„Na Prahu 10 jsem se přiženil a bydleli jsme společně v koloniálním domku. Od prvního kopnutí do zabydlení se skutečně stavělo jeden rok. Hrubá stavba z liaporu (tvárnice vyplněná izolační vrstvou) přibývala rychle a měli jsme také štěstí na stavební firmu z Kutné Hory, kterou jsme si vybrali v soukromém tendru ze tří firem.

Také se nám osvědčila funkce stavební dozorkyně. Paní Sedláková byla výborná a sama nás naučila princip jejího odměňování, o kterém jsem do té doby neslyšel: brala si určité procento z ušetřené částky při výstavbě.

„Nakonec pro mne bylo nejhorší samotné stěhování, protože v den naplánované akce Gábině praskla voda a já ji odvezl do porodnice o čtrnáct dnů dříve. Všechny její věci jsem s kamarády stěhoval v krabicích s vědomím, že je určitě ukládám na špatné místo.“

Praktické i nápadité

Dům poznatelný nenápadnou elegancí při pohledu z venku neprozrazuje, kolik nápadů a originálních prvků se v něm skrývá. Na svědomí je má hlavně paní domu, která svoji fantazii spojila s kamarádkou - spolužačkou ze střední umělecké průmyslovky - Markétou Tesaříkovou (dnes opravdovou architektkou).

V kuchyni se snoubí moderní design s praktičností..: V kuchyni se snoubí moderní design s praktičností.foto: Právo/Václav Jirsa

„Na celkovém duchu díla, stylu a moderním pojetí jsme se shodli. S tím jsem neměl problém. Markéta vše zpracovala na papíře a my se k tomu vyjadřovali. Problém byl už to, že pozemek je nudle ve svahu. Věděli jsme, že už nikdy jiný dům stavět nechceme a nebudeme.

Sbírali jsme zkušenosti od rodičů, od známých a počítali jsme s tím, že budeme stárnout my i děti a budou se tak měnit vztahy i funkce.“ Dům je promýšlený i s výhledem do budoucna natolik, že by nebyl technický problém v případě potřeby přistavět ještě patro.

Pokoje se dají přepažovat i propojovat

„Pochopitelně, že kdybychom měli více financí i prostoru, tak by tu byl třeba i pokoj pro hosty. Ale je pravda, že už teď máme dole každý svoji pracovnu a je tam i koupelna a WC. Ale jinak jsme tu spokojení hodně. A větší prostor bych kvůli úklidu, vytápění a podobným věcem ani nechtěl.

Barevná vyladěnost je významným prvkem i v dětském pokojíku..: Barevná vyladěnost je významným prvkem i v dětském pokojíku.foto: Právo/Václav Jirsa

V patře je vlastně čtyři plus jedna. Šestiletý Jáchym má svůj pokojíček a pokojík s postýlkou šestiměsíčního Mikuláše je zatím propojený s ložnicí rodičů. Do budoucna je možné pokoje přepažit, nebo naopak dětské pokojíky odstraněním sádrokartonové příčky propojit.

"Za chvíli bude dobré, když naopak budou kluci pohromadě a jejich hračky taky. Nebo své pokoje můžou mít dole, až nás vykopou…“ neztrácí úsměv náš hostitel, kterého jsme nenechali tak úplně odpočívat po oslavě sté reprízy muzikálu Producenti v Karlínském divadle (zde je i Limonádovým Joem).

Investice, která se vyplatila

„Z kuchyně mám velkou radost. Při stavbě jsem se snažil držet kasu a do některých věcí se mi z finančního hlediska nechtělo. Ale jedna z investic, které dnes nelituji, i když se mi původně zdála zbytečná, je kamenná deska na kuchyňské lince. Dá se na ní třeba válet i těsto. Jsem z toho nadšený. Jen krájet na tom nejde, protože by se tupily nože.

Už teď je pro nás velký pomocník i malý nákladní výtah místo původně plánované šachty na shoz prádla. V přízemí má dvířka do garáže a do technické koupelny a v patře do kuchyně a do chodby vedle koupelny.“ Dílo potvrzuje, že se opravdu podařilo. Ale samozřejmě i zde život ukazuje, že některé detaily mohly být přece jenom jinak.

Některé detaily mohly být jinak, ale dílo se podařilo

„Už víme, že čidlo na termostat mělo být v přízemí a ne v patře. Když se zatopí v krbu, je tu do půl hodiny vedro a dole kosa. A krb by mohl být i větší. Ale původně se s ním vůbec nepočítalo, takže jsme nakonec udělali dobře. Je to úžasné. Už mě manželka několikrát našla, jak spím na podlaze u krbu a myslela si, že se mi něco stalo - jen jsem zabral při pohledu do plamenů.“

Teplo domova je zajištěno a interiér dokončen. Zahradu čekají dokončovací práce a pro našeho spokojeného hostitele je i to dobrá zpráva. „Už se těším na jaro, jak si dodělám skalku. Dětem pískoviště a dřevěnou houpačku, jako bývají v parcích.“

Ozvláštněná plocha zve do zahrady i na křídlech fantazie..: Ozvláštněná plocha zve do zahrady i na křídlech fantazie.foto: Právo/Václav Jirsa

Vedle televizních rolí Aleše Hámu nyní ještě pravidelně zaměstnávají muzikály Angelika a Tři mušketýři, ale i hraní s kapelou a vzpomínané moderování různých akcí. S Kateřinou Kristelovou bude 26. ledna moderovat televizní přenos soutěže Eurosong a pravidelně jej budeme vídat v nově zakoupeném formátu Kviz Taxi. Každý víkend bude dávat otázky lidem, kteří nasednou do taxíku.