Právě ke schodišti se váže nedávná historka dokreslující život muzikanta na cestě. „Dnes nemůžete přijet,“ omlouval se nám telefonicky ráno v den původně dohodnuté návštěvy Honza - sám zjevně zaskočený. „Táta si myslel, že jsem na šňůře a nevěděl, že jsem se v noci vrátil z koncertu a spím v patře. Tak pozval do domu řemeslníky a ti se pustili do obkládání schodů a vzbudily mě až jejich řezačky. Teď se ven dostanu jen po žebříku...“

Novostavba na stoletých základech

Honza Toužimský se v Jistebnici (kousek nad Táborem) narodil a užil si tady dětství i mládí. „V tomto domě žila babička s dědou a už tak šest sedm let to tu postupně, rodinně předěláváme. Táta je neskutečně šikovný a kutil. Kromě toho, že má jako topenář - instalatér (tím jsem se vyučil i já) svoji firmu. Jsme tu známí jako mafie Toužimských a bydlíme kousek od sebe. Když se rodinně sejdeme na zahradě u rodičů, tak se vydržíme u krbu bavit dlouho do noci.“

Uklidňující barvy prospívají relaxaci u televize. Vlevo nahoře vykukuje za sedačkou kousek dětské postýlky schované v koutku obývacího pokoje. Malá Janička je tak po dobu rekonstrukce přímo v centru dění.

Uklidňující barvy prospívají relaxaci u televize. Vlevo nahoře vykukuje za sedačkou kousek dětské postýlky schované v koutku obývacího pokoje. Malá Janička je tak po dobu rekonstrukce přímo v centru dění.

FOTO: Václav Jirsa, Právo

Ale, jak se také říká, napřed práce, pak zábava. Stoletý dům má nové krovy, střechu, okna, stropy a celý obytný prostor z bývalé půdy. „Uvnitř je vlastně všechno nové. Ještě mě čeká fasáda, ploty, zahrada....“

Nahrávací studio přímo v domě

Do Prahy za muzikou odešel Honza Toužimský se zkušenostmi z tancovačkové kapely a hned do muzikálů. Alternoval Kamila Střihavku v Excaliburu, hrál i s Petrem Kolářem, kterého pak už rovnou vystřídal v legendární skupině Arakain. Té pomáhá svým hlasem i snižováním věkového průměru.

Nyní účinkuje například v muzikálu Mona Lisa (Divadlo Brodway) a rockové opeře Antigona (Divadlo v Dlouhé).

Různá osvětlení dolaďují atmosféru a vše korunuje moderní lustr s nastavitelnými raménky - vlevo. Chvíle doma s dcerou stojí za to - vpravo.

Různá osvětlení dolaďují atmosféru a vše korunuje moderní lustr s nastavitelnými raménky - vlevo. Chvíle doma s dcerou stojí za to - vpravo.

FOTO: Václav Jirsa, Právo

Do rekonstrukce domu je zahrnuto i zařízení nahrávacího studia v přízemí. Metrové zdi byly dobrým základem vybavení. Pultík s klávesami, počítač a závěsy na stěnách s obklady na stropě pomáhají akustice a muzikanti sem z Prahy za svým zpěvákem rádi jezdí. Líbí se jim tu, a to ještě na zahradě není hotové posezení pod pergolou. V tomto prostředí vzniklo i nejnovější album Arakainu (s Honzou čtvrté) - Restart.

„Nikdy mě nenapadlo, že bych mohl u takovéto kapely skončit. Nebo taky začít,“ směje se Honza, vládnoucí jedinečným a dosud neškoleným hlasem.

Schody procházejí téměř středem domu.

Schody procházejí téměř středem domu.

FOTO: Václav Jirsa, Právo

„Jak byli kluci vytrženi z Prahy, když se sem sjeli, tak mi dali za pravdu, jaký je tady klid a pohoda. Člověk někam odjede hledat štěstí a pak zjistí, že nejlíp je tam, kde byl zvyklý odmalička.“

V době rekonstrukce bydlel Honza v domě rodičů vzdáleného od stavení dvě stě metrů a nějaký čas i v Praze. Ale tam jej to prý netěšilo. „Že jsem vesnický kluk, se o mně ví. V Praze jsem špatně snášel, že člověk vyjde z bytu a konec. Z vesnice jsem zvyklý, že k bydlení patří i zahrada s trávníkem...“

Na domě si vyhrála skoro celá rodina

„Sedmdesát procent z toho, co se tady tvořilo, jsme si dělali vlastně podomácku sami. Táta zvládá opravdu všechny práce a podle toho, jak byly peníze a čas, tak se to tu přebudovávalo do dnešní podoby.“

V obývací části podkrovního bytu je kromě sedačky a dětské postýlky už jen televizní a hi-fi koutek.

V obývací části podkrovního bytu je kromě sedačky a dětské postýlky už jen televizní a hi-fi koutek.

FOTO: Václav Jirsa, Právo

S vyladěním střídmého interiéru pro změnu pomáhala Honzova sestra Soňa. „Po všech těch rušných zážitcích se sem rád vracím odpočívat a nepotřebuji kolem sebe nic extravagantního a znepokojujícího. Naopak. Upřednostňuji uklidňující barvy a je to tu tak normální a obyčejné, až jsem si říkal, že to pro vás nemůže být zajímavé. Tady jsem souvisle asi rok. A při budování a zařizování jsem tu byl hlavně od toho, abych betonoval nebo palicí boural příčky - to je moje, při tom se odreaguji a vyřádím.“

Na koncertech a ve zkušebnách podle Honzy člověk kolem sebe vidí pořád jen ošklivé sklepy a na nějaké schůzky s architektem není čas. „Ani jsem tu potřebu neměl. I když je pravda, že ani nesleduji nějaké trendy. Důležité je, že mi to tady vyhovuje, přijde mi to tu domácké a v pohodě. Když jsem týden na šňůře, rád si odpočinu obklopen příjemnými barvami, jako třeba tamhle ta mandarinka, vlastně meruňka.“

Kotel poslouchá i na dálku

Dům jako malý hrad je vytápěn kotlem na uhlí, ale modelem pro 21. století! Ze zásobníku se šnekem posouvá uhlí a pod kotlem se topí třeba týden bez zásahu lidské ruky. „Když se vracím z cest, vyšlu mobilem SMS a tady to začne samo topit. Paráda! Topím oříškem, který je dnes nejlevnější.“ Uhlí je rovnou z ulice složeno okénkem v sousední místnosti. Po jejím vyklizení by se v ní dalo bydlet.

V kotli se sice topí uhlím, ale jde o chytrý model pro 21. století. Lze ho řídit na dálku mobilem přes SMS - vlevo. Stěny nad věncem domu nechal zpěvák zvýšit, takže pod zvednutou střechou je dost místa i pro větší koupelnu - vpravo.

V kotli se sice topí uhlím, ale jde o chytrý model pro 21. století. Lze ho řídit na dálku mobilem přes SMS - vlevo. Stěny nad věncem domu nechal zpěvák zvýšit, takže pod zvednutou střechou je dost místa i pro větší koupelnu - vpravo.

FOTO: Václav Jirsa, Právo

„Termostat u kotle mi vylepšil náš zvukař a připojil na něj spínač ještě i na úsporný režim, který můžu zapnout také esemeskou, když ho zapomenu před odjezdem nastavit. Je to pohodlné,“ pochvaluje si Honza.

Přízemí vedle kotelny - chodbu a dvě místnosti - zdobí podlahová dlažba v přírodních tónech. Podobně decentní je i koupelna a WC v patře. Vybetonované schodiště (částečně původní) zdobí dřevěné zábradlí a po vymalování bude jistě ozdobou interiéru. A už se po něm dá chodit!
Za domem teče loukou potok a málem se s námi k autu přišly rozloučit i kachny.

V kuchyni zatím stačí ke „stolování“ tento pultík s praktickým úložným prostorem, a to nejen na lahve.

V kuchyni zatím stačí ke „stolování“ tento pultík s praktickým úložným prostorem, a to nejen na lahve.

FOTO: Václav Jirsa, Právo