„Jsem rád, když se tu návštěvám líbí, ale nijak zvlášť jsem zařizování z hlediska designu neřešil. Použil jsem, co jsem měl a co jsem si mohl dovolit,“ konstatuje s lehce slovanským přízvukem absolvent Vysoké školy múzických umění v Bratislavě a rodák z Banské Bystrice.

„Když jsem přišel do Prahy, neměl jsem příjem na velkou hypotéku a menší byt se samozřejmě pořizuje snadněji. Vše už tu bylo v době mého příchodu dané a dispozičně ani nebyl prostor pro nějaké vylepšování. Jen koupelna byla na mně."

Koupelna hraje decentními barvami, navzdory malé ploše bytu se sem vešla i pohodlná vana.

Koupelna hraje decentními barvami, navzdory malé ploše bytu se sem vešla i pohodlná vana.
FOTO: Václav Jirsa, Právo

"Dal jsem přednost prostorné vaně před sprchovým koutem a začal si vybírat doplňky v různých firmách a inspiroval se i v časopisech. Bavilo mě to a těšil jsem se na výsledek. V obchodech jsem si takzvaně kupoval věci, na které jsem neměl. Nakonec byla ze zařízení domácnosti nejdražší lednice. I tak jsem byl překvapen, kolik může stát kuchyň do takto malinkatého bytu,“ dodal zpěvák.

Kuchyňská část je malá, ale praktická. Největší investicí do bytu byla lednice používaná i jako spíž.

Kuchyňská část je malá, ale praktická. Největší investicí do bytu byla lednice používaná i jako spíž.
FOTO: Václav Jirsa, Právo

Směr Praha

„Když jsem byl ve čtvrťáku, doputoval v roce 1998 do Bratislavy muzikál Dracula a já do něho udělal konkurz. Potom mě Karel Svoboda pozval do Prahy na další konkurz, tentokrát do Monte Crista a stal jsem se alternací Dana Hůlky. V Praze už jsem dlouho, ale ještě občas takzvaně zatáhnu a řeknu třeba místo trošku troška.“

Marián Vojtko v současné inscenaci Draculy v pražském divadle Hybernia účinkuje v hlavní roli krvelačného grófa. Je také stálým hostem ostravského Národního divadla.

„Rád hraji i v Hudebním divadle Karlín, je to opravdu nádherná budova,“ vyjmenovává Marián, který se touto dobou převtěluje i do Leonarda da Vinciho v muzikálu Mona Lisa inscenovaném v pražském Divadle Broadway.

Od kuchyňské linky není problém přehlédnout celý obývák. Místo těžkých závěsů a zbytečných záclon ubírajících prostor jsou všude žaluzie.

Od kuchyňské linky není problém přehlédnout celý obývák. Místo těžkých závěsů a zbytečných záclon ubírajících prostor jsou všude žaluzie.
FOTO: Václav Jirsa, Právo

Sám sobě řidičem je často a z bytu vyjíždí křižovat celou republikou. „Také jsem bydlel v Nuslích u náměstí Bratří Synků a pokaždé jsem kroužil v okolních uličkách, než jsem našel místo na parkování. Taky mi auto několikrát odtáhli. Mít tady své vyhrazené stání pár kroků od bytu, kam nikdo cizí nemůže, je veliká výhoda.“

Majitel bytu je hravý, a tak přátelé věděli, co mu věnovat. Stačí hodit kostkou.

Majitel bytu je hravý, a tak přátelé věděli, co mu věnovat. Stačí hodit kostkou.
FOTO: Václav Jirsa, Právo

Dva bytové domy se sedlovými střechami a obklady z červených cihel mají mezi sebou uprostřed zeleně dětské prolézačky. Celý areálek mezi rodinnými domy je za plotem a s vlastní příjezdovou cestou. „V domě je dvanáct rodin a je tu klid. Tedy, když si zvyknete na letadla. Pravda, první dva roky mi nad hlavou štěkal v pět ráno pes sousedů, naštěstí se odstěhovali.“

Lázeňská relaxace

Zabydlený apartmánek jsme navštívili v době, kdy Marián pokračoval ve spolupráci s producentem Oldřichem Lichtenbergem a zkoušel hned několik muzikálů. V bytě téměř každý okenní parapet zdobí sbírka dárků připomínajících odehraná představení.

Místo jídelního stolu jen skládací pult u parapetu (vlevo). Pro celý byt kromě koupelny jsou typické bílé stěny, platí to i v ložnici.

Místo jídelního stolu jen skládací pult u parapetu (vlevo). Pro celý byt kromě koupelny jsou typické bílé stěny, platí to i v ložnici.
FOTO: Václav Jirsa, Právo

Přes minimální prostor, nebo právě vzhledem k těmto mantinelům, je v bytě několik praktických prvků. Například sklopná deska pod parapetem kuchyňského okna, která supluje jídelní stůl, přičemž u ní nechybí dvě čalouněné židle. Ty umocňují efekt a funkčnost zákoutí.

„Nejvíce jsem se věnoval doladění koupelny, protože rád relaxuji. Obložím se hořícími svíčkami, na umyvadlo dám počítač a koukám na filmy,“ pochvaluje si klid domova Marián. Ke koupelně se váže i „veselá“ historka ze zařizování. „Místo kohoutku ze zdi koukala nějaká trubka. Zkoumal jsem ji tak dlouho, až začala ze zdi stříkat voda. Tenor - to je diagnóza,“ směje se při vzpomínce, jak plovoucí podlaha v předsíni dostála svému názvu a musela být vyměněna.

Do koupelny se vešla i prostorná vana.

Do koupelny se vešla i prostorná vana.
FOTO: Václav Jirsa, Právo

Novou a zdobnou mozaiku z dlažby v přírodních barvách si náš hostitel nemůže vynachválit. „Moc praktický nejsem a třeba i s účetnictvím mi musí pomáhat kamarádi. Na všechno mám lidi,“ směje se úspěšný tenor, který se nám v této souvislosti také pochlubil, že na podzim by měla s pomocí kolegů a kamarádů vyjít jeho první sólová deska.

Samostatně přístupná chladírna lahví je stejně praktická jako vedlejší stroj na led. A na zdraví!

Samostatně přístupná chladírna lahví je stejně praktická jako vedlejší stroj na led. A na zdraví!
FOTO: Václav Jirsa, Právo

Malý, ale vlastní!

Přátelé tu nechávají v dárcích pro našeho hostitele svoji stopu. Například předsíň rozveseluje obraz -trojrozměrná sbírka rybářských artefaktů v rámu. Včetně ryby!

„S kolegou a kamarádem z divadla Alanem Bastienem opravdu jezdíme v létě na ryby. Ale já jsem spíš takový trochu nervák. Když se mi ryba utrhne, házím prutem o zem... Taky při rybaření přemýšlíme o tom, že bychom si pořídili na bydlení nějaké domečky - on už má rodinu. Ale na Praze 6 se mi líbí a nemám potřebu tuto lokalitu opouštět. Bytu bych se také nerad zbavoval, protože jsem si ho oblíbil. Možná i proto, že je první opravdu můj. Taky je dobře situovaný a z centra Prahy to není až tak daleko.“