Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Trampolína pro zábavu i kondici. Jak vybrat tu nejlepší

Sedavý styl života znamená riziko pro naše zdraví. A protože celý den u počítače tráví stále více z nás, není divu, že hledáme způsoby, jak do svého rozvrhu zařadit nějaký ten pohyb navíc. Nejste zrovna fanouškem klasických sportů? Zkuste skákání na trampolíně!

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Trampolína pro zábavu i kondici. Jak vybrat tu nejlepší

Už dávno není pravda, že trampolíny jsou výhradně dětskou záležitostí, případně abyste si mohli dosyta „zaskákat“, potřebujete zahradu. Na trhu najdete trampolíny pro všechny věkové skupiny i prostorové možnosti. Jak vybrat tu pravou?

Pro děti i fitness nadšence

Výhodou trampolíny bezesporu je, že ji mohou využívat lidé skutečně každého věku (tedy při základních pohybových a koordinačních schopnostech) a sportovního zaměření.

Představuje skvělý prostředek, jak si zlepšit fyzickou kondici, spálit nadbytečné kalorie nebo prostě zařadit do svého života pohyb, který vás bude bavit. Nicméně ještě než vyrazíte do obchodu, měli byste mít ujasněno, komu vlastně bude tento nový „rodinný přírůstek“ sloužit.

Chcete trampolínu jako zábavu pro děti? Pak je jasné, že se vyplatí porozhlédnout se přímo mezi dětskými trampolínami. Ty jsou malým sportovcům přizpůsobeny především rozměry a nosností, a proto by na ně měl být dospělým vstup zakázán (ať už kvůli životnosti trampolíny, tak i kvůli bezpečnosti).

02_kveten_Zbozi_Trampoliny_1

1. Klarfit Rocketkid 140 cm, růžová, od 2 399 Kč
2. Marimex Superheroes 190000671, od 3 490 Kč
3. Intex nafukovací trampolína s míčky, od 1 289 Kč
4. Klarfit Rocketbaby 96 cm, od 1 399 Kč
5. Spartan 96 cm, od 669 Kč
6. Insportline Profi Digital 140 cm, od 2 690 Kč

Na trhu najdete jak klasické venkovní či interiérové trampolíny pro děti, tak i trampolíny nafukovací. Ty se hodí především pro nejmenší a k jejich nesporným výhodám patří, že je můžete dětem během chvilky instalovat jak venku, tak i doma. Navíc jsou bezpečné a poměrně levné.

Mimochodem, když už jsme u trampolín „na doma“, do této skupiny patří i poslední dobou stále oblíbenější fitness trampolíny. Jedná se o malé trampolíny, které zajistí protažení celého těla, posílení svalů a v neposlední řadě i úbytek kilogramů.

Vybrat si můžete z klasických trampolín, případně si pořídit trampolínu s madlem, ve kterém často bývá zabudovaný i malý počítač, který zaznamenává vaše sportovní úspěchy. Ani jumping trampolíny nejsou extra finančně náročné, nicméně je třeba pamatovat, že jejich cena stoupá s kvalitou.

Bezpečnost až na prvním místě

Pokud nicméně zvažujete pořízení klasické trampolíny, kterou umístíte na zahradu, pak kromě rozměrů a nosnosti zvažte také další parametry. Především věnujte pozornost rámu trampolíny. Měl by být ze skutečně odolné oceli, která odolá i náročnějším povětrnostním vlivům. Navíc díky ní nehrozí, že se při skákání poškodí a vy nebo vaše děti si přivodíte nepříjemné zranění.

Když už jsme u bezpečnosti – venkovní trampolína by měla být vybavena bezpečnostní sítí na trampolínu. Ta zajistí, že ani při sebevětším „skotačení“ malý či velký sportovec nepřelétne přes okraj. Ostatně na trhu již běžně najdete trampolíny s ochrannou sítí, takže síť nemusíte dokupovat dodatečně.

Další „bezpečnostní riziko“ představují u trampolín pružiny – proto je nezbytností kryt pružin na trampolínu. Řada výrobků jej nabízí již v základním balení. Při nákupu si vždy ověřte, že má vámi zvolený výrobek atest, který slouží jako potvrzení, že trampolína splnila bezpečnostní testy. Atest mají dnes trampolíny všech ověřených výrobců (osvědčenou značkou jsou například trampolíny Marimex).

02_kveten_Zbozi_Trampoliny_2

1. Insportline Froggy PRO 183 cm, od 3 490 Kč
2. Spartan 244 cm, od 589 Kč
3. Aga Sport Fit 180 cm, od 2 459 Kč
4. Marimex Premium 366 cm, od 6 990 Kč
5. Fitness King 305 cm, od 3 499 Kč
6. Insportline Top Jump 457 cm, od 10 990 Kč

Pěkně „pod zemí“

K trampolíně se vyplatí přikoupit i některé další prvky. Patří k nim například schůdky, ochranná síť pod trampolínu (zabraňuje vniknutí dětí či zvířat pod odrazovou plochu trampolíny), krycí plachta, jež ochrání povrch trampolíny před živly, nebo náhradní díly, jako jsou třeba náhradní pružiny (vzhledem k zátěži, kterou musejí podstupovat, je nejspíš budete muset jednou za čas vyměnit).

Velmi vyhledávaným trendem jsou v poslední době trampolíny do země. Jak již jejich název napovídá, nejedná se o klasické trampolíny s kovovou konstrukcí, ale o modely, které jsou zabudovány do předem připraveného výkopu.

To má hned dvě výhody – jednak nemusíte řešit, zda bude obří trampolína skutečně vhodným designovým doplňkem vaší zahrady, jednak je používání zapuštěné trampolíny bezpečnější (především z hlediska rizika zranění v důsledku pádů).

Bezpečně sestavená a instalovaná trampolína poskytne hodiny zábavy dětem i dospělým a představuje skvělý prostředek, jak do dnešního uspěchaného života, v němž nebývá na sport čas, začlenit pohyb, který vás bude bavit.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků