pohled do koupelny

FOTO: fotobanka Profimedia

Od letošního října se Lennonovi ctitelé snaží nenechat si ujít zvláštní výstavu, kterou v domě připravila Yoko Ono. Nechybí v ní mimo jiné čtyři obrazy, které Brouk maloval, otisky jeho mléčných zubů nebo kopie prvního osobního průkazu.