Výběr do jisté míry určuje prostor, do kterého potřebujeme schody umístit. Interiérová schodiště jsou nepřehlédnutelným stavebním prvkem, ale nesnažme se o originalitu za každou cenu. Elegantní řešení bývá jednoduché až prosté. Příliš náročná a rafinovaná variace se časem okouká a může působit rušivě až dráždivě.

Málokdo z nás je odborně natolik zdatný, aby si mohl navrhnout funkční schodiště doma na kuchyňském stole. Je nutné propočítat nosnost, potřebnou šířku, tloušťku i výšku jednotlivých schodů, zvolit optimální ukotvení a množství dalších neméně důležitých detailů. Proto se raději obrátíme na odborníky, kterým předložíme své vize a technické řešení necháme na nich.

Schodiště samonosná jsou schodiště vyrobená v dílně na zakázku. Na místo se přiveze kompletní stavebnice, která je smontovaná ve velmi krátkém čase. Nevýhodou je, že takováto schodiště se do domu nebo bytu montují až na samotný závěr stavby. Použitým materiálem bývá dřevo, kov nebo sklo v různé kombinaci. 

Segmentová schodiště: Na středovou páteř jsou nasazeny stupně, které mohou být různé šířky, upravovat lze také strmost schodiště, ovšem jen do té míry, dokud bude chůze po schodech pohodlná a bezpečná. Páteř je z konstrukčních důvodů kovová, stupně jsou dřevěné, kovové nebo skleněné.

Schodnicová schodiště: Nosnou konstrukci tvoří dvě schodnice (nosníky), na které jsou buďto položeny, nebo zapuštěny stupnice. Někdy jedna opora schází a stupně jsou buď přímo zapuštěny do stěny, nebo jsou zavěšeny na zábradlí. Tato schodiště bývají často celodřevěná, ale ani kombinace ostatních materiálů není vyloučená.

Vřetenová schodiště: nabízejí citelnou úsporu prostoru a zajímavé designérské řešení. Osu tvoří středový sloup, z něhož vycházejí stupně. Některá, velmi efektní vřetenová schodiště, jsou ale samonosná, bez středové opory.

Zděné schody: pevná monolitická schodiště jsou jako jediná budovaná současně s hrubou stavbou domu. K výhodám patří množství tvarových variací, např. zajímavá samonosná konstrukce. Dokončovací úprava je zcela na fantazii uživatele. Používá se obložení dřevem, dlažbou nebo, v moderním interiéru, se ponechá přiznaná syrová struktura materiálu, betonu. Interiérové schodiště by mělo prostoru dominovat, je to prvek značně veliký a je jasné, že ho nikam neschováme.

Industriální celokovová schodiště najdou uplatnění především v moderních loftech. Foto: Archiv Dům a Bydlení

Půdorysy schodiště a nutný prostor potřebný k instalaci

Přímé - cca 11,5 m2. Při výpočtu schodiště počítáme s přibližnou délkou kolem 5 m, je třeba zajistit průhyb. Je-li správný úhel náklonu, je schodiště bezpečné a pohodlné.

Jednou zalomené schodiště - cca 12 m2. Schodiště tvaru L je populární a často používané. Při dostatečném zalomení pod ním mohou být i dveře. Dvě ramena s mezipodestou - cca 7,5 m2 . Velmi bezpečné, ale na využití prostoru náročnější schodiště. Vyžaduje velkou schodišťovou šachtu.

Rameno dvakrát zatočené - cca 6,3 m2, v řadových i jiných menších domcích oblíbené řešení. Ušetří hodně místa tím, že zatočení je řešené zkosenými stupni. Při správném propočítání stupňů je schodiště bezpečné.

Spirálové schodiště - cca 7,9 m2, efektní tvar vhodný do otevřeného prostoru, kde nejlépe vynikne, anebo naopak tam, kde je místa extrémně málo. Stupně jsou pravidelné, a tedy poměrně bezpečné.