Hlavní obsah
Majitel Amazonu Jeff Bezos si koupil sídlo, které na počátku minulého století postavil slavný šéf filmového studia Jack Warner. Foto: Profimedia.cz

Nejbohatší muž současnosti si koupil nejdražší sídlo v Los Angeles

Cena domu, který si v minulých dnech koupil šéf společnosti Amazon Jeff Bezos, potvrzuje, že je v současnosti nejbohatším člověkem na Zemi. Za sídlo Warner Estate na prestižní adrese Beverly Hills utratil 165 milionů dolarů. To je v přepočtu tři miliardy a 780 milionů korun.

Majitel Amazonu Jeff Bezos si koupil sídlo, které na počátku minulého století postavil slavný šéf filmového studia Jack Warner. Foto: Profimedia.cz
Nejbohatší muž současnosti si koupil nejdražší sídlo v Los Angeles

Jak podotýká agentura Reuters, cena za sídlo Warner Estate, kterou Bezos zaplatil jejímu dosavadnímu majiteli, mediálnímu magnátovi Davidu Geffenovi, je nejvyšší, jaká kdy byla v rezidenční části Los Angeles zaznamenána. Překonala i dosavadního držitele rekordu, jímž byl prodej sídla Chartwell Estate v Bel Air. Loni ho kupoval jiný mediální magnát Lachlan Murdoch. Ten utratil „pouhých” 150 milionů dolarů, tedy zhruba 3,4 miliardy korun.

Součástí domu, který koupil Bezos, je pozemek o výměře 3,8 hektaru. Samotná nemovitost, jak lze z názvu vydedukovat, je pojmenovaná po Jacku Warnerovi, šéfovi studia Warner Bros, jenž ji stavěl od konce 20. let minulého století a dokončil ji v roce 1937.

Vlastní dům postavený v georgiánském stylu má plochu podlah 1263 čtverečních metrů. Kromě něj je na parcele několik dalších budov včetně dvou domů pro hosty, rozlehlá zelená zahrada, tenisový kurt a devítijamkové golfové hřiště. U soukromé silnice vedoucí přes pozemek má vlastní servisní garáž a čerpací stanici, popisuje web Architectural Digest. Warner budoval své panství kus po kuse, v průběhu přikoupil tři okolní pozemky a nechal zdemolovat stavení na nich, jen aby mohl realizovat svůj sen.

Sídlo dnes možná nevypadá nijak přeluxusně, cenné je ale zařízení jeho pozemků a zejména pak interiérů.

Foto: Profimedia.cz

Celý pozemek má výměru 3,8 hektaru.

Foto: Profimedia.cz

Sídlo má původní dřevěné podlahy, které byly dovezeny z Evropy, a jsou to údajně tytéž dřevěné podlahy, na nichž měl žádat císař Napoleon o ruku svou budoucí choť Josefínu. Také dřevěné obklady na stěnách jsou historické, pocházejí z 18. století, a skleněný lustr je z dob anglického krále Jiřího III. (1738–1820). Z počátku 19. století jsou francouzské tapety v jídelně a v promítací místnosti jsou do vestavěných knihoven sahajících od podlahy až ke stropu umně zakomponované tajné páčky a jiné části, jejichž pohnutím lze například odhalit projektor či stáhnout promítací plátno apod.

Žádná z rezidencí carů filmových studií dříve ani od té doby nepřekonala svou velikostí, vznešeností či prostým půvabem sídlo Jacka Warnera na Angelo Drive v Benediktském kaňonu.

Zprávu o prodeji jako první přinesl v minulém týdnu list Wall Street Journal, který připomíná, že samotný Geffen koupil Warnerovo sídlo v roce 1990 za 47,5 milionu dolarů (v dnešním kurzu 1,1 miliardy korun).

Bezos, jehož majetek je v současnosti odhadován na 131 miliard dolarů, vlastní nemovitosti po celém světě, a tak zatím není zcela jisté, zda bude právě v Beverly Hills trvale bydlet. Podle listu New York Post ale společně se svou přítelkyní Lauren Sanchezovou hledali dům v Los Angeles celý minulý rok a systematicky tam navštěvovali místní rezidence, aby si je prohlédli a eventuálně nějakou vybrali. Nyní je tedy zřejmé, že se nakonec rozhodli pro to nejdražší, co na prodej bylo.

Anketa
Chtěli byste dům s historickým zařízením?
Ano, moc.
15.6 %
Možná.
5.5 %
Je mi to jedno.
3.2 %
Spíš ne.
10.5 %
Ne, děkuji pěkně.
65.2 %
Celkem hlasovalo 18912 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků