Impozantní sídlo z roku 1704 se sedmi ložnicemi a šlechtěnou zahradou leží jen několik kilometrů od venkovské rezidence britských premiérů v Chequers, již Blair předal Gordonu Brownovi při svém loňském odchodu z Downing Street 10.

Blair si tak v době, kdy jeho nástupce utrpěl debakl v místních volbách, zabil dvě mouchy jednou ranou: dal si pěkný dárek k dnešním pětapadesátinám, a navíc splnil tajné přání manželky Cherie.

„South Pavillon zapadl do všech jejích kolonek. Přála si mít malé vznešené sídlo v 20mílovém okruhu u Chequers,“ řekl nejmenovaný zdroj na včerejším webu listu Daily Mail.

Blairovým se podle médií podařilo přesvědčit dosavadní majitelku, aby jim sídlo nabídla před tím, než by je dala do veřejného prodeje.

Vdova po šéfovi kanadských nízkonákladových aerolinek Johnu Leckym, která na sídle bydlela necelé dva roky, na dotaz, zda rezidenci skutečně prodala Blairovým, jen odpověděla: „Kdo vám to řekl?“

Expremiér má už miliónové kontrakty

Přednostní prodej údajně potvrdil i jeden zdroj z realitní kanceláře, která se na transakci podílela. Mluvčí Blairových ale v neděli jakýkoli komentář odmítl. „Je to soukromá záležitost,“ podotkl.

Počet svých nemovitostí tak manželský pár rozšířil na šest. Zatím vlastnil dva domy v Londýně, dva byty v Bristolu a Blairův bývalý poslanecký dům v Sedgefieldu.

Blair poté, co opustil premiérské křeslo, podepsal podle odhadů už kontrakty za téměř 10 miliónů liber.

Další hypotéka

Má smlouvu na pět miliónů liber za vydání knižních pamětí z Downing Street, 2,5 miliónu za poradenství v politických a strategických otázkách pro americkou investiční banku JP Morgan a další dva milióny z titulu poradce pro klimatické změny a další strategické záležitosti při švýcarské společnosti Zurich Financial Services.

Minulý měsíc pak měl dostat 240 tisíc liber za 90minutový projev k podnikatelům ve Španělsku.

Teoreticky - jak poznamenal Daily Mail - by expremiér na koupi nového sídla mohl na místě vypsat šek, ale zdá se pravděpodobnější, že si s manželkou vzali další hypotéku.

Co dvojici patří:

  • Dva byty v Bristolu, pořízené v r. 2002, kdy ve městě studoval nejstarší syn Euan (za 525 tisíc liber)
  • Dům v Sedgefieldu, pořízený v r. 1983 poté, co Blair byl zvolen do parlamentu (za 30 tisíc liber)
  • Dům na londýnském Connaught Sq., pořízený v r. 2004, se zadním objektem k větší bezpečnosti hlavního domu (koupen za 3,5 miliónu liber).