Hlavní obsah

Jak bydlí architektka Markéta Tesaříková

Právo, Zdeněk Smíšek

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Téměř nemožné dokázala při vymýšlení vlastního domu architektka Markéta Tesaříková. Bydlí totiž na pražské parcele, která dlouho nebyla vedena jako stavební, ale byla jen prolukou na bývalé cestě mezi domy.

Foto: Václav Jirsa, Právo

Markéta Tesaříková v křesle podle vlastního návrhu.

Článek

„Bydlí se nám tady dobře, i když jsme vlastně v provizoriu a s rozrůstáním rodiny plánujeme zásadní dostavbu. Výkresy už máme,“ uvádí nás hned ke stolu i do problému pětatřicetiletá architektka, která je nyní hlavně na mateřské s tříletou dcerkou Jorikou.

.: Vizualizace plánované dostavby už nyní přezdívané Věž foto: Právo/Václav Jirsa

Jak architektka zvládá mateřskou

„Zůstat dlouho stranou v našem oboru nejde, takže vlastně pracuji dál. Už proto, aby naše studio zůstalo v povědomí klientů. Práci jsem omezila, ale měla jsem rozdělané tři bytové domy, tak jsem s holčičkou usazenou v šátku běhala po stavbách a od dveří jsem volala na řemeslníky, ať vypnou všechny stroje a přestanou prášit,“ usmívá se při vzpomínce absolventka z roku 1997.

.: Chodba vede téměř celým domem a kuchyň je od koupelny oddělena stěnou foto: Právo/Václav Jirsa

.: Chodba vede téměř celým domem a kuchyň je od koupelny oddělena stěnou foto: Právo/Václav JirsaStudovala u Bořka Šípka

„Jako jedna z mála jsem stihla celé studium u Bořka Šípka. A ještě jsem si spojila semestry. Ročníková práce byla z architektury a diplomovou práci jsem psala z designu.“ V pracovně nám paní Markéta pyšně ukazuje svoje křeslo, které se dokonce dostalo do sériové výroby.

.: Dětský pokojíček a malá pracovna foto: Právo/Václav Jirsa

„Člověk se v určitém okamžiku musí rozhodnout, jestli se bude věnovat architektuře, nebo designu. Prát se o práci v designu je u nás složité. Když mají firmy na něčem ušetřit, tak právě na designu: To od vás nepotřebujeme, to zvládne naše oddělení...“

„Člověk se v určitém okamžiku musí rozhodnout, jestli se bude věnovat architektuře, nebo designu. Prát se o práci v designu je u nás složité. Když mají firmy na něčem ušetřit, tak právě na designu: To od vás nepotřebujeme, to zvládne naše oddělení...“

„Člověk se v určitém okamžiku musí rozhodnout, jestli se bude věnovat architektuře, nebo designu. Prát se o práci v designu je u nás složité. Když mají firmy na něčem ušetřit, tak právě na designu: To od vás nepotřebujeme, to zvládne naše oddělení...“ Těžko využitelná parcela nebyla drahá

Úzký a dlouhý pozemek má necelých tři sta metrů čtverečních. Původně na něm stál jen zahradní domek. „Parcela byla těžko využitelná, ale tím pádem byla pro nás i koupitelná.“ Přední část (dětský pokoj a ložnice) jsou vlastně v původní dřevo -stavbě a další krychle je dostavěna.

I zahrádka nám stačí. Severní strana je bez oken a tvoří hraniční čáru se sousední parcelou a domem. Jižní strana je naopak výrazně prosklená a s výhledem na vzrostlé stromy za plotem. „Vždycky nám sem jde sluníčko, bydlí se nám tu příjemně.“

.: Denní světlo prospívá i koupelně. Efekt luxferů je oboustrannýfoto: Právo/Václav Jirsa

Máme také vymyšlený náznak sedlové střechy napojené k věži postavené na malém půdorysu. Na každém patře bude jedna místnost -pro děti, patro s ateliérkem...“

Dispozice se proti současnému originálu velmi změní a dostavba bude nakonec rozsáhlejší, než byla původní představa.

Klientovo soukromí

Ve svém interiéru má Markéta Tesaříková ráda hodně světla a moderní doplňky. Jak ale ovlivňuje vkus svých klientů?

„Myslím, že je důležité říci si s klientem, co on preferuje. Je také něco jiného, když se bavíte s příštím majitelem a obyvatelem rodinného domu či bytu, pro kterého je to i citová záležitost, nebo jenom s developerem, který dává zadání přece jenom obecnější.

.: Markéta Tesaříková s kocourkemfoto: Právo/Václav Jirsa

Stanoví jen určitá omezení včetně prostorových a finančních, ale ty city z jeho strany chybí. V rodině se někdy stáváte i arbitrem, protože manžel chce něco jiného než manželka, děti by si také něco přály...

Ráda využívám metody, které říkám domácí úkol. Svým klientům, ať už chtějí zařídit byt nebo dům, dávám dotaz -ník. Zodpoví mi, co je pro mě důležité. Pravda, je to jistý pohled do soukromí, ale má-li vše právě v tom soukromí fungovat, je podmínkou ho znát.“

Reklama

Související témata:

Související články

Tip, jak zrekonstruovat panelákový byt pro dva

Byt 2 + kk o rozloze 45 metrů čtverečních se nachází v panelovém domě z 80. let na pražském sídlišti. V bytě žijí manželé ve věku 25 let, jejichž hlavním...

Bydlení podle malíře Pavla Vavryse

Že má malíř vysoké nároky na estetickou stránku i svého venkovského stavení je jasné. Ale že si sám navrhne a postaví třeba i krb, to už tak samozřejmé není....

Výběr článků

Načítám