Dřevo má podobné vlastnosti a tedy i potřeby jako naše vlastní pokožka. Jednak dýchá (a potřebuje dýchat), jednak si potřebuje udržovat jisté množství vlhkosti, aby nezačalo vysychat a praskat. A to i přesto, je-li jeho povrch natřen lakem či lazurou.

I v méně rušných místnostech nepodceňujeme pravidelnou údržbu dřevěného nábytku. ložnice v provedení přírodního smrkového masivu - postel Thorsten, nízké čelo Senior 180/200, Gazel komoda III.

I v méně rušných místnostech nepodceňujeme pravidelnou údržbu dřevěného nábytku. Ložnice v provedení přírodního smrkového masivu - postel Thorsten, nízké čelo Senior 180/200, Gazel komoda III.

FOTO: archiv firmy Gazel

Slouží-li botník ze smrkového masivu zároveň jako odkládací místo při příchodu a odchodu členů rodiny domů, měli bychom jeho údržbě věnovat značnou pozornost. Jen tak si uchová svůj dokonalý vzhled.

Slouží-li botník ze smrkového masivu zároveň jako odkládací místo při příchodu a odchodu členů rodiny domů, měli bychom jeho údržbě věnovat značnou pozornost. Jen tak si uchová svůj dokonalý vzhled.

FOTO: archiv firmy UNIS-N

Na nábytek v naší domácnosti, i když si to mnohdy ani neuvědomujeme, působí velké množství negativních vlivů. Jsou to mj. výpary z kuchyně vzniklé při vaření, dopadající prach, anebo střídající se vlhko a sucho podle aktuálního ročního období. Na to všechno dřevo reaguje – je to jeho přirozená vlastnost. Proto, stejně jako u pokožky, dbáme i u dřevěného nábytku na správnou, včasnou a pravidelnou péči.

Čím rozhodně ne

  • Pro utírání prachu na dřevěném nábytku nebudeme používat mokrý hadr. Nadměrná vlhkost může poškodit vrchní lakovou či lazurovou vrstvu, vlastní dřevo nabobtná, ale také se rozlepí veškeré lepené spoje. Škody jsou pak často trvalé.
  • Zcela se vystříháme používání všech druhů abrazivních prostředků, které povrch nábytku nevratně poškrábou.
Pro údržbu ploch nábytku sloužících jako odkládací se vyplatí mít restaurátorský přípravek na daný typ dřeva. Na snímku masivní přírodní smrk - sestava SUNNY, rohový psací stůl Compy UU.

Pro údržbu ploch nábytku sloužících jako odkládací se vyplatí mít restaurátorský přípravek na daný typ dřeva. Na snímku masivní přírodní smrk - sestava SUNNY, rohový psací stůl Compy UU.

FOTO: archiv firmy Gazel

  • Zrovna tak se vyvarujeme všech silných čisticích prostředků, obzvláště pak rozpouštědel, která by narušila lakovou vrstvu na nábytku. Nebudeme raději ani spoléhat na tvrzení výrobců, že určitý čisticí prostředek je univerzální. Ač to výrobci nemusejí na obale přímo zdůraznit, ve valné většině nemíní, že by se přípravek hodil i na ošetření dřevěného nábytku.

Čím ano

  • Při péči o dřevěný nábytek si musíme počínat především šetrně. Základem úspěchu je snažit se veškeré skvrny, mastnotu, rozlité nápoje a podobné odstranit z nábytku neprodleně.
  • Prach utíráme pouze suchou prachovkou, která je čistá a měkká, nanejvýš mírně vlhkou, navlhčenou např. v mýdlové vodě.


Na světlý dřevěný nábytek používáme výhradně světlé ochranné prostředky. na snímku nábytek z masivního smrku: postel Thomas, komoda Natur III. velká lakovaná, komoda Natur II. malá lakovaná, psací stůl Mario zásuvkový a dětská polohovací židle Zuzka.

Na světlý dřevěný nábytek používáme výhradně světlé ochranné prostředky. na snímku nábytek z masivního smrku: postel Thomas, komoda Natur III. velká lakovaná, komoda Natur II. malá lakovaná, psací stůl Mario zásuvkový a dětská polohovací židle Zuzka.

FOTO: archiv firmy Gazel

  • Z čisticích přípravků volíme zásadně ty, které buď doporučuje přímo výrobce nábytku, anebo takové, jež jsou vysloveně k údržbě nábytku určeny. Při jejich použití se držíme striktně návodu. Používáme je tedy pouze k tomu, k čemu je doporučuje výrobce. Při improvizacích vždy hrozí riziko poškození nábytku.
  • Z bezpečnostních důvodů před prvním použitím jakéhokoli prostředku na celé ploše nábytku jej pro jistotu vyzkoušíme jen na malém málo viditelném místě. Teprve když se osvědčí, pokračujeme i na exponovaných plochách.

Napuštěné utěrky

Pro běžnou, pravidelnou péči o dřevěný nábytek jsou nejvhodnější utěrky napuštěné speciální tekutinou. Jimi snadno utřeme z dřevěného nábytku prach, navíc jeho povrch opatříme tenkým filmem, který jej bude po určitou dobu chránit před skvrnami, vodou a mírným mechanickým opotřebením. Právě takové utěrky jsou nejvhodnější volbou pro standardní pravidelnou péči.

Vosky a oleje

Vosky a oleje jsou vhodné pro údržbu prakticky jakéhokoli dřevěného nábytku. Ať již je opatřen povrchovou úpravou nebo ne, v případě moderního i starožitného nábytku.

Dřevěný nábytek vytvoří v domácnosti neopakovatelnou, útulnou stmosféru. Aby nám však dlouho vydržela, musíme se o každý kus pečlivě starat. Dřevěná rohová lavice, jídelní stůl, židle Dona, vše smrkový masiv.

Dřevěný nábytek vytvoří v domácnosti neopakovatelnou, útulnou stmosféru. Aby nám však dlouho vydržela, musíme se o každý kus pečlivě starat. Dřevěná rohová lavice, jídelní stůl, židle Dona, vše smrkový masiv.

FOTO: archiv firmy UNIS-N


  • Na kusy s porézním povrchem se raději pustíme s olejem.
  • Tekuté vosky, často obsahující i včelí vosk, dřevo nábytku vyživí a navrátí mu i potřebnou vlhkost. Navíc materiálu dodají přirozený lesk a vytvoří ochrannou vrstvu, která bude po určitý čas odpuzovat veškeré nečistoty, vlhkost a jiné.

Pozor! Před nanesením nové vrstvy vosku nejdříve odstraníme zbytky vrstev původních, aby na nábytku nevznikaly skvrny. K tomu slouží odstraňovač vosku na nábytek. Teprve poté můžeme nanášet vosk nový, hadříkem nebo štětcem. Vosky se vyrábějí v několika barvách (minimálně hnědá a žlutá), které volíme v závislosti na odstínu barvy dřeva.

Tekutý vosk s pravým včelím voskem je určen k údržbě nábytku. Lze jej sehnat ve třech barvených odstínech. Volíme vždy ten, který je nejbližší odstínu dřeva, z nějž je náš nábytek vyhotoven. Vpravo: Odstraňovač vosku - předtím, než začneme nanášet nvoou vrstvu vosku, musíme zbytky předchozí pečlivě odstranit, aby na nábytku nevznikaly skvrny.

FOTO: archiv firmy Zelené údolí

Ochrannou voskovou vrstvou ošetřují někteří výrobci v závěru výroby svůj nábytek. I ten je potřeba jednou za čas voskem znovu ošetřit.

Další prostředky

Při pečlivém průzkumu trhu objevíme spoustu speciálních prostředků na údržbu dřevěného nábytku. Jsou to např. balzámy na dřevěný nábytek (mají hlavně výživný účinek), nebo nejrůznější restaurační přípravky na odstranění kruhů po mokrých sklenicích, stop po alkoholu nebo i menších škrábanců. Jejich aplikace je již časově náročnější, ale vyplatí se. Nábytek pak vypadá jako nový.

Vazký neutrální vosk především na dřevo, benátské štuky, parkety a mramor. K užití v interiérech, transparentní s vysokým leskem (vlevo). Bílý pigmentový vosk k výživě a ochraně povrchů. Pigmenty chrání a propůjčují nábytku starožitný patinový vzhled.

Vazký neutrální vosk především na dřevo, benátské štuky, parkety a mramor. K užití v interiérech, transparentní s vysokým leskem (vlevo). Bílý pigmentový vosk k výživě a ochraně povrchů. Pigmenty chrání a propůjčují nábytku starožitný patinový vzhled.

FOTO: archiv firmy Paulin

Další možností jsou speciální laky určené na ošetření dřevěného nábytku v interiéru, které se prodávají v čiré či pigmentované verzi. Jsou určené hlavně na občasnou údržbu nábytku, který je silně namáhaný (je vystaven přímému slunečnímu záření, nebo hrozí velké riziko mechanického poškození jeho povrchu). Lak oživí původní barvu, dodá jí lesk a jeho vrstva vyrovná i drobné škrábance.

Zleva: Tekutý vosk pro údržbu starožitného nábytku (vyrábí se ve světlém a tmavém odstínu). Vpravo: restaurátor nábytku (lze ho použít pro odstranění kruhů po sklenicích s vodou, skvrn od alkoholu nebo i některých škrábanců. Je ho třeba nechat působit několik hodin, aby se jeho účinky mohly projevit (ve světlém i tmavém provedení).

FOTO: archiv firmy Zelené údolí