Se žádným sériově vyráběným nábytkem nedokážeme maximálně využít celý prostor. Běžná skříň se svojí tradiční výškou 200 cm to ani neumožňuje. Výhodou vestavěných skříní je možnost maximálního přizpůsobení každému prostoru i požadavku.

Vnitřní vybavení

Výrobci nabízejí spoustu variant vnitřního vybavení šatních skříní. Nejjednodušší a nejobvyklejší řešení jsou pevné regálové police. Odstup jednotlivých pater si každý volí sám, podle svých potřeb. Zpravidla čím níž, tím jsou odstupy menší, protože až nahoru ukládáme velké krabice a dolů drobné věci.

Oblíbený je tzv. drátěný program, v kombinaci s pevnými policemi je to asi nejlepší řešení. Náročné zákazníky uspokojí výsuvné mechanismy umožňující pohodlný přístup ke všem uloženým předmětům. Specifické prostorové požadavky řeší držáky vysavače, výsuvné žehlicí prkno a jiné lahůdky.

Možnosti zavírání

V malých předsíních si zpravidla nemůžeme dovolit přepych běžně otevíraných skříňových dveří, a když, tak by křídla měla být co možná nejužší. Nejčastěji se využívají posuvné dveře pohybující se po kolejnicích. Počet dílů je neomezený a otevřít můžeme kterýkoli z nich. Kompromisem jsou dveře lamelové - skládací.

Jejich nevýhodou ale je, že pokud je skříň široká a potřebujeme se dostat k věcem uloženým u kraje, musíme celou skříň otevřít dokořán. Proto lamely používáme hlavně u skříní úzkých. O tom, jestli budou dveře členěné také horizontálně, rozhoduje celkové řešení a hlavně naše představy a možnosti.

Vtipné triky

S prostorem si můžeme hrát, nedokonalost lidského oka umožňuje drobné podvody, kterými vytvoříme iluzi relativně velkého prostoru na necelých sedmi metrech čtverečních. Osvědčeným prostředkem jsou velká zrcadla.

Odrážejí protilehlou stěnu a zdvojnásobují prostor. Pohrát si můžeme také s podlahou a stropem - dlažba položená nakoso způsobí, že se i v nudličce budeme cítit skoro jako v zámecké hale. Nevhodné je kazetové nebo lamelové obložení stropu. U něj máme pocit, že nám jde naproti a opticky prostor zmenšuje.

Osvětlení

Hluboké skříně, jaké v předsíni většinou míváme, trpí nedostatkem světla. Pokud potřebujeme najít něco až úplně na dně, ponoříme se do naprosté tmy. Proto, máme-li v předsíni, ale nejen tam, vestavěné skříně, musíme jim přizpůsobit osvětlení.

Osvědčily se např. rampy s bodovými světly, které jsou součástí rámu skříně. Luxusní provedení nabízí přímo osvětlení interiéru. Nejlevnější variantou je stropní svítidlo s několika kloubově připojenými reflektory. Ty nasměrujeme přesně podle potřeby tak, aby optimálně nasvítily jak skříň, tak místnost.

Pravidla pro malé prostory

Pro všechny prostory, a hlavně pro malé. platí pravidlo úspornosti. Malá místnost jednoduše zařízená, prosvětlená a s jasnými barevnými kombinacemi budí dojem vzdušnosti a lehkosti. Vestavěné skříně jsou pravou alternativou, jak jednoduše a účelně zařídit předsíň.